Jump to content

Miss and Mister B-Zone - Editia 5 a început. Te poți înscrie aici

cedryk public enemy

Review - Cooler CPU SilentiumPC Navis RGB 240

Recommended Posts

SilentiumPC_Logo.png.e5ff67cd776b1243cce7c7f7c7ccf1e3.png

• 1. Introducere

SilentiumPC s-a infiintat in 2007 si are originile in Varsovia, Polonia. Convingerea lor este ca cea mai buna reclama este lucrul bine facut, prin urmare pretul este influentat doar de calitatea produselor si nu de lucruri cvasi-inutile.
Cu putin timp in urma am discutat despre tastatura SPC Gear GK530 Tournament, un produs din divizia de gaming a celor de la SilentiumPC si pot spune ca am ramas impresionat de calitatea oferita drept dovada o folosesc si in prezent.
Recent am aruncat privirea asupra carcasei SilentiumPC Armis AR7X TG RGB. Zic sa continuam tot cu un produs al polonezilor. Astazi urmeaza un cooler cu lichid numit SilentiumPC Navis RGB 240.

Foto
Navis RGB 240

Informatii
Pret cu TVA:331,83 RON 
Pret vechi: 377,08 RON
arrow.gif Disponibilitate: In stoc furnizor
arrow.gif Garantie comerciala: 24 luni
arrow.gif Garantie de conformitate: 24 luni
arrow.gif Cod produs: SPC219

Specificatii
Compatibilitate Socket
Intel LGA 775 Da
Intel LGA 1150 Da
Intel LGA 1151 Da
Intel LGA 1155 Da
Intel LGA 1156 Da
Intel LGA 1366 Da
Intel LGA 2011 Da
Intel LGA 2011-3 Da
Intel LGA 2066 Da
AMD AM2 Da
AMD AM2+ Da
AMD AM3 Da
AMD AM3+ Da
AMD AM4 Da
AMD FM1 Da
AMD FM2 Da
AMD FM2+ Da
General
Tip racire Lichid
Racire Activ
Bearing ventilator Hydraulic
Numar ventilatoare 2
Dimensiune ventilator 120 mm
Viteza de rotatie ventilator 800 - 2300 RPM
Viteza de rotatie pompa 2500 RPM
Dimensiuni radiator 275 × 120 × 54 mm
Conector ventilator 4 pin
RGB 4pin
Conector pompa SATA
PWM ventilator Da
Greutate 1090 g
Rezistenta termica 350W
Iluminare LED RGB

• 2. Ambalaj si continut

Navis RGB 240 se livreaza intr-o cutie dreptunghiularA de dimensiuni mici spre medii si are o cromatica bazata pe culorile alb, albastru si negru. Imi place ca toate partile cutiei sunt folosite pentru a ne furniza informatii despre cooler. 
Pe fata cutiei gasim un prim plan al cooler-ului alaturi de logo, nume si model. Spatele cutiei n-a scapat nici el si este folosit pentru specificatiile complete mentionate individual pentru ventilatoare, radiator si pompa. 

• 4. Specificatii

Compatibilitate:
Intel: LGA 775, LGA 1150, LGA 1151, LGA 1155, LGA 1156, LGA 1366, LGA 2011, LGA 2011-3, LGA 2066
AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+
Tip racire: Lichid
Racire: Activ
Bearing ventilator: Hydraulic
Numar ventilatoare: 2
Dimensiune ventilator: 120 mm
Viteza de rotatie ventilator: 800 - 2300 RPM
Viteza de rotatie pompa: 2500 RPM
Dimensiuni radiator: 275 × 120 × 28 mm
Conector ventilator: 4 PIN
RGB: 4 PIN
Conector pompa: SATA
PWM ventilator: Da
Greutate: 1090 g
Rezistenta termica: 350W
Iluminare LED: RGB

• 5. Experienta in utilizare

Am folosit Navis RGB 240 pentru a raci un Intel 6700 stock deci am avut nevoie de sistemul de prindere pentru socket-ul 1151. Instalarea per total este destul de usoara daca se urmaresc indeosebi toti pasii. 
Intreg sistemul de prindere se afla in poza de mai jos, mentionand ca intre backplate si suportii cilindrici de plastic se afla placa de baza iar intre cilindrii si piulite se afla prinderea de pe pompa de apa. Deci nimic complicat as zice.

