Jump to content

Fuziune Servere


Kelton
 Share

Recommended Posts

Oh god. Am citit cateva comentarii. 

 

Ba, parca se face fuziune  între două comunități rivale, zici ca nu se face între serverele B-Zone. 

La voi stii care-i problema? Credeti ca va pierdeți funcțiile. O sa aprind o lumânare.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Aleksandra said:

E o idee buna si proasta. De ce spun asta? Simplu:

Ideea buna: Mai multi playeri

Ideea proasta: Risti sa ramai fara bunuri personale (casa/biz).

PS: Joc din 2011 aici la voi, daca raman fara casa sau biz, ma las de joc si multi o vor face. Nu m-am chinuit sa-mi strang tot ce am din 2011 si voi sa mi le vindeti.

Eu spun sa faceti in felul urmator: Cei de pe serverele mici (care or sa vina pe 1 si 2), sa fie despagubiti de case.

PS2: Sa-mi iau ramas bun de la voi de pe acum? :))

Nu pierzi ma averea ce ai

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2019 at 1:18 PM, Kelton said:

4. CASE ȘI BIZURI

 

Din păcate aici nu avem încotro și va trebui ca anumiți jucători să rămână fără casă sau biz deoarece poate exista un singur proprietar.

Soluția la care ne-am gândit este să evaluăm prețurile caselor și bizurilor de pe serverele mai mici (deoarece și acolo economia este mai mică datorită numărului scăzut de jucători) și să rambursăm contravaloarea proprietății proprietarului.

Am facut cu rosu, am ingrosat si subliniat la ceea ce a spus Kelton. Sau crezi ca de pe RPG 1, nu va ramane nimeni fara casa/biz? Le vor da contravaloarea lor, celor care vin de pe serverele 3 si 4?

Daca da, atunci va fi bine. Nu de alta, dar e aiurea sa muncesti si dupaia sa ramai dintr-o data fara ele. Asa se intamplau pe serverele mici cand dadea conducerea ,,wipe", dupa ce te chinuiai sa-ti cumperi un biz, urmatoarea zi incepeau toti de la level 1.

Link to comment
Share on other sites

Ce este cu aceasta aroganta. Doamne va mancati intre voi.

Aici spui cum mai bine ar fi, nu cine si cum o sa conduca. Ca x sa ia down si y sa ramana asa cum e ca e mai vechi sau nu. 

Pana la urma Tot Kelton si Bobo iau promovat pe niste statistici... nu poti spune ca x nu poate sa conduca sau ca nu este capabil.

Toti au muncit si au ajuns la  un nivel de admin, nu trebuie cineva sa se creada mai presus ca cineva ca e mai vechi. 

Esti nou sau vechi tot aceiasi munca depui.

Este corect ai muncit mai mult pe  Rpg1 ca pe Rpg3 sau Rpg4 dar si cei de pe respectivele servere tot au muncit ca sa ajung unde sunt acum.

Este mai bine sa incetati cu atata ura intre voi. Pana la urma suntem o comunitate  unita... 

Cine este de acord cu ce am spus sa dea ❤️ 

Link to comment
Share on other sites

35ey7w.thumb.jpg.452cba218941bb7aaea65a4be1f22b6f.jpg

 

Ma voi rezuma la cateva cuvinte. Pe o comunitate de orice fel e frumos sa joci atunci cand ai cu cine, greseala lor e ca au amanat atata si also ca in trecut s-au grabit sa deschida si alte servere. Ar trebui sa le dati dracu de bunuri si functii ca daca ati fost buni in momentul in care le-ati obtinut, sigur o sa reusiti sa le recapatati. Scopul tuturor acum e sa faciliteze aceasta tranzitie in termeni amiabili pentru ca principalul motiv al fuziunii este de a restrange toti jucatorii laolalta. Cei mai afectati sunt rpg3 si 4 ca ei practic trebuie sa dea de la dansii ca sa fie totul ok, dar cum ziceam, trebuie sa se gandeasca la viitorul serverului, oricat ar mai avea de trait. Sunt convins ca atunci cand iesiti afara va intalniti cu prietenii si nicidecum nu mergeti singuri la plimbare. Cam asa e si activitatea pe rpg 3 si 4 daca nu ai factiune.

Edited by PresuPusu
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Aleksandra said:

E o idee buna si proasta. De ce spun asta? Simplu:

Ideea buna: Mai multi playeri

Ideea proasta: Risti sa ramai fara bunuri personale (casa/biz).

PS: Joc din 2011 aici la voi, daca raman fara casa sau biz, ma las de joc si multi o vor face. Nu m-am chinuit sa-mi strang tot ce am din 2011 si voi sa mi le vindeti.

