Jump to content

Care perioadă istorică vă pasionează cel mai mult?


BIS aka OldNab
 Share

Care perioadă istorică vă pasionează cel mai mult?  

80 members have voted

  1. 1. Care perioadă istorică vă pasionează cel mai mult? (sondaj)

    • Preistoria
      8
    • Antichitatea
      6
    • Evul Mediu
      19
    • Epoca modernă
      20
    • Istoria contemporană
      27


Recommended Posts

Clar istoria contemporana, imi place tot ce tine de perioada postbelica, Razboiul Rece, Cortina de Fier, etc.

Link to comment
Share on other sites

Ma pasioneaza in general tot ce tine, de al-2lea Razboi Mondial si ce a urmat dupa. Regimurile totalitare, ideeile de atunci, conflicetele care au generat lumea pe care o stim cum este astazi.

Link to comment
Share on other sites

Fara ezitare aleg istoria contemporana. Sunt fascinat de catre cele 2 razboaie mondiale, razboiul rece si alte razboaie ce s-au petrecut. Cel mai tare ma face sa aleg istoria contemporana, urmarile razboaielor, foametea din Moldova si Imperiul Rus, suferintele cetatenilor si soldatilor, deoarece toate acestea ne-au fost povestite la scoala pentru a ne invata sa fim recunoscatori pentru ceea ce am primit.

Link to comment
Share on other sites

Antichitatea. Pur si simplu mi se pare foarte interesanta viata de atunci.

Link to comment
Share on other sites

Istoria contemporana imi capteaza mereu atentia datorita razboaielor importate care puteau influenta viitorul lumii si strategiile aplicate de catre tarile democratice cat si de cele totalitare.

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2020 at 11:19 PM, TLG Kobe. said:

Evul mediu pare cel mai interesant dupa parerea mea

 

 

On 5/11/2020 at 11:27 PM, eB LeThaL. said:

Evul mediu este cea mai interesanta istorie.

Neargumentarea poziţiei, avertisment verbal.

 

On 5/12/2020 at 11:34 AM, Sergiu.1HiT2DOWN said:

Nu prea sunt atent la ora de istorie despre ce se vorbeste dar cand aud ceva despre evul mediu sunt mereu atent, ma atrage foarte mult

Răspuns similar cu al Ralucăi, avertisment verbal.

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte pasionat de istorie, in special de perioada antica, deoarece e epoca in care au fost puse bazele civilizatiilor ce au influentat lumea, in special migratiile popoarelor (dar si formarea primelor state, stiinta, religia).

Link to comment
Share on other sites

Cel mai mult ma fascineaza "Istoria contemporana". Aceasta nu are o perioada bine definita, eu insa consider ca incepe de la incheierea Războaiele Napoleoniene pana in ziua de astazi. Acesta perioada ne-a influentat cel mai mult dupa opinia mea, fiindca inca o traim si o putem modela dupa placul nostru, in pace si armonie.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.