Jump to content

Fuziune Servere


Kelton
 Share

Recommended Posts

Nu prea mi se pare ok optiunea cu doi lideri Kelton, de ce?

 

Aduceti-va aminte de fuziunea celeilalte comunitati. La nivel de conducere a serverului, cand a fost vorba de 2 "supervisori" erau doua echipe rivale, staff-ul primului admin 6, si staff-ul al doilea admin 6. Cam asa ar fi si in cazul liderilor. O sa fie rivalitate, nu se poate nega asta, o sa fie membri primului lider si membrii celui de-al doilea lider, o sa exeste rivalitate, iar intr-o factiune nu trebuie sa existe asa ceva. Nu e de neglijat nici faptul ca, si cu un singur lider exista rivalitate intre membri, insa cu doi lideri ar fi exact situatia care a fost in conducerea comunitatii rivale, pentru ca membri o sa traga la liderul pe care l-au avut, gen daca un membru "de-al meu" se cearta cu un membru "de-al lui", si membrul lui il injura pe membru meu, si eu ii dau sanctiune membrului lui o sa existe discutii la nivel de conducere "de ce l-ai sanctionat?" "nu puteai sa il ierti" etc, o sa fie rivalitatea asta. Din punctul meu de vedere e mai ok a doua varianta, liderul cu cea mai mare vechime in factiunea respectiva (si ca membru, si ca lider) sa ramana lider dupa fuziune, iar celalalt lider rank 5. E intr-adevar urat ca dupa ce ai primit o functie si ai muncit pentru ea sa te intorci rank 5, dar tinand cont ca celalalt lider a muncit mai mult pentru ea, a stat mai mult in factiune pana sa o ia, si la o astfel de fuziune astea sunt consecintele. Mi se pare mult mai ok varianta asta, n-ar exista rivalitate la nivel de conducere, o sa existe intre membri ca na, nu ai cum opri asta, asta va exista din totdeauna.

 

In alta ordine de idei, la case si la bizuri ar fi o problema, una mare cand vine vorba de casele cumparata prin donatie, cele de nivel 999. Cui i se va da casa de nivel 999 din acel loc, celui care a donat mai mult sau cum, aici sincer nu gasesc o solutie, insa am tinut sa va atrag atentia ca e intr-adevar o problema mare, sunt jucatori care au donat pentru o casa poate si 100Euro, ala ce face, ramane fara?

 

In rest mi se pare totul in regula.

Edited by Tupi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, EdyCodatulTau said:

Mi se pare o idee buna fuziunea, dar depinde cum o sa fie implementata, chestia cu casele si biz-urile e destul de ciudata, adica sa zicem urmatorul exemplu: Eu am apartament langa DealerShip si vreau sa-l vand la pretul de ~3kk negociabil. Ce o sa primesc, suma medie cu cat este vandut un apartament acolo sau suma cu care vreau eu sa-l vand?

O sa primești tot atât căt ai dat pe el.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord cu 2 leaderi pe factiune, ci unul este de ajuns.Cine vine de pe alt rpg cu grad de leader sau sub leader, primeste rank 5 si totul este ok.Daca nu varianta cu cel mai vechi ramane este si mai super.

Link to comment
Share on other sites

@Kelton eu dacă am cumpărat o casă cu vreo 1,000,000$ - 1,500,000$ (nu mai știu sigur cât am dat, dar cam atât) și i-am cumpărat Big House Interior cu 1560 GOLD (Discount 40%) o să-mi pot primii și banii și GOLD-ul dat?

Link to comment
Share on other sites

Fuziunea in sine mi se pare o prostie, insa in momentul de fata e singura solutie pentru binele acestei comunitati, deoarece serverele 3 si 4 au scazut drastic in ultima perioada si nu are rost sa tii 4 servere deschise din care doar 2 sa fie ok ca numar de jucatori iar celelalte 2 sa se tarasca cu cate 150-200, asa ca trebuie sa-i intelegem si pe ei si sa ne supunem, spre binele tuturor.

 

In legatura cu liderii, astia care vreti 2 lideri la factiuni ganditi ?:)). E usor sa spui acuma ca merge si cu 2 lideri, dar ganditi-va cum o sa fie cand unu vrea sa ia o decizie iar celalalt alta, cand unu vrea un jucator in factiune iar celalalt nu-l vrea etc, consider ca cel mai OK ar fi sa ramana liderul de pe serverele principale (1 si 2) iar cei de pe 3 si 4 sa ramana rank5 cu sansa de a fi pe liste la urmatoarele alegeri de lideri sau sa fie lasat sublider in locul unuia de pe serverul principal iar subliderii de pe secundare sa ramana rank 5.

Edited by AIM NewLife
Link to comment
Share on other sites

Eu unul propun ca acei lider de pe 3 si 4, pe serverele pe care vor fuziona sa primeasca rank 5 in facțiunea unde a fost lider si/sau helper. E greu sa ii ceri unui lider sa se înțeleagă cu altul care vine practic la el "in casa" si eventual, sa fie avantajat daca o sa mai vrea lider, dupa ce lasă cel care e deja. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ian212004 said:

Eu zic sa pastreze casa sau bizul cel care are activitate mai mare in ultimele luni iar celalat sa fie despagubit.

Da, mi se pare o idee super bună. 1+

Link to comment
Share on other sites

Ati facut o alegere buna cu fuziunea asta, felicitari! Sunt de acord 100% cu 2 lideri pe factiune dar la faza cu fuziunea intre servere, prefer RPG2 cu RPG4, deoarece a.c s-a deshis RPG4, aproximativ 3 sferturi din server era format din jucatori de pe RPG2.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Eminescu RPG2 said:

Hai că am avut și noi server de samp dacă e. O mare prostie această fuziune.

