Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Pe care imperiu îl consideraţi cel mai prosper din istorie?


BIS aka OldNab
 Share

Pe care imperiu îl consideraţi cel mai prosper din istorie?  

66 members have voted

  1. 1. Pe care imperiu îl consideraţi cel mai prosper din istorie? (sondaj)

    • Imperiul Brazilian
      0
    • Imperiul Britanic
      10
    • Califatele
      0
    • Imperiul Chinez
      3
    • Imperiul Francez
      2
    • Imperiul Japonez
      2
    • Macedonia
      1
    • Imperiul Mongol
      0
    • Imperiul Otoman
      8
    • Imperiul Portughez
      0
    • Imperiul Roman
      31
    • Imperiul Rus
      7
    • Imperiul Spaniol
      1
    • Altul
      1


Recommended Posts

Imperiul roman era un imperiu foarte prosper atât teritorial, cât și economic, asta pana în 400 și cv dupa Hristos când a fost împărțit în cel de apus și de răsărit conduse de Honorius și Arcadius. De atunci lucrurile au mers tot mai prost.

Link to comment
Share on other sites

Inca de mic copil am fost pasionat de Imperiul Roman. Chiar daca se afla pe locul 25 in topul celor mai mari imperii, pe mine m-a fascinat modul in care acest imperiu cucerea noi teritorii, sub comanda imparatului Traian. Un alt argument ar fi faptul ca romanii sunt stramosii nostri, pana la urma.

Edited by Zolomon
Link to comment
Share on other sites

Eu unu de la o varsta frageda mi s-a tot povestit despre Impreiul Roman, Imperiul Roman, ei au stiut foarte bine sa se dezvolte intr-un timp acceptabil, au stiut ce si cum sa faca si s-au dezvoltat super rapid, crescand in fiecare zi din ce in ce mai mult.

Link to comment
Share on other sites

consider ca imperiul roman, deoarece a fost primul care a reusit o organizare statala cat si politica noua a inventat democratia si a civilizat tot globul.

Link to comment
Share on other sites

Impreiul Otoman, mereu mi-a placut sa invat la Istorie despre el si consider ca a fost triumfator si foarte bine organizat din mai multe puncte din vedere. Caderea Constantinopolului de exemplu a fost un eveniment foarte cunoscut peste tot in lume.

Link to comment
Share on other sites

Prosperitatea poate fii interpretata, dar daca vorbim despre impactul pe care l-a avut asupra istoriei, cred ca acela ar fii Imperiul Roman. Modul de viata, tehnologia foarte avansata la aceea vreme ca re a constat baza pentru cele contemporane, prima armata profesionista din istorie, prezenta limbii latine ca baza a mai multor limbi de circulatie internationala.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.