Jump to content
Sign in to follow this  
zL VodKa

Review Memorie externa Kingston DataTraveler 100 G3 16GB

Recommended Posts

Posted (edited)
Memorie externa Kingston DataTraveler 100 G3 16GB

Kingston Tehnology este o companie americană care produce şi vinde memorii pentru computere(stick-uri USB, carduri de memorie, RAM). Este cea mai mare companie producătoare de module DRAM(deţine 64% din piaţa globală) şi nr. 2 la vânzarea de stick-uri USB, carduri de memorie şi HDD-uri. Compania a fost fondată în anul 1987 de către un imigrant taiwanez care a proiectat un nou model de SIMM(single in-line memory module). Sediul central al firmei se află în statul California, în Fountain Valley şi are peste 3000 de angajaţi(2016). Liniile de producţie se află în diverse colţuri ale lumii precum: Irlanda, Taiwan, UK, China şi bineînţeles, în USA.

Caracteristici generale:

Denumire: Memorie externă Kingston DataTravel 100 G3 16GB;
Garanţie comercială: 60 luni(5 ani); garanţie de conformitate: 24 luni(2 ani);

Caracteristici tehnice:

Tip memorie: Flash Drive;
Interfaţă: USB 3.0;
Capacitate: 16 GB ;
Viteză scriere max.: 10 MB/s; viteză citire max.: 40 MB/s;
Compatibilitate: Linux v.2.6.x.+; macOS v.10.6.x + ; Windows XP ; Windows Vista; Windows 7/8;
Dimensiuni: 60x21.2x10mm.

"Folosesc acest produs de aproximativ 2 luni şi mă pot declara mulţumit de performanţele acestuia. La preţul de achiziţie(21.58 lei) este un stick foarte bun, calitativ, cu materiale bune şi un design ingenios. Mi-a plăcut foarte mult sistemul de închidere, care reduce şansele de a pierde căpăcelul la zero.
Are viteze bune(l-am formatat ca NTFS şi FAT32)şi de scriere, dar şi de citire, apropiate de cele din specificaţii. Per total sunt mulţumit de device, îl recomand."
Ceea ce nu imi place este faptul ca are garantie doar 5 ani, ma asteptam sa aibe mai mult.
Memorie.jpg
Edited by zL VodKa
  • Like 1