De ce? :)) 

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu nu mai joc SA:MP de ceva timp, nu prea ma afecteaza, dar cred ca aceasta fuziune ar duce la pierderea multor jucatorii. Parerea mea e ca se va creea un tămbălău prea mare. Sunt unii cu case luate din donat, de ex pe RPG3 si daca se va face fuziune cu RPG2 si casa aia exista deja, nu stiu, ar fi prea mare tam-tam. Prea multi admini, mi s-ar parea de asemenea exagerat, totul va fi prea aglomerat si jocul isi va pierde farmecul.

Link to comment
Share on other sites

@Kelton varianta cu doi lideri la o factiune mi se pare absurda. Ar trebui ca liderii de pe RPG1 / 2 sa-si pastreze functia iar restul, de pe RPG 3 / 4 sa fie rank 5. O sa-mi sariti in cap, dar o mare parte din liderii de pe RPG 3 / 4 sunt copii de clasa a 7-a, inapti si iresponsabili. 

 

@Kelton, legat de membrii factiunilor, sunt de parere ca doar jucatorii activi ar trebui sa fie transferati in aceeasi factiune, sunt multe persoane care se joaca 10 ore pe luna si tin locul ocupat degeaba. Si apoi intervine alta problema, intr-o factiune pasnica, calculat de pe toate serverele, sunt in total aproximativ 130 de sloturi, o sa avem factiuni cu 130 de membrii? Trebuie gandita bine treaba asta. 

In rest, totul pare ok, singurul lucru de care n-a spus nimeni sunt vehiculele, raman pe cont sau sal?

Link to comment
Share on other sites

@Kelton In afara de partea cu liderii si subliderii, consider ca toate alegerile sunt clare, corecte si pe intelesul tuturor. Acum,vorbind de lideri si factiuni, daca membrii aceleiasi factiuni se unesc, creste considerabil numarul de membri. Consider ca cea mai corecta decizie e cea in care ambii lideri isi pastreaza functiile. Ar fi mult mai usor de organizat factiunea, cel putin in primele saptamani/luni deoarece exista diferente intre regulamentele interne ale factiunilor de pe servere diferite (nu diferente mari, dar exista). Oricum sunt factiuni unde pe langa lider, exista admini 4+ care se ocupa, deci nu ar fi prima data cand un membru ar vedea "2 lideri simultan". Cat despre sublideri, consider ca ar putea ramane decizia la latitudinea liderilor. Adica, la fiecare factiune, cei 2 lideri sa aleaga cati din cei 4 sublideri isi vor pastra functia. Apoi, in timp, la fel cum ai spus si tu, lucrurile se vor echilibra de la sine. ;) 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Irina said:

Cel mai bine pe chestia cu 2 lideri, pune unul demisia cand se satura si ramane unul.

un lider de pe 1 care gandeste bine :D 

 

Link to comment
Share on other sites

Hi,

First of all, i want to mention that i'm so thankful for the efforts you're trying to do to keep this community in the top. Now, let's talk about my opinion about this fusion and i hope you take it seriously. I say the well being of the server is more important than any function, i think that the Server manager with the help of Supervisor and Senior admins have to choose the better and experienced leader for the faction. And leaders who unfortunately are losing their functions gets refunded for that somehow, for example leaders who doesn't have any other function gets a helper function and rank 5 in the following faction setting two leaders for the same isn't possible, and as i'm a leader from now i say that i'll give the LVPD leader function to the other guy from RPG 2 as he is a better Romanian speaker than me and he deserves it more. I know that some leaders will get angry, but if they are mature enough i'm sure that they will understand that they was treated fairly and the well being of the server is before everything else, and they will get refunded with a helper function ( When you are in need to new helpers i mean, cause i don't think you can promote 26 helpers once ), and those who has 2 functions gets refunded with gold or admin-up, helper-up whatever you choose, so they don't lose their functions for nothing. And about business and houses both of owners gets refunded with respected sum of money and then at the opening of the new server you sell every biz/house them by auctions, so that, both of the owners are treated in the same way. And players who paid gold for their houses gets refunded for their gold automatically of course it's not that hard to do. About clans, the biggest and oldest clan remains with the same name and the other clan gets the name changed as the biggest clan's owner paid more money for it.

Thanks for reading!

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, GABOR VALENTIN said:

Salut, eu  joc pe rpg3, daca am 12/13 masini si 7skins la 7.7kk, mi se vor transfera pe noul server? La masini as vrea sa fie cu acelas numar de kilometri, cu aceleas hidd-uri, sau sa fiu despacubit cu $ de pe masini cu gold pentru cate sloturi am cumparat din [/shop] adica cu gold pentru 8 car slot si goldul de pe hidd-urile cumparate din shop [11]. 

O sa se transfere totul intact.

 

 

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, sugestia mea pentru lideri/co-lideri ar fii sa fie transferati cu rank 5, liderul de pe server-ul pe care ne transferam nu ar avea nici-o treaba.

In al doilea rand, serverele rpg2 cu rpg4, rpg1 cu rpg3.

In al treilea rand, casele si bizz-urile ar trebui sa fie scoase de pe cont, iar ca despagubire sa li se dea ce a oferit in trade pentru acea proprietate personala.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ROBBEN ToV said:

Daca raman 2 lideri automat se vor creea 2 echipe in fiecare factiune si pot aparea neintelegeri. Fiecare lider cu membrii lui si nu e prea OK.

Foarte adevarat + cand vine vorba de o decizie, acolo apar controverse.

Link to comment
Share on other sites

  • Kelton locked and unlocked this topic
  • Kelton locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.