Jump to content

Valentine's Day Quest, Gift & Discounts


Kelton
 Share

Recommended Posts

On 2/14/2020 at 11:58 AM, Haise said:

Daca e sa ne gandim asa, prin 2014-2015, cand era un quest, ei ascundeam anumite chestii prin mapa, si nu aveai radar sau mapa pe website, si jucatorii postau pe forum o mapa unde au gasit chestiile respective, si asta in functie de cum se miscau jucatorii putea sa dureze 2-3 zile, si erau premiile mult mai mici. Dar da, fata de ultimele questuri, acesta dureaza foarte mult.

Pai ala era si farmecul jocului atunci, toata lumea voia sa fie primul care pune mapa sa faca reputatie pe forum sau sa o vanda prin ad-uri la cnn sa faca bani si munceau sa le gaseasca pe toate, iar cei care nu aveau chef asteptau 2-3zile mapa.

Am facut si eu quest-uri de genul fara mapa, dar macar era distractiv, te strangeai cu prietenii si alergai toata mapa de iti sareau capacele :)). Acum esti obligat sa faci un anumit job, moare unul, face unul ceva s-a stricat toata distractia, sa nu mai zic ca sunt unele joburi extraordinat de enervante sau mai ales ultimul cu elicopterul acesta.. nici nu mai are rost sa zic ceva :))

 

 

Edited by TheTom
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kelton said:

 

Evident că nu o să înțelegi astfel de lucruri pentru că nu ai fost pus vreodată în postura de-a avea să te bazezi pe altcineva să facă la timp anumite lucruri și să iei anumite decizii importante care au impact asupra mai multor persoane.

 

În cazul meu situația a fost astfel: scripterul răspundea cu întârziere, parțial datorită examenelor din sesiune, parțial din motive doar de el cunoscute. Astfel că am avut de decis, mă bazez pe el că în ultimul moment o să reușească să termine Questul și să-l anunț pe forum sau vă las fără Quest. Evident că indiferent care variantă aș fi ales-o, nemulțumiți tot existau.

 

N-am avut cum să testez în prealabil Questul din moment ce el a fost terminat abia în dimineața în care a și fost pus (am explicat mai sus de ce). N-am băgat o „scuză” că scripterul nu a avut timp, am spus pur și simplu adevărul. De regulă sistemele sunt făcute în avans, sunt testate, dar nu mereu există situația asta ideală.

 

Mulți dintre voi uitați de faptul că pe lângă munca pe care o facem față de comunitate mai avem și noi o viață personală. Unii dintre noi încă merg la școală, alții muncesc și altundeva, alții mai au ocazional probleme în viața reală, alții mai vor să se relaxeze și să meargă într-un concediu.

 

Îmi asum vina pentru faptul că nu mi-am dat seama mai repede că respectivul Goblin se mișcă chiar atât de încet, iar în conceptul meu pentru Quest nu ar fi trebuit să-ți dea să iei florile dintr-un oraș și să te dea la mama dracului în alt oraș să le livrezi ci în același oraș din care le-ai luat, la un actor cât mai apropiat de tine.

 

În continuare eu sunt în așteptare, la fel ca și voi, să-mi răspundă scripterul și să corecteze Questul. Sper și eu ca acest lucru să se întâmple cât mai repede. Partea care ține de mine am făcut-o deja, din păcate nu am cum să fac și partea care ține de el, lucru pe care sper să fiți suficient de capabili să-l înțelegeți.

 

PS: Încercați să nu mai aruncați cu tot felul de vorba asupra staffului. Evident că e extrem de ușor să critici pe cineva, fără a gândi lucrurile din toate punctele de vedere. Suntem de peste 11 ani de zile pe „piață”, fiind cea mai veche comunitate bazată pe sa-mp din câte știu eu care încă merge bine. Există un fenomen de burnout care are loc la astfel de jocuri. La început, cu toții eram copii când ne-am apucat de acest joc, cu toții aveam timp căcălău să stăm să jucăm, să scriptăm, să facem ce vrem noi. Acei copii însă au crescut, au acum peste 20 de ani, unii sunt la facultate, alții lucrează, alții au deja soție și copii. E cât se poate de evident că nu mai au același timp liber, nu mai au același chef ca la început și nu o să mai aibă aceeași performanță pe care o aveau cândva (că tot văd comentarii cu ce frumos era în 2014). Da, era frumos când eram mai mici, când jucam și noi, când aveam tot timpul din lume. Timpul însă nu stă pe loc, ne maturizăm, avem mai multe responsabilități care vin odată cu vârsta în afară de niște servere de sa-mp, lucru pe care-l veți descoperi și voi la vârsta potrivită. Așadar bucurați-vă cât mai sunteți tineri, cât încă mai suntem capabili și noi să vă oferim niște servere ok pe care să jucați și nu mai tot aruncați cu vorbe aiurea în oamenii care v-au dat efectiv ceva de făcut atunci când nu aveați ce face, cu oamenii care v-au dat un mediu de-a interacționa social cu alții, un mediu în care v-ați putut distra, un mediu din care ați putut învăța anumite lucruri.

