Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Fuziune Servere


Kelton
 Share

Recommended Posts

In sfarsit, deja ma saturasem sa ma chinui cu raportul de activitate zile la randul. Mi se pare o idee ok, chiar daca o sa fie playeri care o sa se lase, dar asta e nu poti sa-i multumesti pe toti. Privind partea buna, macar o sa am cu cine sa mai interactionez. Cu 300 online, din care 200 pe sleep deja ma gandeam sa ma las la sfarsitul lunei asteia, dar vreau sa vad cum decurge cu fuziunea si ce o sa se intample dupa. Oricum era inevitabila o fuziune.

Link to comment
Share on other sites

Ba nu s-a facut topicul asta sa va dati cu parerea daca e buna sau nu fuziunea.

A fost facut topicul sa va dati cu parerea pentru cele mai bune solutii pentru fuziune.

 

Majoritatea care sunteti contra nu stiti cum e sa jucati cu 1000/1000 constant si se vede.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Andrada said:

De la mine a venit si una dintre propuneri. Cand scriu asta si cand o gandesc, mai mult ma gandesc la membri, la masa aceea de jucatori care formeaza factiunea, familia cu N denumiri. Frumos pentru ei, este sa ramana un singur lider per factiune, de aceea “seful” asta de grup se numeste lider, pentru ca trebuie in mod logic, sa fie unul singur care sa aiba grija de jucatorii din grupul sau. Prin urmare, pot cei de pe serverele gazda sa ramana cu gradul, iar cei care vin pe server, sa ramana cu rang 5 (atat liderul cat si subliderii).
De ce spun asta?
Fara informatie nu vorbeam, insa daca tu, ca jucator, ca membru, ai dovedit CELOR de pe serverul tau ca esti capabil sa ai grija de acel grad insa si de membri, O DATA, mai mult ca sigur o vei face si a doua oara, si a treia oara. Insa nu le vei arata numai celor de pe serverul tau ca poti, ci si jucatorilor ale caror servere se vor fuziona (probabil). La fel poti inchide si gurile rele. Lucrul asta il spun, pentru ca acum cateva luni, Razvan mi-a spus asta, am continuat cu treburile mele si here I am. 
Si nu ar trebui sa te superi daca ai primi acel rang 5 de care am adus vorba, ia-o ca pe o “mini-vacanta”, insa in acelasi timp pastreaza-ti activitatea okay.

Pe langa rang 5 ar putea sa primeasca o functie, idk, un helper sau ceva sa nu ramana fara nimic, adica pana la urma au muncit sa ajunga acolo.

1 hour ago, Hawk ToV said:

Ce ma, vrei si tu? Tie nu-ti fac ca nu joci pe rpg1. ?

=((((( Am jucat

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Andrada said:

De la mine a venit si una dintre propuneri. Cand scriu asta si cand o gandesc, mai mult ma gandesc la membri, la masa aceea de jucatori care formeaza factiunea, familia cu N denumiri. Frumos pentru ei, este sa ramana un singur lider per factiune, de aceea “seful” asta de grup se numeste lider, pentru ca trebuie in mod logic, sa fie unul singur care sa aiba grija de jucatorii din grupul sau. Prin urmare, pot cei de pe serverele gazda sa ramana cu gradul, iar cei care vin pe server, sa ramana cu rang 5 (atat liderul cat si subliderii).
De ce spun asta?
Fara informatie nu vorbeam, insa daca tu, ca jucator, ca membru, ai dovedit CELOR de pe serverul tau ca esti capabil sa ai grija de acel grad insa si de membri, O DATA, mai mult ca sigur o vei face si a doua oara, si a treia oara. Insa nu le vei arata numai celor de pe serverul tau ca poti, ci si jucatorilor ale caror servere se vor fuziona (probabil). La fel poti inchide si gurile rele. Lucrul asta il spun, pentru ca acum cateva luni, Razvan mi-a spus asta, am continuat cu treburile mele si here I am. 
Si nu ar trebui sa te superi daca ai primi acel rang 5 de care am adus vorba, ia-o ca pe o “mini-vacanta”, insa in acelasi timp pastreaza-ti activitatea okay.

Niciun lider de pe RPG3 si RPG4 nu i-ar conveni sa fie condus de un lider de pe RPG2 si RPG1 care este ori inactiv, ori incapabil pentru aceasta functie, de aici vine si fustrarea, eu avand mai multe zile in factiune si ca lider si sa primeaca unu lider cu mai putine zile si eu detinand mai de mult functia de lider Los Santos Taxi, si de data asta vreau sa duc aceasta functie un an.

