Jump to content

Nikon D600 – Review: Primul DSLR Full-Frame pentru entuziasti


Tendoi
 Share

Recommended Posts

Nikon D600

“Originea” lui D600 este relativ simpla: ce se intampla daca iei un body de D7000 si ii instalezi un senzor Full-Frame? Ei bine, se asa pare ca sa-a “nascut” Nikon D600, un aparat care – in linii mari  – putem spune ca este un “hibrid” intre un Full Frame din gama Pro (D700, D800) si aparatele pentru fotografii entuziasti, in speta Nikon D7000. Interesant este ca D600 a fost proiectat tocmai pentru ei, fotografii entuziasti care vor sa “faca pasul cel mare” si sa beneficieze de avantajele unui senzor full-frame, pastrand mobilitatea si utilizarea facila pe care o ofera un body DSLR din gama entry la un pret mai accesibil decat al lui D800.

 

Specificatii tehnice pe scurt:

 

Senzor Full Frame CMOS 24,3MP

Rezolutie maxima: 6,016 x 4,016px

Vizor optic cu acoperire 100%

Timp de expunere: 30s – 1/4000 si Bulb

Puncte de focus: 39, din care 9 tip “cruce”

ISO 100 ~ 6,400 (extins 50, 12.800 si 25.600)

Senzor pentru masurarea expunerii cu 2,016 pixeli

Rafala: 5,5 cadre pe secunda

Blitz integrat, tip pop-up, numar de ghid 12 (m, ISO 100)

Ecran LCD 3,2″ 921,000px

Filmare Full HD (1080p; 1,920 x 1,080 pixeli la 24,25 sau 30fps)

Format video: H.264 / MPEG-4

Iesire HDMI, USB 2.0

Conector pentru microfon extern

Alimentare acumulator EN-EL15

Compatibil atat cu obiectivele FX cat si DX (crop, imagini de 3,936 x 2,624px)

 

Constructie si utilizare:

 

Asa cum spuneam, Nikon D600 seamana izbitor de mult cu Nikon D7000, din multe puncte de vedere dar in primul rand datorita body-ului aproape identic. Nu degeaba D600 se lauda a fi cel mai compact si mai usor DSLR Full Frame de pe piata, deoarece intre el si dimensiunile generoase ale lui D800 sunt diferente destul de mari. D600 este genul de aparat care, de la departare nici nu ai zice ca ti in mana este un DSLR cu senzor full-frame, dar din fericire te lamureste repede simbolul “FX” de pe body.

Body-ul lui Nikon D600 este construit din policarbonat, cu elemente din aliaj de magneziu. Conform siteului producatorului, D600 beneficiaza de acelasi grad de etanseizare  impotriva stropilor de apa si a interperiilor ca si D800. Din punct de vedere al constructiei si al feeling-ului in utilizare, D600 nu difera cu nimic fata de D7000, asa cum ma si asteptam de altfel. Totusi, body-ul este robust si bine construit iar sunetul produs de miscarea oglinzii in momentul declansarii este unul mai placut si poate mai silentios decat la D800 (cel putin asa cum mi-l amintesc eu acum…).

Imi place la Nikon D600 faptul ca desi are un body “minimal”, are totusi doua butoane pentru functii custom (aflate in partea laterala a obiectivului in apropierea gripului), ale caror functii pot fi personalizate foarte usor din meniul aparatului. Am setat unul din butoane pentru a putea alege valoarea ISO mai rapid iar pe al doilea l-am folosit pentru a comuta aparatul din modul FX in DX mai usor (chiar cu aparatul “la ochi”), deoarece mai ales sambata cand am fotografiat la AeroNautic Show pe lacul Ciurel am simtit nevoia unei focale mai lungi decat cei 200mm ai obiectivului, motiv pentru care posibilitatea de a face “crop” setand aparatul in modul DX m-a scutit apoi, in postprocesare, de o gramada de timp pierdut cu reincadrari.

Sursa

Edited by oC Tendoi
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.