Eu spun sa faceti in felul urmator: Cei de pe serverele mici (care or sa vina pe 1 si 2), sa fie despagubiti de case.

PS2: Sa-mi iau ramas bun de la voi de pe acum? :))

Nu stiu cine ti-a dat tie ideea asta sau unde ai vazut tu asta, dar o fuziune nu inseamna mai multi jucatori, din contra mai putini. Numarul acestora o sa fie ridicat temporar nu permanent, o sa creasca numarul de jucatori cu 100-200 de jucatori, asta inseamna 600 jucatori cu 2 servere fuzionate si asta pentru o scurta durata de timp, fuziunea inseamna scaderea numarului de jucatori nu cresterea sa pentru ca jocul in sine este deja mort si vechi si aceasta fuziune aduce odata cu ea nemultumiri, etc.

Edited by Jackus
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2019 at 1:20 PM, ian212004 said:

Eu zic sa pastreze casa sau bizul cel care are activitate mai mare in ultimele luni iar celalat sa fie despagubit.

Tu ai 15 ani şi ai timp să fii nolifer, alţii poate n-au. Proprietatea nu presupune activitate.

 

E bine cum a zis Kelton, proprietarii de pe serverele principale, 1 şi 2, unde economia e veche şi bine dezvoltată, să rămână cu proprietatea, iar ceilalţi de pe 3 şi 4 să fie despăgubiţi, că oricum 90% din ei sunt veniţi de pe 1 şi 2.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Jackus said:

Nu stiu cine ti-a dat tie ideea asta sau unde ai vazut tu asta, dar o fuziune nu inseamna mai multi jucatori, din contra mai putini. Numarul acestora o sa fie ridicat temporar nu permanent, o sa creasca numarul de jucatori cu 100-200 de jucatori, asta inseamna 600 jucatori cu 2 servere fuzionate si asta pentru o scurta durata de timp, fuziunea inseamna scaderea numarului de jucatori nu cresterea sa pentru ca jocul in sine este deja mort si vechi si aceasta fuziune aduce odata cu ea nemultumiri, etc.

Edited 4 minutes ago by Jackus

Și vrei să zici că nu are dreptate? E normal că cei cu case/biz-uri, care le pierd și nu sunt despăgubiți pe măsură or să se lase, și e o mare problemă aici. Trebuie să se găsească o soluție perfectă pentru a fii mulțumită mare majoritate, dacă facem fuziunea decât să fie, mai bine nu o mai facem. Mai bine să întârzie o lună, sau o lună jumate, odată ce este făcută cu cap și sunt puse în aplicare metode bune de împărțire a bunurilor, și din restul punctelor de vedere, care sunt foarte multe. Se vor pierde mulți jucători dacă se vor face alegeri care nu mulțumesc marea majoritate. Economia trebuie să se respecte de pe serverele RPG1 și RPG2, deoarece 3 și 4 vor deveni implicit și ele 1 și 2, și economia se va păstra. Așa că va trebui să fie gândită bine. Are dreptate, nimănui nu-i convine să-și piardă casa biz-ul, și spun asta pentru că și eu dețin o casă valoroasă într-o zonă bună, și un biz acolo, dar cei care dețin bănci CNN, și multe alte bizuri și case foarte importante, și nu or să fie despăgubiri corecte, sau pierderi majore pentru jucătorii, aceștia vor fii nemulțumiți și se vor lăsa. Nici mie nu mi-ar conveni după atâta muncă, am strâns banii la job pe vremea aia nu erau atâtea misiuni și rob-ul, am strâs banii, pană puteam să fac afaceri cu mașini și abia după m-am mai ridicat, nu e ușor să faci banii. Chiar dacă economia e dată peste cap, dacă o iei de la 0 pe barba ta nu reușești ce am reușit eu sau alții, în câteva luni. Am zis-o și o repet, despăgubirea e un lucru foarte important, niciunuia nu-i convine să piardă casa/biz-ul și să primească mai PUȚIN decât a DAT pe el/ea. Cât despre ideea cu lideri, mai este de ales, văd că părerile sunt împărțite.

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2019 at 1:27 PM, Evil ZEW said:

Aici trebuie sa evaluezi preturile de pe serverele mai mari si sa o acordati jucatorului care vine de pe server mic, intrucat suma pe care i-ati acorda-o jucatorului de pe serverul mai mic nu ar fi foarte semnificativa pe serverul pe care se va muta.

Păi tocmai de aia trebuie să primească proprietatea cel de pe serverul mai vechi, că acolo economia are 10 ani. Nu poate veni un mucos de pe un server de 2 ani să ceară proprietatea unuia care a muncit ani întregi ca să o dobândească pe serverul mare. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, BIS aka OldNab said:

Păi tocmai de aia trebuie să primească proprietatea cel de pe serverul mai vechi, că acolo economia are 10 ani. Nu poate veni un mucos de pe un server de 2 ani să ceară proprietatea unuia care a muncit ani întregi ca să o dobândească pe serverul mare. 