Edited by AT AdyWTF
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AT AdyWTF said:

Niciun lider de pe RPG3 si RPG4 nu i-ar conveni sa fie condus de un lider de pe RPG2 si RPG1 care este ori inactiv, ori incapabil pentru aceasta functie, de aici vine si fustrarea, eu avand mai multe zile in factiune si ca lider si sa primeaca unu lider cu mai putine zile?

Situația poate fi pusă si invers, de asemenea. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, TLG RatonWOOF said:

Pai asta am zis si eu, dar m-a deranjat ca Nicu spunea ca pe 4 toti prostii iau o functie. Atata tot.

Oricum o sa fie multi nemulțumiți, eu zic că minoritatea se supune majorității.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de voi, dar eu nici nu m-am uitat la comentariile altora, vreau sa imi exprim propira parere. Tin sa precizez ca in cazul liderilor merita sa ramana lider cel mai activ si cel mai vechi, de ce sa fie doi lideri dintre care unul inactiv si care reununta la functia dupa doua luni? Nu-si are rostul, parerea mea. Mai bine ii luati dupa vechime sau activitate, aici depinde de voi. In cadrul staff-ului, eu sugerez ca cei de pe serverul secundar sa primeasca o functie mult mai mica (De exemplu daca esti admin 1 pe rpg4 sa primesti helper pe rpg1), plus ca am inteles ca multi din staff se plang de nenumarate acte de copilarism din partea celor de pe serverele secundare, fiind numiti "pleava comunitatii". In rest nu am nimic de comentat, @Kelton daca poti lua in vedere ce am spus aici ar fi super. Cei de pe rpg1 sau rpg2 au avut mult mai mult de muncit decat cei de pe serverele secundare. Aici este fix parerea mea, nu veniti cu hate sau alte rahaturi, va pierdeti doar timpul.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Introducere:

Era vorba de fuziune încă din vara anului 2017 o dată cu inițiativa comunității Bugged. Având în vizor ce au reușit să facă ei, ar trebuii să ne uităm peste ce au făcut bine și ce au făcut rău.  

Să începem cu începutul, da, după părerea mea este necesară o fuziune. 

 

Lideri:

 

Ambii lideri ar trebuii să-și păstreze funcția, ceea ce scad șansele ca eu de exemplu să pot lua lider prea curând, dar, trebuie să ne gândim la toți nu doar la persoana ta când vrei să dai o idee/propunere. Ambii au muncit să ajungă acolo, ambii merită să rămână. Dacă unul din ei vrea să-și părăsească funcția, o poate face prin semnalarea acestui lucru. 

 

Clanuri:

 

 La clanuri eu zic că merită să-și păstreze TAG-ul cel mai vechi clan. De exemplu nu putem compara; 
 
[TLG] RPG4 (Created 29.04.2016 23:04) 
 
[TLG] RPG2 (Created 05.07.2019 19:18) 
 În acest caz consider că TLG-ul de pe
RPG4 merită să-și păstreze numele. 

 

Sancțiuni: 

 

Aici, ar putea fi cel mai controversat subiect. Sunt conștient că adminii au state ore întregi pe anumite persoane că să le baneze, dar, să ne amintim ce a fost la ziua iertării, mai exact septembrie 2017. Serverele au avut o creștere semnificativă, lucru ce nu poate fi omis, și rivală a șters sancțiunile la toată lumea odată cu fuziunea. 

Ar putea fi o nouă șansă pentru toți jucătorii, bănuesc că adminii nu vor fi mulțumiți de părerea mea față de ban-uri, dar, cum am zis, hai să nu fim egoiști, hai să dăm o șansa la toată lumea, alt chef ai când joci pe un server cu 200 de jucători și altul pe un server de 700, cu tot cu unban-uri personal zic că am putea umple cele 2 server. 

 

Nume:

 

Și pe numele jucătorilor ar putea apărea probleme. de exemplu; 
Am 3 conturi cu același nume pe comunitatea, mai exact; 

UFO - RPG4 
UFO - RPG3 
UFO - RPG2 (Banat) 
  
Consider că ar trebuii făcut de la zero un nou server pe care fiecare jucător să poată muta ce cont dorește aceasta, cu posibilitatea de ași schimba numele dacă dorește. Mi se pare cel mai corect, fiind versiunea adaptată și de rivală acum aproape 2 ani. Și un sistem prin care cineva poate să-și rezerve numele uzuale precum; 
Alexandru, Alex, Adrian, Adi, Cristi, Cristian, Bogdan, Marian, Gheorghe, George, Gabi, Gabriel, Valentin, Vali și așa mai departe. 

