Jump to content

Liderul USR susţine iniţierea unei legi pentru legalizarea căsătoriilor gay


BIS aka OldNab
 Share

Recommended Posts

Imagini pentru dan barna usr

 

 

Liderul USR Dan Barna susţine căsătoria între persoane de aceleaşi sex şi o lege care să reglementeze acest lucru. Dan Barna a declarat, la emisiunea Marius Tucă Show, că în acest moment societatea românească nu este pregătită pentru o astfel de măsură.

 

Liderul USR este convins într-un anumit orizont de timp şi românii vor fi pregătiţi să accepte căsătoriile între persoane de acelaşi sex, în Europa existând deja state care au reglementat astfel de căsătorii.

 

“În Europa există state care au acest lucru reglementat, nu văd o problemă din acest punct de vedere. Am spus şi la dezbaterea din Parlament privind modificarea Constituţiei pe această temă, mi se pare că societatea românească nu este la momentul acesta acolo, nu e pregătită ca societate, dar vom ajunge cu siguranţă, nu ştiu dacă în 10, 5 sau 2 sau 20 de ani”, a declarat Dan Barna.

 

Liderul USR nu se opune nici adoptării unei legi care să dea liber căsătoriilor între persoane acelaşi sex, dacă măsura ar fi o prioritate.


“În momentul în care vom ajunge şi o astfel de iniţiativă ar ajunge în dezbaterea publică şi ar rezulta lucrul acesta ca fiind o prioritate, nu aş vedea nicio problemă”, a afirmat liderul USR.

 

Întrebat de Marius Tucă dacă este de acord ca familiile formate din persoane de acelaşi sex să înfieze copii, Dan Barna a răspuns: “La momentul acesta, din nou, societatea nu e acolo”.

 

În octombrie anul trecut, preşedintele USR, Dan Barna, a anunţat că parlamentarii formaţiunii vor vota împotriva modificării Constituţiei pentru redefinirea noţiunii de familie, considerând că este o temă falsă, iar a doua zi după referendum viaţa niciunei familii nu va fi mai bună cu absolut nimic.

 

 

SURSE: MediafaxDigi24ziare.comActive NewsHotNewsmoney.roAdevărulZiarul de IaşiOrtodoxINFOZiar de ClujInformatecaArq.

Link to comment
Share on other sites

marius tuca nu avea emisiune prin 2004? :?

lasand asta la o parte am vazut si eu diverse cacaturi pe facebook, nu sunt de acord si mi-e scarba de homosexuali cum imi este si de tiganii aia jegosi, s-au gasit sa se combine sculele intre ele fix acum. de ce nu au facut asta acum 1500 de ani? pentru ca erau executati.

o sa isi piarda mult USR-ul pentru cacaturi de chestii, au bagat-o p-aia cu opozitia, lumea i-a votat fara sa stie ca ei sustin curente sexuale si religioase si care i-a votat, sa-i manance.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, runtimE Fabiskh said:

marius tuca nu avea emisiune prin 2004? :?

lasand asta la o parte am vazut si eu diverse cacaturi pe facebook, nu sunt de acord si mi-e scarba de homosexuali cum imi este si de tiganii aia jegosi, s-au gasit sa se combine sculele intre ele fix acum. de ce nu au facut asta acum 1500 de ani? pentru ca erau executati.

o sa isi piarda mult USR-ul pentru cacaturi de chestii, au bagat-o p-aia cu opozitia, lumea i-a votat fara sa stie ca ei sustin curente sexuale si religioase si care i-a votat, sa-i manance.

A revenit Tucă de curând cu o emisiune online. E cu ştate vechi, avea emisiune cu Vadim în '98 :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.