Jump to content

Care este genul vostru preferat de cărţi? / What is your favorite book genre?


BIS aka OldNab
 Share

Recommended Posts

mtuIuhh.png

 

ro32.png

 

MODEL POSTARE COMENTARIU

 

  • Nickname:
  • Genul de cărţi:
  • Motivele pentru care îmi place:

 

REGULAMENT POSTARE COMENTARIU

 

  • Nemotivarea afinităţii pentru genul postat este interzisă. Scrieţi măcar o propoziţie, cu subiect şi predicat. Încălcarea acestei reguli va duce la primirea unui avertisment verbal.
  • Puteţi posta doar o singură dată. Încălcarea acestei reguli va duce la primirea unui avertisment verbal.

 

 

uk32.png

 

 

● MODEL OF POSTING A COMMENT
Nickname:
Genre:
Reasons for liking it:

● RULES ABOUT COMMENTS

 

  • Not providing reasons for why you like the genre is forbidden. Write at least one full sentence. Violation of this rule will result in receiving a verbal warning.
  • You can only post once. Violation of this rule will result in receiving a verbal warning.

 

Edited by Madalin
Update 26.06.2020 - Logo
Link to comment
Share on other sites

Nickname: Ailime

Genul de cărţi: Imbinarea genurilor, de ex: romantic & comedie si asa mai de parte.

Motivele pentru care îmi place: Imi place varietatea si nu prea conteaza genul daca cartea este buna si scrisa cum trebuie. In schimb, editura si autorul fac diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Nickname: .Lewis

Genul de cărţi: Mister

Motivele pentru care îmi place: Imi plac cărțile de genul deoarece imi place suspansul, si imi sporește dorința de a afla finalul.

Edited by .Lewis
Link to comment
Share on other sites

Nickname:Capitanul Hatteras de Jules Verne

Genul de cărţi:Aventura

Motivele pentru care îmi place: În acest roman de aventuri în forma sa cea mai pură, descris de critici ca oferind o senzație absolută de realitate, Jules Verne ne oferă posibilitatea de a trăi momentele cele mai palpitante, dramatice și fascinante în același timp, ale unei expediții în teritorii încă neexplorate. Scris chiar după succesul romanuui Cinci săptămâni în balon, acest roman devine o veritabilă operă fondatoare a seriei de Călătorii extraordinare a cunoscutului scriitor francez. Cred ca ar fi o buna carte de citit. Recomand!

 

Link to comment
Share on other sites

Nickname: Ralucy

Genul de cărţi: Politiste, thriller, psihologice & mister, dar imi plac si cele romantice.

Motivele pentru care îmi plac: Imi plac cartile care-ti pun si mintea la contributie, sa pui toate "piesele de puzzle" ale povestii cap la cap pentru a afla adevarul.

Link to comment
Share on other sites

Nickname: Kimbal

Genul de cărţi: SF modern

Motivele pentru care îmi place: Imi place foarte mult SF-ul modern, imi ofera posibilitatea de a ma ''teleporta'' in alte lumi unde magia sau tehnologia sunt foarte avansate. SF-ul modern se refera la pastrarea elementelor SF cat mai light. Se numeste SF modern deoarece curentul a prins mai multa amploare odata cu realizarea filmelor Lord of The Rings dupa romanele scrise de catre Tolkien. Scriitorul meu preferat de SF este George R.R. Martin. 

Link to comment
Share on other sites

Nickname: Berlin

Genul de cărţi: Politiste

Motivele pentru care îmi place: Mereu te tin in suspans si chiar te provoaca pe tine sa anticipezi rezolvarea unui caz/mister. Iti pun mintea la contributie si iti testeaza capacitatile tale de detectiv.

Link to comment
Share on other sites

Nickname: [mr]catalin18

Genul de cărţi: Literatura religioasa

Motivele pentru care îmi place: Este evident deja din genul de carti, simt o atractie puternica fata de religie, de Dumnezeu, Biblia fiind decat un argument pentru existenta sa, interesant este doar "Apocalipsa lui Ioan" si "Geneza", insa cartile de aventuri care au legatura si cu religia cum ar fi Alchimistul, sunt cireasa de pe tort!

Edited by KingCata
Link to comment
Share on other sites

Nickname: Kobe.

Genul de cărţi: Romane politiste in principal

Motivele pentru care îmi place: Ma intriga, ma fac sa fiu mereu cu sufletul la gura

Link to comment
Share on other sites

  • Nickname: Valentinos.
  • Genul de cărţi: Comedie
  • Motivele pentru care îmi place: Cartile de comedie niciodata nu m-au dezamagit, intotdeauna mi-au starnit rasul, deoarece au modul lor unic de acoperire a unui subiect serios cu o "patura" amuzanta.
Edited by Valentinos.
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, .Rizakkk said:

Nickname: .RizaKKK

Genul de cărţi: Literatură istorică

Motivele pentru care îmi place: Îmbină două pasiuni ale mele: istoria şi cititul.

Vei primi un avertisment verbal deoarece ai copiat postarea lui BIS aka OldNab.

Link to comment
Share on other sites

  • Nickname: Zeyrox.
  • Genul de cărţi: Istorie / Jurnale / Memorii
  • Motivele pentru care îmi place: Sunt pasionat de trecut, mai ales de istorie si de ganduri ale personalitatilor.
Link to comment
Share on other sites

  • Nickname: AgentUrs
  • Genul de cărţi: Istorie
  • Motivele pentru care îmi place: Imi plac cartile istorice. Mai ales cartile despre istoria contemporana ma impresioneaza cele doua razboaie mondiale, razboiul rece.
Link to comment
Share on other sites

  • Nickname: McLovin
  • Genul de cărţi: Filozofie, istorie, biografii, politică și psihologie.
  • Motivele pentru care îmi place: Ideeile acestor cărți, în mare parte, își au aplicabilitatea în viața reală. Sunt vizibile. Ceea ce nu este cazul cu majoritatea cărților fiction unde se prezintă lumi de fantezie ca o evadare de la realitate. De asemenea, majoritatea ideeilor din anumite cărți (psihologie) pot fi aplicate chiar și în viața noastră de zi de zi. Totuși, cărțile fiction au și ele realitate lor, în special acele împrejurări unde sunt redate relații interumane care de multe ori ne trezește empatia ceea ce tot poate fi privit ca practicitate. 
Link to comment
Share on other sites

  • Nickname: Danut.
  • Genul de cărţi: Dezvoltare personala, psihologice.
  • Motivele pentru care îmi place:Consider că cel mai important lucru este să te cunoști pe tine și să citești limbajul trupului și gândurile celorlalți din acțiunile lor pentru a duce o viață lipsită de oameni falși și să te bucuri maxim de persoana ta.
Link to comment
Share on other sites

Nickname:YuukiKING

Genul de cărţi:Mister si Politiste

Motivele pentru care îmi place:Imi plac aceste doua genuri de carti deoarece imi starnesc suspansul si dorinta de a afla ce se va intampla in continuare, atragandu-mi atentia si placerea spre actiunea din ele.

Link to comment
Share on other sites

Nickname: Ana

Genul de cărţi: Literatură pentru adolescenți

Motivele pentru care îmi place: Datorită faptului că mă face să mă simt implicată în aceea poveste și corespunde anumitor stări pe care toți le simțim.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.