 

 

Case scriptate:

 

Dacă două case scriptate se suprapun, consider că cel de pe serverul mai vechi o va păstra iar cel de pe serverul mai nou va putea alege un nou loc de casă cu aceiași valoare sau contra valoarea casei in gold.

 

Serverele care fuziuneaza: 

 

Personal aș dorii o fuziune între serverul RPG4 și RPG1, dar, acest lucru nu poate fi stabilit de mine și de jucători serverlor care îi vor primii pe ceilați. Pe RPG1 și RPG2 ar trebuii pus un Pool cu următoare intrbare? 
  
De exemplu. Pe website-ul serverului RPG1 va fi afișată că Pool următoare întrebare:   
"Cu ce server doriți să fuzionați?"
  

RPG1 + RPG3 
RPG1 + RPG4 


Bănuesc că va puteți gândi voi la niște standarde pentru votare. (Ore/Nivel)

 

 

 După părerea mea, restul problemelor au deja soluția în topicul scris de Kelton. Am venit doar cu alte idei. 

Edited by UFO
Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Eric Cartman said:

Nu mi se pare corect sa am un cont pe RPG1 cu level 8 si un rank 2 in FH, fara avere si un cont cu avere si rank 5 si lider in FH si avere pe RPG3 si sa mi se pastreze cel de pe RPG1, e o mare prostie.

ti se pastreaza amandoua frt

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eric Cartman said:

Nu mi se pare corect sa am un cont pe RPG1 cu level 8 si un rank 2 in FH, fara avere si un cont cu avere si rank 5 si lider in FH si avere pe RPG3 si sa mi se pastreze cel de pe RPG1, e o mare prostie.

Nu vor fi sterse conturile cu level mai mare de 5. Iar daca ai acelasi nume il vei putea schimba.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Vreau să-mi spun și eu opinia despre faza cu liderii, în care vă demonstrez prin argumente că doar 1 dintre cele 3 variante o să funcționeze. Prima din câte am citit este cea cu 2 lideri. Eu sunt lider pe RPG1 de aprox. 5 luni, în realitate sunt într-o funcție de conducere de mult mai mult timp fiindcă fostul lider îmi permitea să mă implic destul de mult. Cum credeți voi că o să funcționeze o facțiune cu 2 conducători? Ați văzut și voi vreo fuziune în realitate între două firme? În general se fuzionează pentru a nu intra în faliment, la fel și aici în cazul serverelor 3 și 4. Pe RPG1 sunt mai mulți jucători decât 3 și 4 adunat. E clar că cu oricare dintre serverele 3 și 4 vom fuziona, RPG1 este capul.

Voi o să veniți aici, regulamentele noastre se vor păstra, tot ce e aici se va păstra, istoria s.a.m.d. Eu nu o să-mi modific topicul de legende, iar cel de pe RPG3 probabil se va arhiva. E mult mai greu aici să iei lider decât pe celelalte servere, aici e greu până și să stai într-o facțiune de tip Taxi, la câtă ură este în ziua de astăzi și singura plăcere pe care o au unii la un joc mai vechi decât ei e să le facă rău altora. M-am abătut de la subiect, o facțiune, o firmă, o companie nu o să funcționeze niciodată cu 2 patroni. 1 patron și restul în subordinea lui. A doua variantă cea în care să alegeți după vechime și activitate. Cum să alegi un lider după activitate? Dacă un om își petrece mai mult timp în fața unui calculator, automat e și mai bun decât celălalt? Nu zic asta doar așa, dar mi s-ar părea extrem de stupid ca cinevă să-și piardă munca de atâția ani, cel puțin în cazul meu doar pentru faptul că nu am avut timpul necesar să fac 200 de ore pe lună și să-mi țin calculatorul deschis să-l las pe sleep. Din momentul în care faci și pe sleep orele, activitatea devine irelevantă, cel puțin activitatea de pe joc. Puteți lua activitatea în alt fel, cum ar fi implicarea liderului. În ce constă asta? Activități, topicuri și rank-uri acordate etc. Eu am rescris regulamentul și am creat multe alte topicuri în doar câteva luni ca lider și înca mi-am propus să fac mult mai multe. Ultima variantă era cea în care să păstreze liderul cel de pe serverul mai vechi. Asta este singura variantă care poate să funcționeze și mulțumește pe toată lumea, mai puțin pe liderii de pe RPG3 și RPG4 într-o oarecare măsură. Nu cred că i-ar plăcea niciunui membru de facțiune, cel puțin membri mei să primească FW pentru nesubordonare lider din partea celuilalt lider, pentru că el nu-l recunoaște ca lider. E clar că RPG1 a fost și o să fie mereu mai puternic decât celelalte 2 servere, cel puțin ca număr de jucători. Verificați și voi fuziunile din realitate și cum funcționează întregul proces, vă treziți majoritatea să spuneți să rămână 2 lideri, așa îți bați joc de ambii, nu doar de 1. Așa dacă se alege ultima variantă, o să fie dezavantajați cei de pe RPG3 și 4 care vor rămâne oricum în facțiune, dar măcar au cu cine să vorbească pe chatul facțiunii.

