Jump to content

Pe care perioadă o consideraţi cea mai prosperă din istoria recentă a României?


BIS aka OldNab
 Share

Pe care perioadă o consideraţi cea mai prosperă din istoria recentă a României?  

60 members have voted

  1. 1. Pe care perioadă o consideraţi cea mai prosperă din istoria recentă a României? (sondaj)

    • Perioada lui A.I. Cuza (1859-1866)
      4
    • Perioada lui Carol I (1866-1914)
      9
    • Perioada lui Ferdinand I (1914-1927)
      4
    • Perioada lui Carol al II-lea şi Mihai I (1927-1947)
      3
    • Perioada lui Gheorghe Gheorghiu-Dej (1947-1965)
      1
    • Perioada lui Nicolae Ceauşescu (1965-1989)
      15
    • Perioada lui Ion Iliescu şi Emil Constantinescu (1989-2004)
      1
    • Perioada după aderarea în NATO şi UE (2004-prezent)
      23


Recommended Posts

Consider ca perioada dupa aderarea in NATO si EU este cea mai prospera perioada deoarece ne-a deschis o cale spre modernizare si pentru a nu ramane blocati in trecut. Chiar daca romania se afla printre cele mai sarace tari din uniunea europeana consider ca in viitor cu guvernul potrivit Romania poate devenii o tara mult mai buna.

Link to comment
Share on other sites

As spune ca perioada NATO si Eu. Simplul motiv ar fii posibilitatile la care s-a deschis Romania. Desi clasa politica este jalnica din punctul meu de vedere (toata, indiferent de orientare), cetatenilor romani li s-a deschis oportunitatea de a-si schimba modul de viata. Un lucru important care imi vine in minte este mobilitatea educatiei, faptul ca poti studia in strainatate, fie cu frecventa sau cu programul Erasmus, si sa vii sa aplici in tara ce ai invatat.

Cu toate astea, consider ca momentul actual va fii in sine doar baza pe care se va sprijini urmatoarea perioada prospera a Romaniei. Asemenea secolului XIX, tinerii romani se intorceau in tara si o transformau intr-o mandrie. Astazi, e din nou momentul tinerilor sa iasa la rampa. 

Link to comment
Share on other sites

Conform unor statistici facute de expertii in domeniu se spune ca pe perioada comunistilor, Romania era o tara "lower-middle-income economy", reusind sa-si creasca statutul abia dupa 2005, adica dupa aderarea la NATO si mai apoi la UE, reusind sa devina o tara "high-income economy" abia in 2019. Perioada 2000-prezent este numita si "perioada dezvoltarii" pentru ca pana atunci Romania era o tara subdezvoltata.

Desi multi probabil considera ca "Perioada Monarhiei" a fost cea mai prospera pentru tara noastra, raman la parerea ca nu aceasta a fost, ci anii 2000 pentru ca am reusit sa ne dezvoltam destul de bine in doar 20 de ani, bineinteles ca mai sunt multe de pus la punct si nu suntem o tara perfecta, dar pe parcus poate vom rezolva si aceste probleme, desi mereu mi-am dorit sa avem monarhie, poate doar de curiozitate.

Link to comment
Share on other sites

Ba sa fim sinceri, am stat de vorba acum cativa ani cu stra bunicu inainte sa moara, inainte de ceasusescu era foamete, toti traiau de la o zi la alta. Nu mai zic de lumina la lampa petroliera. Macar ceasescu a facut infrstructura, a electrificat tot.

Link to comment
Share on other sites

Am votat perioada lui Nicolae Ceausescu deoarece:

Tot ce vedem astazi, de la blocuri, canalizari, cale ferata, cladiri mari, parlament, senat, orice sunt datorate lui. De trait bine s-a trait din 2010, dar in prezent este jale, o sa ne ia tot domnii guvernanti.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca in perioada lui NATO si Eu, de atunci țara s-a transformat . 

Cetățenilor  romani li s-adeschis oportunitatea de a-si schimba modul de viata. Un lucru important care imi vine in minte estemobilitatea educatiei, faptul ca poti studia in strainatate, fie cu frecventa sau cu programul Erasmus, si sa vii sa aplici in tara ce ai invatat.

Cu toate astea, consider ca momentul actual va fii in sine doar baza pe care se va sprijini urmatoarea perioada prospera a Romaniei. Asemenea secolului XIX, tinerii romani se intorceau

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Haladit said:

Cred ca in perioada lui NATO si Eu, de atunci țara s-a transformat . 

