Jump to content

[TUTORIAL] Comenzile /forum si /panel.


MiHaY111
 Share

Recommended Posts

(Acest tutorial imi apartine 100%)

 

 

In acest tutorial o sa va arat cum sa creeati comanda care ii arata jucatorului panel-ul (/panel) si, cea pentru forum (/forum).

 

 

Daca vreti un cod mai sofisticat dar si mai simplu adaugati astea la inceputul paginii:

#define SCM SendClientMessage // am definit sendclientmessage ca 'SCM' pentru a-mi fi mai usor
#define COLOR_FORUMPANEL 0xCodCuloare // am definit culoarea textului celor doua, dupa 0x bagati codul culorii in general de pe colorpicker.com

Partea 1, pe tipul de cod clasic fara ZCMD: 

 

 - mergem la public OnPLayerCommandText si adaugam codul pentru comanda /panel si /forum:

if (strcmp("/panel", cmdtext, true, 10) == 0) // aici e definita comanda care se executa in joc
	{
		// Aici vom scrie codul comenzii, adica ce sa se intample cand jucatorul o va scrie
		SCM(playerid, COLOR_FORUMPANEL, "Panel-ul nostru este numepanel.domeniu"); // acesta este mesajul care se va trimite
		return 1;
	}
	return 0;
if (strcmp("/forum", cmdtext, true, 10) == 0) // aici am definit comanda ce se scrie in joc
	{
		// Aici vom scrie codul comenzii, adica ce sa se intample cand jucatorul o va scrie
		SCM(playerid, COLOR_FORUMPANEL, "Forum-ul nostru este numeforum.domeniu"); // acesta este mesajul care se va trimite
		return 1;
	}
	return 0;

Partea 2, pe tipul de cod cu ZMCD (nu e nevoie sa va duceti undeva ca mai sus ca sa o scrieti, o puteti face oriunde) :

 

CMD:forum(playerid, params[])
{
	// Aici vom scrie codul comenzii, adica ce sa se intample cand jucatorul o va scrie
	if(IsPlayerConnected(playerid))
	{
		SCM(playerid, COLOR_FORUMPANEL, "Forum-ul nostru este numeforum.domeniu"); // acesta este mesajul care se va trimite
	}
		return 1;
}
CMD:panel(playerid, params[]) // am definit comanda care se tasteaza in joc
{
	// Aici vom scrie codul comenzii, adica ce sa se intample cand jucatorul o va scrie
	if(IsPlayerConnected(playerid)) // verifica daca-i conectat
	{
		SCM(playerid, COLOR_FORUMPANEL, "Panel-ul nostru este numepanel.domeniu"); // acesta este mesajul care se va trimite
	}
		return 1;
}
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.