Pai asta e favorizare. Chiar daca ai dreptate, trebuie sa facem cumva sa fie egalitate ca sa nu se supere partea dezavantajata.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evil ZEW said:

Pai asta e favorizare. Chiar daca ai dreptate, trebuie sa facem cumva sa fie egalitate ca sa nu se supere partea dezavantajata.

Nu are cum să fie egalitate pentru că serverele nu sunt egale, economia nu e egală şi timpul investit pentru a dobândi proprietăţile nu este egal. Ar fi incorect pentru cei de pe 1 şi 2 să-şi piardă proprietatea ca s-o ia ăştia de pe 3 şi 4. Egalitatea nu o faci cu forţa, ori e naturală, ori nu. Dacă nu se va face pe ECHITATE această fuziune va avea efect invers: se vor lăsa şi mai mulţi.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ichimaru said:

Du-te si citeste-i comentariile lui clanin de la pagina 39 sau 40 ca sincer esti paralel. Cum ai ajuns tu la concluzia ca "cei de pe rpg3 si rpg4 nu merita functii"? Nu te cunosc, dar judecand dupa cum ai gandit, probabil ai fost maxim rank 2 in factiuni. 

daca o sa veniti navala peste noi cu functiile voastre, o sa va dati oricum demisiile pentru ca n-o sa rezistati, nu meritati niciunul de pe rpg4 o functie pe rpg1, nici macar un r5 intr-o factiune, ala e server fantoma, iei rank imediat, admin la fel, cand o sa vedeti ca n-o sa mai aveti functii, ceea ce probabil o sa se intample, singura solutie sa scapati de aceasta obsesie pt functii este sa va luati viata :)) si apropo, n-am nevoie sa fiu nici macar intr-o factiune ca sa-mi dau cu parerea unui lider de pe rpg4 =)) daca nu stiam ce e aia factiune sau o functie, nu mai comentam

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2019 at 1:57 PM, KoppenIE said:

Legat de case si bizuri care este cel mai complicat lucru de facut eu as crede ca ar fi mai bine sa acordati jucatorilor aceeasi bani pe care ei au platit pe aceste case sau bizuri si peste 1-2 saptamani sa faceti licitatii la fiecare dintre ele

Alt deştept. Păi unii au bizuri de ani de zile, când economia era altfel. Inflaţia e la nivel astronomic în prezent. Voi gândiţi înainte să scrieţi?

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2019 at 2:04 PM, Clanin3 said:

Foarte multi sunt de acord cu aceasta fuziune, mai ales daca nu sunt pierderi semnificative. Iti pierzi casa, business-ul, atat. In rest, primesti bani pe ele, poate putin mai mult decat valoarea ei, "ca un bonus".

Dacă ar fi aşa aş susţine şi eu fuziunea, dar dacă primesc mai puţin decât face bizul îmi bag picioarele şi nu mai joc.

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2019 at 2:52 PM, Elena said:

Toata lumea comenteaza si pune rpg3 & rpg4 la ''pamant'' cu replica celebra '' noi suntem rpg1 si rpg2 '', si ce? Pe rpg3 si 4 nu s-a stat pe jocul asta? Si noi ne-am petrecut timp incercand sa facem ceva.

Diferenţa e că unii aveau deja 5-6-7 ani de jucat când au apărut 3 şi 4. Majoritatea celor de pe 3 şi 4 au migrat de pe 1 şi 2. Vorbind de proprietate, de ce ai da-o unuia care vine de pe un server cu 100 de jucători care există de 3 ani?

Link to comment
Share on other sites

Daca vede staff-ul B-Zone sugestia mea atunci bine, as propune ca fiecare jucator de pe RPG3/4 sa isi aleaga pe website serverul unde isi va muta contul datorita parerilor diferite de aici (Vreau RPG1 CU RPG3 ori RPG1 cu 4 s.a.m.d), fiecare pe website isi va alege serverul unde isi va muta contul inclusiv cu functiile detinute asa fiecare alege unde doreste.

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2019 at 2:57 PM, Predix said:

Biz-urile si casele ar trebui detiune de cel mai activ jucator. (oricum cel inactiv, daca se lasa nu e paguba, ca oricum e inactiv).