Cetățenilor  romani li s-adeschis oportunitatea de a-si schimba modul de viata. Un lucru important care imi vine in minte estemobilitatea educatiei, faptul ca poti studia in strainatate, fie cu frecventa sau cu programul Erasmus, si sa vii sa aplici in tara ce ai invatat.

Cu toate astea, consider ca momentul actual va fii in sine doar baza pe care se va sprijini urmatoarea perioada prospera a Romaniei. Asemenea secolului XIX, tinerii romani se intorceau

Comentariu copiat, avertisment.

Link to comment
Share on other sites

In opinia mea, consider ca Nicolae Ceausescu a fost cel mai bestial conducator, caci a dus tara asta la ultimul nivel al evolutiei in topul europei.. Un alt motiv este ca pe vremea lui Ceausescu, aveai asigurare si garantie la orice, loc de munca, viata, casa, mancare, etc.. Amu singura garantie pe care o ofera romania este saracia si necazurile.. Un alt motiv este ca Ceausescu a dus tara asta la imposibilul si ultimul nivel de TOP si evolutie numindu-se Granarul Europei, iar acum guvernul a dus la regresarea si esuarea tarii la numele de Coruptul Lumii, deoarece este cea mai corupta si saraca tara din lume si de pe intreg continentul.. Acum Romania este renumita pentru TOP 1 la exportul de carne vie, prostitutie, sfintele droguri si coruptia de 75%, cel mai mare procentaj de coruptie din lumea si cu acesta si recordul de coruptie in procentaj per cap de locuitor..

Link to comment
Share on other sites

Consider ca cea mai prospera perioada a fost clar adersrea la NATO pentru ca e NATO, am primit ajutor de la atatea tari puternice si clar altcumva am fost si suntem vazuti in EU de atunci nu cum e acum Bulgaria de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

On 2/22/2022 at 1:21 PM, HANKSERO said:

a fost cel mai bestial conducator

Mai bestial a fost Dej, totuşi. Ceauşescu n-are pe conştiinţă decât câteva mii de oameni. Dej are sute de mii.

 

On 2/22/2022 at 1:21 PM, HANKSERO said:

a dus tara asta la ultimul nivel al evolutiei

Exact, ne-a troglodit complet.

 

On 2/22/2022 at 1:21 PM, HANKSERO said:

in topul europei..

Topul negativ, da. Poate doar albanezii ne întreceau la sărăcie-lucie.

 

On 2/22/2022 at 1:21 PM, HANKSERO said:

aveai asigurare si garantie la orice, loc de munca, viata, casa, mancare, etc.. Amu singura garantie pe care o ofera romania este saracia si necazurile..

Casa nu era a ta, garanţie la viaţă doar dacă erai un sclav al sistemului şi acceptai orbeşte tot ce ţi se impunea, mâncare? Da, adidaşi de porc şi conserve sovietice. 1 kil de carne pe lună, jumate de făină... garantat că nu ciupeai mai mult! Da, dacă nu ţi-a plăcut şcoala şi nu-ţi place munca normal că eşti sărac şi ai necazuri. Pune mâna pe carte, educă-te, munceşte, şi e imposibil să fii sărac.

 

On 2/22/2022 at 1:21 PM, HANKSERO said:

Ceausescu a dus tara asta la imposibilul si ultimul nivel de TOP si evolutie numindu-se Granarul Europei, iar acum guvernul a dus la regresarea si esuarea tarii la numele de Coruptul Lumii, deoarece este cea mai corupta si saraca tara din lume si de pe intreg continentul.

Cifrele de producţie agriculturală din ultimii 5 ani depăşesc cu mult cifrele de pe vremea cizmarului. Mai mult, abia acum chiar suntem Grânarul Europei, campionii UE la producţia de cereală. Cea mai săracă şi coruptă ţară nu suntem nici măcar din UE, darămite din lume. Dar na, când eşti un comunist din familie de securişti jegoşi bineînţeles că atâta poţi.

 

On 2/22/2022 at 1:21 PM, HANKSERO said:

coruptia de 75%, cel mai mare procentaj de coruptie din lumea si cu acesta si recordul de coruptie in procentaj per cap de locuitor..

Corupţia nu se poate măsura în procente, tovarăşe... ce ştim sigur este că nivelul de corupţie este cel mai ridicat în regimurile comuniste, iar România nu a făcut excepţie. Doar prin corupţie pură reuşeau oamenii să nu moară de foame, că făceau rost de alimentele de bază şi produsele de igienă esenţiale pe sub mână. Tocmai de asta comunismul (nu a cauzat, dar) a accentuat sever corupţia mentală a poporului român. Astea sunt sechele din comunism ce vedem acum.