Cred ca ai uitat faptul ca majoritatea persoanelor de pe SAMP sunt copii de 12-16 ani care stau pe banii parintilor iar cea mai mare problema pe care au intalnit-o pana acum e ca nu-i place X si Y.

Link to comment
Share on other sites

Hai noroc!

Joc de 3 ani pe RPG2, am prins tot felul de quest-uri, dar quest mai urat decat acesta nu exista, am stat sa fac azi quest-ul, aproximativ 5 ore am stat. 

Sincer cele mai frumoase quest uri erau acelea cand ne strangeam cate 5-10-15 pe o masina si mergeam sa cautam peste tot, atunci toti voiau sa termine primii, toti isi dadeau interesul,

aveai cu cine sa razi, sa mai schimbi o vorba. Acum toti fitosi si etc..s-a terminat vremea cand inca exista respect pe servere, unde te duci intalnesti doar copii plini de tupeu si care te jignesc la orice chestie pentru ca li se par lor mai smecher daca te injura sau mai stiu eu ce. 

Link to comment
Share on other sites

Am auzit in trecut persoane si inca aud: ''ce bine era in 2012 cand munceai 2 ani pentru infernus''. Poftim, vi s-a oferit un quest care va poate aduce aminte de acea perioada. Enjoy

Link to comment
Share on other sites

Sper ca quest-ul sa fie corectat mai repede, fiindca zilele trec si dupa questul trebuie recuperat. Deja mi s-a si buguit acest "quest" prin simplul fapt cand atunci dau /queststart imi spune:Revino maine, dar eu nici macar nu sunt la zi cu el. Rezolvati aceasta problema!

Link to comment
Share on other sites

Salut, Kelton, scuze, dar sincer de data asta m-ai dezamăgit. Nu știu de unde ți-a venit ideea aceasta de quest, cea mai mare mizerie, chiar dacă este diferit. Sunt atâtea motive pentru care nu merită să faci quest-ul ăsta... Dacă de exemplu nu ai slot în garaj nu poți să-ți cumperi unul și nici să-l faci, slavă Domnului, mai bine să nu ai slot. După mai stai și câteva ore doar să-l finalizezi O DATĂ. Durează extrem de mult, și pentru ce? Pentru 30-50k și câteva puncte de respect + gold etc. Și să-l mai faci și de 7 ori... Nașpa.

 

PS: Nu luați acest comentariu ca HATE, pentru că nu este. Doar am vrut să dau un sfat constructiv, și acela ar fi să testați un quest înainte de a-l publica, și să nu mai lăsați totul pe ultima sută de metri. Și înțeleg, partea cu sesiunile pentru că și eu știu foarte bine ce înseamnă și câte ore se pierd cu învățatul, nu mai zic de nopțile de nesomn și cafelele băute noaptea :)). Dar data viitoare când știți că nu puteți face ceva în timp util puteți încerca să găsiți o rezolvare cu ceva timp înainte. 

Edited by Freshu
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Freshu said:

Salut, Kelton, scuze, dar sincer de data asta m-ai dezamăgit. Nu știu de unde ți-a venit ideea aceasta de quest, cea mai mare mizerie, chiar dacă este diferit. Sunt atâtea motive pentru care nu merită să faci quest-ul ăsta... Dacă de exemplu nu ai slot în garaj nu poți să-ți cumperi unul și nici să-l faci, slavă Domnului, mai bine să nu ai slot. După mai stai și câteva ore doar să-l finalizezi O DATĂ. Durează extrem de mult, și pentru ce? Pentru 30-50k și câteva puncte de respect + gold etc. Și să-l mai faci și de 7 ori... Nașpa.

 

PS: Nu luați acest comentariu ca HATE, pentru că nu este. Doar am vrut să dau un sfat constructiv, și acela ar fi să testați un quest înainte de a-l publica, și să nu mai lăsați totul pe ultima sută de metri. Și înțeleg, partea cu sesiunile pentru că și eu știu foarte bine ce înseamnă și câte ore se pierd cu învățatul, nu mai zic de nopțile de nesomn și cafelele băute noaptea :)). Dar data viitoare când știți că nu puteți face ceva în timp util puteți încerca să găsiți o rezolvare cu ceva timp înainte. 

Acesta este motivul exact pentru care majoritatea ownerilor (nu neaparat de aici) aleg sa nu mai faca evenimente atat de des.

Eu zic sa va multumiti ca macar omul a incercat sa ne ofere ceva, chiar daca nu este finalizat in totalitate. Sunt sigura ca Kelton va intelege si va muta data evenimentului intr-una accesibila pentru toti, ca sa nu stam 5 ore intr-o zi sa-l recuperam. Of, greu de inteles. Mie chiar imi place ideea evenimentului, chiar daca a trebuit sa dau 560 gold pentru un slot in garaj.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Anette said:

Acesta este motivul exact pentru care majoritatea ownerilor (nu neaparat de aici) aleg sa nu mai faca evenimente atat de des.

