Jump to content

Pe care perioadă o consideraţi cea mai nefastă din istoria recentă a României?


BIS aka OldNab
 Share

Pe care perioadă o consideraţi cea mai nefastă din istoria recentă a României?  

44 members have voted

  1. 1. Pe care perioadă o consideraţi cea mai nefastă din istoria recentă a României? (sondaj)

    • Perioada lui A.I. Cuza (1859-1866)
      2
    • Perioada lui Carol I (1866-1914)
      1
    • Perioada lui Ferdinand I (1914-1927)
      0
    • Perioada lui Carol al II-lea şi Mihai I (1927-1947)
      9
    • Perioada lui Gheorghe Gheorghiu-Dej (1947-1965)
      17
    • Perioada lui Nicolae Ceauşescu (1965-1989)
      8
    • Perioada lui Ion Iliescu şi Emil Constantinescu (1989-2004)
      5
    • Perioada după aderarea în NATO şi UE (2004-prezent)
      2


Recommended Posts

Perioada 1927-1947, deoarece efectul de domino creat asupra lumii, ne-a zguduit extrem de mult. Impartirea sferelor de influenta dupa finele Razboiului s.a.m.d. fac ca restul lucrurilor sa devina infime.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Clarxon said:

Perioada 1927-1947, deoarece efectul de domino creat asupra lumii, ne-a zguduit extrem de mult. Impartirea sferelor de influenta dupa finele Razboiului s.a.m.d. fac ca restul lucrurilor sa devina infime.

Totuşi, n-ai cum să spui că perioada 1927-1947 a fost mai rea decât cea stalinistă a lui Dej.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, BIS aka OldNab said:

Totuşi, n-ai cum să spui că perioada 1927-1947 a fost mai rea decât cea stalinistă a lui Dej.

Bineinteles, dar gandeste-te, oare mai trebuia ca romanii din acel timp sa mai sufere ocuparea abuziva a guvernului din acel timp si acele reforme care practic au luat cu japca pamanturile noastre si le-au transformat in tarla sovietica, daca totul mergea bine in special dupa 1945? (presupun ca 1945, cine stie cat ar mai fii durat razboiul)

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2020 at 11:20 PM, TLG Kobe. said:

Perioada lui Dej cu siguranta

 

On 5/11/2020 at 11:25 PM, eB LeThaL. said:

Perioada lui Dej cu siguranta!

 

On 5/12/2020 at 7:16 PM, TLG AdeIin said:

Clar 1947 - 1965 mai ales că era după război

Neargumentarea poziţiei, avertisment verbal.

Link to comment
Share on other sites

In opinia mea, Perioada lui Carol al II-lea şi Mihai I (1927-1947) este cea mai intunecata perioada a statului Roman, deoarece odata cu venirea la tron a lui Mihai I care era inca un copilas statul a fost condus de catre un guvern provizoriu iar Carol al II-lea a avut alte intersele persoanale, interesul acordat tarii find aproape minim, iar odata cu instaurarea Constitutiei de la 1938, Carol al II-lea devenea un rege "Tiran" toata puterea fiind alocata lui, iar asta nu a dus la lucruri tocmai bune. In concluzie, micile greseli pot duce la mari catastrofe, cum se poate observa si in aceasta perioada.

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2020 at 4:56 AM, .Rizakkk said:

Perioada 1927-1947, deoarece efectul de domino creat asupra lumii... ne-a zguduit extrem de mult. Impartirea sferelor de influenta dupa finele Razboiului.

Copy-paste, avertisment.

Link to comment
Share on other sites

Clar perioada lui Dej, chiar mi-am întrebat și bunicii cand am vazut această întrebare și au avut același răspuns, o perioadă în care oamenii încercau să se obișnuiasca cu noile reguli, iar orice persoana ce se împotrivea era imediat arestată.

Link to comment
Share on other sites

Parearea mea, Perioada lui Carol al II-lea şi Mihai I (1927-1947) este cea mai intunecata perioada a statului Roman, deoarece odata cu venirea la tron a lui Mihai I care era inca un copilas statul a fost condus de catre un guvern provizoriu iar Carol al II-lea a avut alte intersele persoanale, interesul acordat tarii find aproape minim, iar odata cu instaurarea Constitutiei de la 1938, Carol al II-lea devenea un rege "Tiran" toata puterea fiind alocata lui, iar asta nu a dus la lucruri tocmai bune. In concluzie, micile greseli pot duce la mari catastrofe, cum se poate observa si in aceasta perioada.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, TibiCamatarul said:

Parearea mea, Perioada lui Carol al II-lea şi Mihai I (1927-1947) este cea mai intunecata perioada a statului Roman, deoarece odata cu venirea la tron a lui Mihai I care era inca un copilas statul a fost condus de catre un guvern provizoriu iar Carol al II-lea a avut alte intersele persoanale, interesul acordat tarii find aproape minim, iar odata cu instaurarea Constitutiei de la 1938, Carol al II-lea devenea un rege "Tiran" toata puterea fiind alocata lui, iar asta nu a dus la lucruri tocmai bune. In concluzie, micile greseli pot duce la mari catastrofe, cum se poate observa si in aceasta perioada.

Răspuns copiat, avertisment verbal.

Link to comment
Share on other sites

Perioada lui Dej, o perioada stalinista, multe schimbari dupa trecerea de la monarhie la comunism, in sens rau, bineinteles. Totodata, as putea spune ca toata perioada comunista a reprezentat o perioada  neagra din istoria tarii noastre, dar nu numai , consider ca a intregii lumi.Sunt de parere ca perioada comunista a adus multe lucruri negative, multe drepturi luate,foamea din timpul lui Ceausescu, etc.M-as intinde prea mult sa dau argumente si sa vorbesc despre perioada comunista, eram pasionat de mult sa aflu despre aceasta perioada, sa aflu cum se traia pe atunci. :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca perioada lui Gheorghe Gheorghiu-Dej (1947-1965) este cea mai nefasta din instoria recenta a romaniei, deoarece au fost multe schimbari in sens rau cum ar fi impotrivirea de la unele reguli care ducea direct la arestarea persoanei respective.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.