Jump to content

La mulți ani România! Quest & Gift disponibil pe serverele de sa-mp, detalii aici

Sign in to follow this  
Gabrielaa

Gabriela Photography

Recommended Posts

Pozele tale sunt foarte frumoase.  Continuă  tot asa.

Sincer, arata chiar foarte bine, se vad detaliile foarte bine. Tine-o tot asa.

Frumos.

Buna. Sunt frumoase, insa vad ca le editezi cu ceva, nu? Sunt prea "vibrant" si mi se pare ca in unele strica putin. Watermarkul ar trebui sa il faci putin mai mic, pentru ca iese prea mult in evidenta. Un watermark bun este subtil. 
Am observat ca nu centrezi foarte bine in totalitate. Cauta pe net si documentetaza-te despre Rule of ThirdsIncearca sa iti pui din setarile telefonului GRID pe aplicatia "Camera" pentru a centra mai bine. In caz ca nu stii ce e grid, iti pune niste patrate/dreptunghiuri in masura egala pe ecran ca sa te orientezi in centrarea obiectelor din poza. Sper ca te-am ajutat, asa ca iti urez bafta in cariera de fotograf! Also, sper sa mai postezi, deoarece verau sa ma reintorc pe topicul tau si sa observ progres.

22 hours ago, ToV chYber said:

Buna. Sunt frumoase, insa vad ca le editezi cu ceva, nu? Sunt prea "vibrant" si mi se pare ca in unele strica putin. Watermarkul ar trebui sa il faci putin mai mic, pentru ca iese prea mult in evidenta. Un watermark bun este subtil. 
Am observat ca nu centrezi foarte bine in totalitate. Cauta pe net si documentetaza-te despre Rule of Thirds. Incearca sa iti pui din setarile telefonului GRID pe aplicatia "Camera" pentru a centra mai bine. In caz ca nu stii ce e grid, iti pune niste patrate/dreptunghiuri in masura egala pe ecran ca sa te orientezi in centrarea obiectelor din poza. Sper ca te-am ajutat, asa ca iti urez bafta in cariera de fotograf! Also, sper sa mai postezi, deoarece verau sa ma reintorc pe topicul tau si sa observ progres.

Buna. Multumesc mult. Stiu despre Grid, mai faceam poze cu el dar ma deranja la un moment dat.. Voi mai face poze si le voi pune aici. Deocamdata am poze dar nu am tinut cont de ceea ce ai zis tu, de acum voi face asta. Si da, le editez, fie cu Lightroom, fie cu Snapseed.

Edited by Gabrielaa

23 hours ago, ToV chYber said:

Am observat ca nu centrezi foarte bine in totalitate. Cauta pe net si documentetaza-te despre Rule of ThirdsIncearca sa iti pui din setarile telefonului GRID pe aplicatia "Camera" pentru a centra mai bine. In caz ca nu stii ce e grid, iti pune niste patrate/dreptunghiuri in masura egala pe ecran ca sa te orientezi in centrarea obiectelor din poza. Sper ca te-am ajutat, asa ca iti urez bafta in cariera de fotograf! Also, sper sa mai postezi, deoarece verau sa ma reintorc pe topicul tau si sa observ progres.

Acum am realizat aceasta fotografie https://imgur.com/a/WdpYH9o .  Este mai ok centrata? Si stii cumva un program pentru a transfera pozele fara sa pierd claritatea lor?

On 8/21/2019 at 12:05 PM, Gabrielaa said:

Pentru a avea pozele la calitate maxima, incearca sa le transferi de pe telefon pe computer prin Google Drive.

On 8/28/2019 at 10:39 PM, SilentHill said:

Frumoase, dar a 6 - a poza nu este facut cumva in Brasov dupa Tampa ? :)

Ba da. Multumesc frumos.

On 8/31/2019 at 12:13 AM, ToV chYber said:

Pentru a avea pozele la calitate maxima, incearca sa le transferi de pe telefon pe computer prin Google Drive.