Eu zic sa va multumiti ca macar omul a incercat sa ne ofere ceva, chiar daca nu este finalizat in totalitate. Sunt sigura ca Kelton va intelege si va muta data evenimentului intr-una accesibila pentru toti, ca sa nu stam 5 ore intr-o zi sa-l recuperam. Of, greu de inteles. Mie chiar imi place ideea evenimentului, chiar daca a trebuit sa dau 560 gold pentru un slot in garaj.

frt, dc esti nervoasă

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Anette said:

Acesta este motivul exact pentru care majoritatea ownerilor (nu neaparat de aici) aleg sa nu mai faca evenimente atat de des.

Eu zic sa va multumiti ca macar omul a incercat sa ne ofere ceva, chiar daca nu este finalizat in totalitate. Sunt sigura ca Kelton va intelege si va muta data evenimentului intr-una accesibila pentru toti, ca sa nu stam 5 ore intr-o zi sa-l recuperam. Of, greu de inteles. Mie chiar imi place ideea evenimentului, chiar daca a trebuit sa dau 560 gold pentru un slot in garaj.

Nu ai înțeles mesajul pe care l-am transmis, înainte de a comenta, te rog citește cu atenție și înțelege ce vreau să zic. Zi frumoasă!

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Freshu said:

Nu ai înțeles mesajul pe care l-am transmis, înainte de a comenta, te rog citește cu atenție și înțelege ce vreau să zic. Zi frumoasă!

 

L-am citit chiar de doua ori inainte sa las mesajul.

Citez:

"După mai stai și câteva ore doar să-l finalizezi O DATĂ. Durează extrem de mult, și pentru ce? Pentru 30-50k și câteva puncte de respect + gold etc. Și să-l mai faci și de 7 ori... Nașpa."

Questul va fi modificat, nu stiu daca ai citit mai sus sau nu, iar acesta nu va dura mai mult de o ora. Nu stiu in ce consta aceasta modificare, dar asta a spus Kelton. El te-a dezamagit pentru ca nu a fost testat questul inainte, cred, ceea ce am explicat mai sus.

In fine, nu mai conteaza acum.

Edited by Anette
Link to comment
Share on other sites

In continuare bataie de joc, unii au reusit sa ridice premiul din primele 3 zile, iar eu spre exemplu si multi altii care am facut questul in prima zi in care am aparut nu putem lua premiul. Nu se poate asa ceva, questul asta a fost facut la repezeala si fara niciun pic de atentie.

 

 

screenshot_16-02-2020_17-31-23-829.thumb.png.b21215880d84bbaf53f6c66cf4a559a4.png

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Dennis said:

S-a rezolvat? Daca da, ce s-a modificat?

Sunt 5 flori acum care trebuie duse, daca iei floarea dintr-un oras trebuie sa o duci in acelasi oras. Azi, daca duci o floare, poti da /finishquest de 3 ori pentru a recupera quest-ul din zilele 14/15/16.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Cenzuratu' said:

Sunt 5 flori acum care trebuie duse, daca iei floarea dintr-un oras trebuie sa o duci in acelasi oras. Azi, daca duci o floare, poti da /finishquest de 3 ori pentru a recupera quest-ul din zilele 14/15/16.

Imi zice "Come back tomorrow". Of...

Link to comment
Share on other sites

De ce nu pot da /finishquest de 3 ori? Am facut 5/5 si am dat decat 1 data si altii au dat 3 ori.. Foarte dezamagitor acest Quest, trebuia gandit si dupa. Oricum putea fii pus si dupa Valentine'S Day, nu doar in ziua aia. Nu ma plang, e doar un joc, dar nu-i corect fata de toti. Adica altii dau de 3 ori si au facut 1 data, cand eu sau altii am facut 1 data si am dat decat 1 data.. 

Edited by CCosmin
#POWER
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, CCosmin said:

De ce nu pot da /finishquest de 3 ori? Am facut 5/5 si am dat decat 1 data si altii au dat 3 ori.. Foarte dezamagitor acest Quest, trebuia gandit si dupa. Oricum putea fii pus si dupa Valentine'S Day, nu doar in ziua aia. Nu ma plang, e doar un joc, dar nu-i corect fata de toti. Adica altii dau de 3 ori si au facut 1 data, cand eu sau altii am facut 1 data si am dat decat 1 data.. 

Pentru ca nu ai facut in celelalte zile.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cenzuratu' said:

Sunt 5 flori acum care trebuie duse, daca iei floarea dintr-un oras trebuie sa o duci in acelasi oras. Azi, daca duci o floare, poti da /finishquest de 3 ori pentru a recupera quest-ul din zilele 14/15/16.

Nu poți duce de 3 ori, doar dacă ai 3 flori din zilele anterioare.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.