Totusi mi-a dat putine batai de cap, pentru Intel acei suporti cilindrici de plastic sunt mobili, dupa ce sunt pusi pe piulite si placa de baza nu exista nimic ca sa-i fixeze si la cea mai mica atingere ei pica nestingheriti. 
Prin urmare e foarte dificil de tinut atat backplate-ul cat si cilindrii ca sa fie pusa pompa acolo si prinsa ulterior in piulite. Trebuie o a doua persoana pentru ajutor, sau scoasa placa de baza inafara carcasei ca sa aibe punt de sprijin orizontal. 
Nu trebuie uitata pasta termoconductoare, in pachet este inclusa Pactum PT-2 care are o conductivitate termica de 5.0W/mK.
Sa fiu sincer, i-am dat skip din cauza sistemului de prindere mai dificil am preferat sa folosesc MX-4 pentru ca nu este un conductor electric si are o conductivitate termica superioara 8,4W/mK.
Iluminarea e misto, dar simpla, ventilatoarele emana o lumina puternica fiind capabile sa lumineze intreaga carcasa, dar in acelasi timp nu e deloc deranjanta pentru ca pozitionarea led-urilor pe axul central face ca mare parte din lumina sa ramana pe pale. 
Pompa are pe partile laterale de jur imprejurul carcasei de plastic un ring translucid dar si mici elemente grafice plus logo-ul Silentium iluminat. Toate led-urile sunt sincronizate la unison de NanoController-ul RGB. 
Au urmatoarele culori statice: rosu, albastru, verde, mov, bleu si alb dar si alte nuante adiacente lor (spre exemplu vreo patru nuante de mov, tot atatea de bleu). Si efecte de tip breath, wave, strobo atat pe o culoare dar si RGB. 
Pe perioada testarii am folosit o carcasa de la acelasi producator - SilentiumPC Armis AR7X care permite sincronizarea ventilatoarelor Sigma Pro Corona RGB de pe carcasa cu acest controller. 
Pentru testarea efectiva s-a folosit sistemul de mai jos, am monitorizat temperaturile in Aida 64 si Intel Extreme Tuning Utility, atat in idle dar si in instante de maximum stres Small FFT's in Prime95. 
Temperatura ambientala in momentul testului a fost de 28 grade. Am folosit profil silent cu ventilatoarele la 1000 RPM si profil Full Speed ce a turat ventilatoarele la turatia maxima de 2000 RPM.

Procesor: Intel Core i7 6700 @ 3.4 Ghz
Placa de baza: Asus B150 Pro Gaming
Memorie: HyperX Fury Black 16 GB DDR4 2133 MHz CL14
SSD: m.2 ADATA XPG Gammix S11 Pro 512GB
HDD: Western Digital Blue 1TB
Placa video: Gigabyte GeForce RTX 2070 GAMING OC 8GB
Cooler CPU: SilentiumPC Navis 240 RGB
Carcasa: SilentiumPC Armis AR7X TG RGB
Ventilatoare: 4 x Sigma Pro Corona RGB 120 mm
Sursa: Super Flower SF-550F14MT

Temperaturi Idle/Full Load
1000 RPM: 33/57°C - 25,8 db
2000 RPM: 31/54°C - 38,8 db

• 6. Concluzii

SilentiumPC Navis RGB 240 este un cooler AIO ce livreaza un pachet complet menit sa raceasca cu succes majoritatea procesoarelor dar in acelasi timp opereaza silentios pastrand zgomotul in cote rezonabile chiar si in Full RPM. 
Iluminarea RGB este simpla dar in acelasi timp intensa capabila sa lumineze o carcasa de dimensiuni mari fara prea mari probleme. Dispune de cateva efecte frumoase si ofera posibilitate de sincronizare cu placile de baza cu header 4 PIN RGB. 
Mi-ar fi placut sa ofere o prindere mai user-friendly pentru socket-urile intel care sa fixeze backplate-ul de placa de baza. As fi vrut si o telecomanda ca nu e prea placut sa dai panourile jos pentru a schimba culorile sau efectele. 

sursa