Deci dacă eu am să zicem 50-70 de ore pe lună şi vine un copil nolifer sau unul care ţine pe /sleep nonstop şi are 150-200 de ore pe lună, nu e pierdere dacă mă las eu cu cele 50-70 de ore pe lună, aşa-i? De când trebuie să fii activ ca să deţii o proprietate pe B-Zone? Am avut bani (pentru care am muncit, deci am fost activ la un anumit punct), am cumpărat, am jucat cele 5 ore pe lună, îmi merit proprietatea. Scurt.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de parere ca cea mai optima fuziune este intre serverele RPG2 si RPG3, mai ales dupa ce am vazut la postarea publicata de comuniteatae B-Zone pe facebook. Am citit mai sus un comentariu in care se zicea ca un jucator a parasit server-ul RPG2 pentru RPG3, prietenii lui ramanand acolo, prin aceasi situatie trec si eu, chiar imi doresc sa revin alaturi de prietenii mei. In general, cei care nu puteau intra pe RPG1 in mafie se duc pe RPG4, fiind cel mai nou server B-Zone, stiind ca acolo pot folosi coduri fara a primi ban pe contul lor de pe RPG1, zic ca si acesta ar fi un motiv care sa intareasca fuziunea dintre serverele RPG2 cu RPG3 si RPG1 cu RPG4.

 

 PS: Sunt de acord cu fuziunea, mi se pare benefica server-ului, indiferent de cele cateva consecinte, pana la urma aceasta comunitate exista de mai mult de un deceniu, nu cred ca se va termina acum.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, TheFunnyDark said:

Sunt de parere ca cea mai optima fuziune este intre serverele RPG2 si RPG3, mai ales dupa ce am vazut la postarea publicata de comuniteatae B-Zone pe facebook. Am citit mai sus un comentariu in care se zicea ca un jucator a parasit server-ul RPG2 pentru RPG3, prietenii lui ramanand acolo, prin aceasi situatie trec si eu, chiar imi doresc sa revin alaturi de prietenii mei. In general, cei care nu puteau intra pe RPG1 in mafie se duc pe RPG4, fiind cel mai nou server B-Zone, stiind ca acolo pot folosi coduri fara a primi ban pe contul lor de pe RPG1, zic ca si acesta ar fi un motiv care sa intareasca fuziunea dintre serverele RPG2 cu RPG3 si RPG1 cu RPG4.

 

 PS: Sunt de acord cu fuziunea, mi se pare benefica server-ului, indiferent de cele cateva consecinte, pana la urma aceasta comunitate exista de mai mult de un deceniu, nu cred ca se va termina acum.

ai dreptate aicea fratiorul meu, RPG 2 cu RPG 3 si RPG 1 cu RPG 4, nu chiar pentru prieteni, dar RPG 4 e cel mai nepopulat server din cele 4 servere ajugand la 200 jucatori maxim iar pe 3 se ridica la 250 + chiar si 280..

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, F0rever said:

Daca vede staff-ul B-Zone sugestia mea atunci bine, as propune ca fiecare jucator de pe RPG3/4 sa isi aleaga pe website serverul unde isi va muta contul datorita parerilor diferite de aici (Vreau RPG1 CU RPG3 ori RPG1 cu 4 s.a.m.d), fiecare pe website isi va alege serverul unde isi va muta contul inclusiv cu functiile detinute asa fiecare alege unde doreste.

Munca multa, + ca  atunci e posibil ca toata lumea să opteze doar pentru o optiune anume, iar atunci un server va fi plin si altul va fi gol.

Link to comment
Share on other sites

Eu le-am spus sa se uite in 2017 cand bugged au facut white si black din orange, yellow, green si cu red, pe atunci aveau 500/1000 pe fiecare, din cauza ca nu puteau suporta costurile pentru host 1.300 de lei pe fiecare server si pentru a arata ca sunt cea mai mare comunitate din Romania, nu sa le faca cu 500 sloturi, au hotarat o fuziune, care fuziunea i-au pus in 50 playeri pe black si 150 pe white.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Aleksandra said:

Am facut cu rosu, am ingrosat si subliniat la ceea ce a spus Kelton. Sau crezi ca de pe RPG 1, nu va ramane nimeni fara casa/biz? Le vor da contravaloarea lor, celor care vin de pe serverele 3 si 4?

Daca da, atunci va fi bine. Nu de alta, dar e aiurea sa muncesti si dupaia sa ramai dintr-o data fara ele. Asa se intamplau pe serverele mici cand dadea conducerea ,,wipe", dupa ce te chinuiai sa-ti cumperi un biz, urmatoarea zi incepeau toti de la level 1.

Soluția la care ne-am gândit este să evaluăm prețurile caselor și bizurilor de pe serverele mai mici (deoarece și acolo economia este mai mică datorită numărului scăzut de jucători) și să rambursăm contravaloarea proprietății proprietarului. 

JOCI PE RPG1.

Servere mici = RPG3; RPG4;

Link to comment
Share on other sites

  • Kelton locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.