Link to comment
Share on other sites

In opinia mea, cea mai prospera perioada din istoria recenta a Romaniei a fost perioada domniei regelui Ferdinand I, intre anii 1914-1927, perioada in care Romania venea victorioasa din cel de-al II-lea razboi balcanic extindandu-si frontierele in sudul Dobrogei, anexand cadrilaterul. Acest lucru s-a intamplat in perioada domniei lui Carol I, dar a pavat drumul Romaniei pe plan international si continental, chiar inainte de venirea la tron a lui Ferdinand. Acesta a fost regele Romaniei in timpul primului Razboi Mondial, razboi in care Romania a luptat alaturi de Antanta impotriva Puterilor Centrale pentru a-si revendica teritoriile si provinciile istorice cu o populatie etnica romana, urmand ca in anul 1918 sa se formeze Romania Mare, regatul anexand Basarabia, Bucovina si Transilvania. Totodata, in timpul domniei sale, Romania invinge Ungaria, iar soldatii romani patrund in Budapesta, astfel regatul intregit aratand faptul ca este o putere demna de inviat in Balcani, iar ultimii 7 ani de domnie a-i regelui au fost marcati de o noua constitutie care au adus drept de vot femeilor culturalizate si s-a incercat impingerea Romaniei catre o democratie care a avut si parti bune si parti rele. Anii de dupa domnia regelui Ferdinand I au fost mult mai slabi din punct de vedere al stabilitatii externe si interne ale statului.

Link to comment
Share on other sites

As spune ca perioada NATO si Eu. Simplul motiv ar fii posibilitatile la care s-a deschis Romania. Desi clasa politica este jalnica din punctul meu de vedere (toata, indiferent de orientare), cetatenilor romani li s-a deschis oportunitatea de a-si schimba modul de viata. Un lucru important care imi vine in minte este mobilitatea educatiei, faptul ca poti studia in strainatate, fie cu frecventa sau cu programul Erasmus, si sa vii sa aplici in tara ce ai invatat.

Cu toate astea, consider ca momentul actual va fii in sine doar baza pe care se va sprijini urmatoarea perioada prospera a Romaniei. Asemenea secolului XIX, tinerii romani se intorceau in tara si o transformau intr-o mandrie. Astazi, e din nou momentul tinerilor sa iasa la rampa. 

Link to comment
Share on other sites

Perioada lui Nicolae Ceausescu, majoritatea oamenilor mergeau la munca si se producea mult mai bine decat in ziua de astazi + ca nu se fura cum se fura acum.

Link to comment
Share on other sites

Salutare.

 

Perioada comunista a fost cea mai infloritoare pentru romani. Dupa caderea comunismului romanul nu a mai stiut de frica. Psihologia a multora dintre romanii nostri este la un nivel foarte scazut, friica fiind principala motivatie sau dorinta de a merge inainte. 

 

Sper ca m-am facut inteles, zi faina!

Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2022 at 10:01 AM, TLG Azonic. said:

As spune ca perioada NATO si Eu. Simplul motiv ar fii posibilitatile la care s-a deschis Romania. Desi clasa politica este jalnica din punctul meu de vedere (toata, indiferent de orientare), cetatenilor romani li s-a deschis oportunitatea de a-si schimba modul de viata. Un lucru important care imi vine in minte este mobilitatea educatiei, faptul ca poti studia in strainatate, fie cu frecventa sau cu programul Erasmus, si sa vii sa aplici in tara ce ai invatat.

Cu toate astea, consider ca momentul actual va fii in sine doar baza pe care se va sprijini urmatoarea perioada prospera a Romaniei. Asemenea secolului XIX, tinerii romani se intorceau in tara si o transformau intr-o mandrie. Astazi, e din nou momentul tinerilor sa iasa la rampa. 

Comentariu copiat, avertisment.

 

On 3/25/2022 at 12:54 AM, TLG Schweppes said:

Perioada lui Nicolae Ceausescu, majoritatea oamenilor mergeau la munca si se producea mult mai bine decat in ziua de astazi + ca nu se fura cum se fura acum.

Majoritatea oamenilor merg la muncă şi în prezent. Fals, România postdecembristă depăşeşte cu mult producţia României comuniste.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.