Jump to content

Care perioadă istorică vă pasionează cel mai mult?


BIS aka OldNab
 Share

Care perioadă istorică vă pasionează cel mai mult?  

80 members have voted

  1. 1. Care perioadă istorică vă pasionează cel mai mult? (sondaj)

    • Preistoria
      8
    • Antichitatea
      6
    • Evul Mediu
      19
    • Epoca modernă
      20
    • Istoria contemporană
      27


Recommended Posts

Istoria contemporană clar, aceasta cuprinde cele doua razboaie mondiale, razboiul rece, revolutiile, multe s-au intamplat, Imperiul Otoman s-a destrămat, Rusia a devenit URSS, clar aceasta perioada este cea mai interesantă pentru orice persoană pasionata de istorie, însă pe locul 2 ar fi doar perioada în care a existat Imperiul Roman, efectiv toata, recomand sa citiți si această perioada, multe s-au întâmplat.

Link to comment
Share on other sites

Istoria contemporană, însă nu toată, doar 1929 - 1991. Primul eveniment interesant: Marea Depresie și ultimul interesant: Căderea URSS. Dacă se se întâmplă între acești ani (29-91) e aur, ce se întâmplă între 1939 - 1945 e diamant. Personalitățile, războaiele, strategiile, politica și știință stă la baza pasiunii. 

Link to comment
Share on other sites

Contemporana, nu cred ca exista o perioada mai prielnica in istorie in care sa te nasti. Consider ca acum(exceptand pandemia care va trece probabil pana la finele lui 2021) traim cele mai bune vremuri posibile(traiam, pana la inceputul pandemiei), iar argumentele sunt urmatoarele: sistem medical, o oarecare urma de egalitate intre clase si sexe si un sistem juridic ce nu-ti mai taie o mana daca ai pus-o pe unde nu trebuie. Nu mai ai invadatori care sa te crucifice, barbari care sa-ti lase sotia insarcinata( aici il exceptam pe Marica), si ne putem trata de majoritatea maladiilor, o rana de sabie ruginita, o muscatura de caine erau cam fatale si acum 100 de ani.Ganditi-va ca acum 120 de ani oamenii inca traiau in bordee si inca credeau ca soarele se invarte in jurul pamantului. Avem absolut tot ce ne-ar fi necesar si inca peste, n o sa mai dureze mult, maxim 30 de ani, da cat o fi tre sa profitam la maxim. Oricum, omul contemporan a distrus planeta si asta o sa-l extermine, pamantul o sa-si revina ca mereu si-a revenit doar ca noi probabil o sa colonizam deja alta planeta pana atunci.

 

Dar, interesanta ar fi antichitatea, Europa n-ar fi asa mizerabila cum era in intunecatul ev mediu, daca, daca imperiul roman nu ar fi cazut iar crestinismul nu s-ar fi putut raspandi, poate, poate am fi fost si mai dezvoltati dpdv tehnologic si intelectual. + ca vedeai cat de urata era Cleopatra si poate aveai norocul sa participi si pe la o orgie romana. 

 

Nu-mi place sa discut despre cele doua razboaie mondiale deoarece tot ce au scos la iveala tot ce poate fi mai rau si macabru din specia noastra. Alea 2 conflicte nu inseamna Hitler, Stalin, Churchill si bomba atomica. Inseamna moarte, ucidere in masa, asuprire, abuz, viol si torturi. Sa omori 6 milioane de oameni in chinuri si aici sunt doar evreii nu si populatia germaniei ce a murit in al 2 lea razboi mondial, sa sacrifici 23 de milioane de soldati(Stalin) mare geniu militar Stalin, atat de geniu incat si-a matrasit toti generalii. Efectiv sa prajesti 2 orase si sa ucizi 500.000 de civili nevinovati in 2 zile doar pentru a pune capat razboilui, din punctul meu de vedere toate cele de mai sus nu-si aveau rostul dar oricum s-ar fi intamplat pentru ca altfel nu am fi avut pace.

 

Oare daca Hitler n-ar fi ajuns Führer, ar fi fost altul mai rau?

Edited by Kayac
Link to comment
Share on other sites

Nu pot spune care perioada istorica mi-a placut cel mai mult, dar pot spune ca m-a fascinat Antichitatea din pricina Egiptului Antic, a povestilor care exista, a miturilor, a antichitatilor, etc.

Edited by ZDMarian
Link to comment
Share on other sites

Istoria contemporană, ma impresioneaza cele doua razboaie mondiale, razboiul rece, strategile aplicate in perioada aia, + ca am dat bacalaureatul din istorie imi place foarte mult istoria in general, dar am facut o alegere! 

 
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.