Jump to content

Procesul de fuziune va fi reluat din pacate. Detalii aici aici
Cele mai noi detalii de dupa fuziune aici

cedryk public enemy

Review - Carcasa SilentiumPC Armis AR7X TG RGB

Recommended Posts

1. Introducere

SilentiumPC s-a infiintat in 2007 si are originile in Varsovia, Polonia. Convingerea lor este ca cea mai buna reclama este lucrul bine facut, prin urmare pretul este influentat doar de calitatea produselor si nu de lucruri cvasi-inutile.
Cu putin timp in urma am discutat despre tastatura 
SPC Gear GK530 Tournament, un produs din divizia de gaming a celor de la SilentiumPC si pot spune ca am ramas impresionat de calitatea oferita drept dovada o folosesc si in prezent
Astazi este timpul sa descoperim si alte produse din portofoliul SilentiumPC, mai exact printr-o carcasa lansata la inceputul anului 2019 pe numele ei Armis AR7X TG RGB. 

Armis AR7X TG RGB
Mareste imaginea Mareste imaginea Mareste imaginea Mareste imaginea Mareste imaginea Mareste imaginea Mareste imaginea Mareste imaginea Mareste imaginea Mareste imaginea Mareste imaginea Mareste imaginea Mareste imaginea

Informatii
Pret cu TVA:541,73 RON 
Pret vechi: 644,91 RON
arrow.gif Disponibilitate: In stoc furnizor
arrow.gif Garantie comerciala: 24 luni
arrow.gif Garantie de conformitate: 24 luni
arrow.gif Cod produs: SPC213

Specificatii
Placi Baza Compatibile
ATX Da
mATX Da
mITX Da
General
Recomandat pentru Gaming Da
Tip carcasa MiddleTower
Pozitionare sursa Jos
Culoare Negru
Sursa Fara sursa
Bays 3.5 interne 3
Bays 2.5 interne 9 (3 convertite din 3.5)
Dimensiuni (H x D x W) 518 x 511 x 240 mm
Greutate 9.78 kg
Panou lateral transparent Da, tempered glass
Fan controller integrat Da
Sloturi expansiune x8
Suport radiator Fata: 1x 120/140/240/280/360mm
Spate: 1x 120/140mm
Tavan : 1x 120/140/240/280/360mm
Inaltime cooler CPU 178 mm (Max)
Lungime video GPU 420 mm (Max)
Iluminare LED RGB
Conectori
USB 3.0 2
3.5 mm jack 2
Ventilatoare
Total ventilatoare incluse 4
Numar maxim compatibile 7
Ventilatoare Incluse
Fata 3x 120 mm LED RGB
Spate 1x 120 mm LED RGB
Ventilatoare Optionale
Tavan 3x 120 mm sau 3x 140 mm
Asamblare
Permite Asamblare Premium, Gold
Permite Wire Management

Da

4. Specificatii

Placi Baza Compatibile: ATX, mATX, mITX
Recomandat pentru Gaming: Da
Tip carcasa: MiddleTower
Pozitionare sursa: Jos
Culoare: Negru
Bays 3.5 interne: 3
Bays 2.5 interne: 9 (3 convertite din 3.5)
Dimensiuni (H x D x W): 518 x 511 x 240 mm
Greutate: 9.78 kg
Panou lateral transparent: Da, tempered glass
Fan controller integrat: Da
Iluminare LED: RGB
Sloturi expansiune: x8 + 2
Inaltime cooler CPU: 178 mm (Max)
Lungime video GPU: 420 mm (Max)
Lungime sursa: 220 mm (Max)

Suport radiator 
Fata: 1 x 120/140/240/280/360
Spate: 1 x 120/140
Tavan : 1 x 120/140/240/280/360
Interior: 1 x 120/240 

Conectori
USB 3.0: 2
3.5 mm jack: 2

Ventilatoare
Total ventilatoare incluse: 4 x 120 mm RGB
Numar maxim compatibile: 7
Fata: 3 x 120/140 mm
Tavan: 3 x 120/140
Spate: 1 x 120/140 mm

5. Experienta in utilizare
SilentiumPC Armis AR7X a fost templu pentru urmatoarea configuratie:
Procesor: Intel Core i7 6700 @ 3.4 Ghz
Placa de baza: Asus B150 Pro Gaming
Memorie: HyperX Fury Black 16 GB DDR4 2133 MHz CL14
SSD: m.2 ADATA XPG Gammix S11 Pro 512G
HDD: Western Digital Blue 1TB
Placa video: Gigabyte GeForce RTX 2070 GAMING OC 8GB
Cooler CPU: SilentiumPC Navis 240 RGB
Sursa: Super Flower SF-550F14MT

Imi face deosebita placerer sa instalez sisteme in carcase mari sau sa lucrez cu acestea, pentru ca ofera o manevrabilitate marita si face totul mai rapid. Ei bine Armis AR7X este o carcasa mare, incapatoare si bine aerisita ce mi-a permis o instalare usoara. 
Mi-a placut mult ca in interiorul ei pe langa locurile default in care se pot monta radiatoare permite si montarea interioara direct pe sasiu. Totusi, daca se opteaza pentru pozitia asta, spatiul pentru GPU se reduce cu aproape 140 mm.

Carcasa este bine aerisita, cele patru ventilatoare de 120 mm (trei in fata si unul in spate) cu care a fost dotata ofera un airflow suficient si totodata o presiune pozitiva in carcasa pentru ca intra in interior mai mult aer decat este eliminat. 
Dupa ce am montat cooler CPU SilentiumPC Navis 240 RGB situatia se schimba oarecum. Ventilatoarele Stella HP RGB de 120 mm au un flux de aer foarte mare si nu doar ca echilibreaza scenariu ba chiar il schimba oferind o presiune negativa 
Imi place ca Armis AR7X are si un fan controller inclus in trei trepte ce poate modifica turatia ventilatoarelor direct de pe front panel. Atat a ventilatoarelor incluse dar si a altor ventilatoare cu 3 PIN. 
Prin urmare o singura miscare poate modifica turatia maxima a ventilatoarelor intr-una low RPM silentioasa. Masurate la aproximativ 30 cm de carcasa zgomotul in ordine crescatoare pentru cele trei trepte au fost: 31,6 db; 26,5 db si 24,2 db.
Temperaturile componentelor din sistem au fost masurate la 27°C ambientale. Ventilatoarele de pe carcasa au fost folosite la turatie maxima. Cele de la CPU si GPU au fost pe profile normale, se tureaza dupa necesitate.

Idle\Full Load
CPU: 32°C/58°C
GPU: 44°C (fanless)/71°C
MOBO: 36°C/37°C
m.2: 42°C/49°C
HDD: 37°C/38°C

6. Concluzii

Pe scurt SilentiumPC Armis AR7X TG RGB ofera pachetul complet de care are nevoie orice pasionat sau gamer, are un aspect elegant cu note moderne, este o carcasa bine aerisita de patru ventilatoare incluse si controlate de fan controller. 
Pentru constructie s-au folosit materiale de cea mai buna calitate, ofera posibilitati mari de wire management iar interiorul incapator permite montarea componentelor mari. Mi-ar fi placut o iluminare mai vasta, dar chiar si asa recomand carcasa ! 

sursa