Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

In ce limbaje de programare lucrati si de ce ati ales acest limbaj?


Jackson Brooklyn
 Share

In ce limbaje de programare lucrati si de ce ai ales acest limbaj?  

26 members have voted

  1. 1. Limbaje de programare populare



Recommended Posts

Salutare prieteni, am decis sa facem o statistica la statistica. Adica limbajele din poll sunt tag-uite ca cele mai populare limbaje de programare, sau printre cele mai populare. Dorim sa vedem cat de populare sunt intre utilizatorii B-Zone. Votati cu incredere si va rog sa va motivati raspunsul.

 

Daca limbajul vostru de programare nu se regaseste in lista, va rog sa lasati un reply cu limbajul si motivul pentru care ati ales acel limbaj.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, AT DarkNight said:

Noroc, eu am ales limbajul Python deoarece, spre deosebire de C++ este usor de invatat si nu sunt necesare N linii de cod pentru a afisa un nume spre exemplu.

Hmm, discutabil dar valid, te-ai gandit sa te apuci de php?

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, TLG HaLoGeN said:

Python as prefera.?

Sincer, te indrepti spre zona buna, mai ales zona de piata, unde e lejer si e si demand, eu zic lejer sa te apuci de python. Merita!

 

7 hours ago, South Grealish said:

Pyhton este un limbaj bun de programare.

Chiar este, e mai ordonat, e demanded, e chiar lejer si placut.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, MiHaY111 BahaosFAMILY said:

Dar am auzit ca php-ul e invechit si nu se mai foloseste atat de mult. E adevarat? ca vrea usa incerc

Nu ai auzit bine, php-ul se folosea acum mult timp, inca se foloseste si o sa se foloseasca zic eu cel putin 5 ani de acum, daca nu mai bine.

 

2 hours ago, TLG HaLoGeN said:

Imi poti spune avantajele?

Python vs Java eu iti zic cateva care imi plac mie si iti las 2 link-uri de la niste pareri.

Imi place portabilitatea, ordinea in cod, modul logic pe care python are codul organizat pe blockuri.

Viteza cu care poti sa programezi in python.

Python e mai usor de invatat decat Java, si usor de folosit.

E mult mai usor sa citesti un cod in Python decat in Java, parerea mea, repet, nu trebuie s-o iei de buna.

 

https://raygun.com/blog/java-vs-python/

https://blog.udemy.com/python-vs-java/?utm_source=adwords&utm_medium=udemyads&utm_campaign=DSA_Catchall_la.EN_cc.ROW&utm_content=deal4584&utm_term=_._ag_88010211481_._ad_398022934994_._kw__._de_c_._dm__._pl__._ti_dsa-449490803887_._li_1011845_._pd__._&matchtype=b&gclid=Cj0KCQiAkKnyBRDwARIsALtxe7jw2D-mMM6U0dekb1gyMEhBtcaKauKlrrtxsUkabDfo3tPh4jI8EpoaAlTEEALw_wcB

 

Astea 2 sunt link-urile cu python vs java.

Link to comment
Share on other sites

  • C++ - eficient, usor de folosit, bun pentru orice. E unul dintre acele limbaje care pot fi comparate foarte usor cu un "topor" care taie busteni, dar si picioare fara sa faca diferenta. In liceu eram obligat sa-l folsosesc dar cu timpul a ajuns sa fie alegerea mea numarul 1 cand vine de un proiect mai mare. Dupa ce am lucrat la cateva proiecte cu limbajul asta, mi-am dat seama ca asta e limbajul ideal pentru mine.
  • Python - usor de scris, usor de citit, usor de folosit. Daca trebuie sa fac ceva de mai mult de 5 ori, fii sigur c-o sa scriu un scripy in Python care sa faca asta pentru mine. 

 

PS: Parea a fi un topic foarte interesant si am simtit nevoia sa ma bag si eu in discutie :D 

Link to comment
Share on other sites

On 2/18/2020 at 8:26 PM, sLoww said:

Lucrez in C++ pentru ca aici m-am obisnuit, de la inceput am lucrat cu C++ si din opinia mea nu e rau programul.

Limbajul nu e rau, cred ca vrei sa zici :)) programul e cel in care folosesti limbajul. Incearca si alte limbaje si vezi daca-ti place unul mai mult decat C++, poate altul e mai productiv.

 

49 minutes ago, Cdorsu said:
  • C++ - eficient, usor de folosit, bun pentru orice. E unul dintre acele limbaje care pot fi comparate foarte usor cu un "topor" care taie busteni, dar si picioare fara sa faca diferenta. In liceu eram obligat sa-l folsosesc dar cu timpul a ajuns sa fie alegerea mea numarul 1 cand vine de un proiect mai mare. Dupa ce am lucrat la cateva proiecte cu limbajul asta, mi-am dat seama ca asta e limbajul ideal pentru mine.
  • Python - usor de scris, usor de citit, usor de folosit. Daca trebuie sa fac ceva de mai mult de 5 ori, fii sigur c-o sa scriu un scripy in Python care sa faca asta pentru mine. 

 

PS: Parea a fi un topic foarte interesant si am simtit nevoia sa ma bag si eu in discutie :D 

Foarte bine ai facut ca ai intrat in discutie :) 

Sincer la partea cu Python :)))))) ma simt groaznic de mult, orice implica automatizare, python e my go go. Dar si programe uzuale, poate web development, depinde ce proiecte am, dar python pentru mine e go go :))

Link to comment
Share on other sites

On 2/18/2020 at 2:08 AM, Jackson Brooklyn said:

Nu ai auzit bine, php-ul se folosea acum mult timp, inca se foloseste si o sa se foloseasca zic eu cel putin 5 ani de acum, daca nu mai bine.

 

Python vs Java eu iti zic cateva care imi plac mie si iti las 2 link-uri de la niste pareri.

Imi place portabilitatea, ordinea in cod, modul logic pe care python are codul organizat pe blockuri.

Viteza cu care poti sa programezi in python.

Python e mai usor de invatat decat Java, si usor de folosit.

E mult mai usor sa citesti un cod in Python decat in Java, parerea mea, repet, nu trebuie s-o iei de buna.

 

https://raygun.com/blog/java-vs-python/

https://blog.udemy.com/python-vs-java/?utm_source=adwords&utm_medium=udemyads&utm_campaign=DSA_Catchall_la.EN_cc.ROW&utm_content=deal4584&utm_term=_._ag_88010211481_._ad_398022934994_._kw__._de_c_._dm__._pl__._ti_dsa-449490803887_._li_1011845_._pd__._&matchtype=b&gclid=Cj0KCQiAkKnyBRDwARIsALtxe7jw2D-mMM6U0dekb1gyMEhBtcaKauKlrrtxsUkabDfo3tPh4jI8EpoaAlTEEALw_wcB

 

Astea 2 sunt link-urile cu python vs java.

Aleg Python clar e mai bun de 100 de ori!

Link to comment
Share on other sites

Dupa 7 zile in care v-am lasat sa votati si sa va argumentati alegerea, am adunat voturile si am facut un top.

Cam asa arata limbajele de programare folosite de utilizatorii B-Zone.

Limbaj Nr. Voturi
C++ 15 Voturi
JavaScript 9 Voturi
Python 9 Voturi
PhP 8 Voturi
Java 7 Voturi
SQL 6 Voturi
C# 5 Voturi

 

 

:topic_closed:

Edited by Jackson Brooklyn
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.