Ok, voi tine cont, multumesc mult.

Se vede destul de bine. Continua tot asa!

On 9/2/2019 at 2:34 PM, Rusu said:

Se vede destul de bine. Continua tot asa!

Multumesc foarte mult.

Buna ziua. Am revenit cu noi poze: https://imgur.com/gallery/SvXUaAz?fbclid=IwAR3AVkxyXfK4Or84vL_7f7AdYR7Zn9idc1ozG7KWXz57t5gaJQM6l_b9EmY . Astept parerile voastre. Multumesc mult.

Faine fotografii, se observa experienta! 

Sunt destul de bune

9 hours ago, Spaclu said:

Faine fotografii, se observa experienta! 

Multumesc mult! Experienta nu este chiar asa mare :))

7 hours ago, Andrew RPG1 said:

Sunt destul de bune

Multumesc.

Nu vreau sa par rautacios, dar nu inseamna ca esti FOTOGRAF daca faci poze cu un telefon. Diferenta dintre o camera profesionista si un telefon este ca pe acea camera iti creezi setarile de care ai nevoie nu ti se fac automat. Acel watermark este  foarte aiurea, prea mare, prea inutil, eu in locul tau l-as sterge pentru ca nu sunt poze ce alti fotografi le-ar fura.

Pozele sunt okey ca si compozitie, chiar imi plac, dar fii atenta la incadrare, foloseste regula treimilor si nu lasa imaginea sa fie prea goala sau sa fie prea incarcata.

Daca doresti sa avansezi in asta, buy a DSLR... cu telefonul e joaca de copil. Abia atunci cand o sa ai un DSLR in mana ai sa vezi ca o fotografiue nu se realizeaza apasand doar pe un buton. 

Keep it up !

On 10/1/2019 at 9:32 AM, South Ragnar47 said:

Nu vreau sa par rautacios, dar nu inseamna ca esti FOTOGRAF daca faci poze cu un telefon. Diferenta dintre o camera profesionista si un telefon este ca pe acea camera iti creezi setarile de care ai nevoie nu ti se fac automat. Acel watermark este  foarte aiurea, prea mare, prea inutil, eu in locul tau l-as sterge pentru ca nu sunt poze ce alti fotografi le-ar fura.

Pozele sunt okey ca si compozitie, chiar imi plac, dar fii atenta la incadrare, foloseste regula treimilor si nu lasa imaginea sa fie prea goala sau sa fie prea incarcata.

Daca doresti sa avansezi in asta, buy a DSLR... cu telefonul e joaca de copil. Abia atunci cand o sa ai un DSLR in mana ai sa vezi ca o fotografiue nu se realizeaza apasand doar pe un buton. 

Keep it up !

Buna. Nu pari rautacios. Nu sunt fotograf, nu ma dau asa ceva. Watermark ul l-am pus asa, sa fie ceva gen; aia este dimensiunea minima a lui, este importat ca o fotografie. Nu-i vorba ca alti fotografi l-ar fura, dar cum ti-am zis, imi placea cum venea, da, ce i drept, daca era mai mic mergea mai bine. Le pun watermark pentru ca multi ma intreaba daca sunt pozele facute de mine sau nu, si prin asta zic ca as putea arata ca sunt facute de mine.

Sunt consitienta ca pozele cu un telefon nu sunt niciodata intr-o egala masura cu un DSLR. Dar deocamdata am un telefon doar. Odata ce am achizitionat un DSLR, care presupun ca trebuie sa aiba un pret  de+2000 lei; ar trebui sa fac si cursurile respective pentru a profesa. Deci, singura solutie imi ramane telefonul :D Iar eu am incercat sa invat cat de cat de pe urma lui.

Multumesc pentru parere.

Pozele sunt foarte frumoase, marea parte dintre ele, iti recomand sa le editezi in snapseed, ai acolo foarte multe filtre misto si te poti juca mult cu detaliile/contrastul, etc..

x

Edited by oC Opak