Jump to content

Aţi făcut vreodată o plângere?


BIS aka OldNab
 Share

Aţi făcut vreodată o plângere?  

96 members have voted

  1. 1. Aţi făcut vreodată o plângere? (sondaj)

    • Da
      26
    • Nu
      70


Recommended Posts

@BIS aka OldNab @.Lewis Ati facut o mica confuzie intre plangere si denunt.

Plangerea este instiintarea autoritatilor cu privire la o infractiune ce a fost comisa, victima infractiunii fiind persoana dumneavoastra.

Denuntul este instiintarea autoritatilor cu privire la o infractiune ce a fost comisa (atat).

 

Plangere: Numitul P.I. m-a deposedat fara drept de telefonul mobil, drept urmare merg la Politie pentru a depune o plangere in vederea punerii in miscare a actiunii penale.

Denunt: Cunosc faptul ca numitul I.M. este autorul unui furt dintr-o locuinta, drept urmare merg la Politie pentru a il denunta.

Edited by TibiStanciu
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, TibiStanciu said:

@BIS aka OldNab @.Lewis Ati facut o mica confuzie intre plangere si denunt.

Plangerea este instiintarea autoritatilor cu privire la o infractiune ce a fost comisa, victima infractiunii fiind persoana dumneavoastra.

Denuntul este instiintarea autoritatilor cu privire la o infractiune ce a fost comisa (atat).

 

Plangere: Numitul P.I. m-a deposedat fara drept de telefonul mobil, drept urmare merg la Politie pentru a depune o plangere in vederea punerii in miscare a actiunii penale.

Denunt: Cunosc faptul ca numitul I.M. este autorul unui furt dintr-o locuinta, drept urmare merg la Politie pentru a il denunta.

Modificat.

Link to comment
Share on other sites

Nu, si nici nu vreau sa ajung intr-o astfel de ipostaza (desi uneori e inevitabil) pentru ca in Romania (de obicei) e greu si costisitor sa rezolvi ceva pe calea asta si dureaza mult timp.

 

PS: Ma refer la chestii mai complicate ce tin de afaceri, eu la asta m-am gandit cand am citit titlul. In cazul in care mi s-ar fura ceva, clar as face plangere la politie.

Edited by DaniRB
Adaugare post scriptum
Link to comment
Share on other sites

Pana in prezent nu am facut niciodata o plangere la politie, oricum Politia din Romania, mai ales cea din Craiova nu se ocupa de plangeri "minuscule" cum ar fi furtul sau bataia ( cateodata se mai actioneaza in privinta vatamarii unei persoane, dar nu atat cat ar trebui ) decat daca esti fiu de politist sau ai cunostinte in Politie.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.