Presupun că toți membri Staff de pe RPG1 sunt de acord cu mine.

Edited by Leviathan
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am exprimat deja cam tot ce aveam de zis despre fuziune la leader area la discutii, asa ca n-am sa mai repet cu privire la celelalte lucruri.

O sa vorbesc totusi din nou doar de ce ma priveste cel mai mult, anume functia de lider. Eu, ca majoritatea... Prefer ca intr-o factiune sa fim 2 lideri, eliminand  a 2-a si a 3-a varianta (eu unul m-as simti neindreptatit sa iau remove, avand totusi aproape 2 ani in News Reporters, fara "interuperi" doar pentru ca pe celalalt server este de mai mult timp... De parca asta ar conta, nu experienta, adica numarul de zile... Macar daca s-ar decide sa ramana un singur lider, sa se tina cont de experienta lui, nu experienta serverului).Iar dupa asta, ambii lideri sa cada de comun acord ce se va pastra, ce nu va mai ramane etc... Asta pentru ca factiunile difera, mai ales News Reporters care e cea mai diferita. Si asa cum am mai spus, e aiurea sa scoti unul dintre lideri pentru ca 1 lider sa ramana in continuare cu functia, in opinia mea, a muncit mai mult decat un helper sau un admin la un loc pentru a primi functia. Ca helper/admin mai ai sanse sa intri, dar ca lider in aceeasi factiune... Foarte rar.  Iar in privinta subliderilor sunt de acord sa alegem doar 1 sublider per lider, astfel ramanand doar 2 in viitoarea factiune.

 

Legat de servere... Mie unul mi-e indiferent, fie ca e RPG4 cu RPG2 sau cu RPG1 e cam tot una.

 

EDIT: e la mintea cocosului ca unii  liderii de pe RPG1/RPG2 le-ar conveni mai mult sa aleaga varianta a 3-a pentru ca nu i-ar afecta absolut deloc schimbarea si chiar daca unii evita s-o spuna, se gandesc doar la voi... Ceea ce nu e gresit, dar totusi, e oarecum de bun simt. De ce ar conta ca serverul e mai vechi? E total ilogic, nu stiu de ce Kelton si ceilalti s-au gandit sa puna si varianta asta in cadrul liderilor. E evident ca multi vor alege varianta a 3-a.  Nu tine de ei, asta tine de server, chiar nu-i normal sa se procedeze asa. Acum nu fac referire la nimeni, fac referire doar la ideea asta care e in avantajul serverelor veterane.

Edited by Ichimaru
Link to comment
Share on other sites

Just now, aLexeiC said:

Nu vor fi sterse conturile cu level mai mare de 5. Iar daca ai acelasi nume il vei putea schimba.

Si cum ar trebui sa functioneze asta? Daca scriu in bara de logare KartMan ma logheaza pe contul de pe 1, si cum mai reusesc sa intru pe cel de pe 3?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eric Cartman said:

Si cum ar trebui sa functioneze asta? Daca scriu in bara de logare KartMan ma logheaza pe contul de pe 1, si cum mai reusesc sa intru pe cel de pe 3?

Iti ofera free change name.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eric Cartman said:

Si cum ar trebui sa functioneze asta? Daca scriu in bara de logare KartMan ma logheaza pe contul de pe 1, si cum mai reusesc sa intru pe cel de pe 3?

O sa primesti un change nickname daca ai acelasi nume, daca nu bagi numele tau de pe 3 si intri pe svul care o sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de acord si cu 2 lideri la factiune, dar sunt si de acord, cu cel cu experienta si activitate mare sa ramana :)

Link to comment
Share on other sites

  • Kelton locked and unlocked this topic
  • Kelton locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.