Jump to content

Unde vreţi să studiaţi/studiaţi/aţi studiat după terminarea liceului?


BIS aka OldNab
 Share

Unde vreţi să studiaţi/studiaţi/aţi studiat după terminarea liceului?  

78 members have voted

  1. 1. Unde vreţi să studiaţi/studiaţi/aţi studiat după terminarea liceului? (sondaj)

    • În ţară
      63
    • În străinătate
      15


Recommended Posts

Ma gandeam sa studiez dupa liceu tot in tara deoarece consider ca se poate invata si ajunge ceva mare si in locul natal, unde multi in considera o pierdere de timp.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Ailime said:

In tara, te poti realiza si in Romania, nu neaparat in strainatate.

Depinde cat de autodidacta esti. Conteaza foarte mult sa faci acasa research la subiectele ce te intereseaza.

 

De exemplu in informatica, la facultate faci lucruri de baza, nu e la acelasi nivel ca in strainatate. Mai sunt cativa care fac extra pe acasa si poti zice ca sunt "realizati", dar nu din cauza sistemului romanesc, ci din cauza ambitiei lor.

Link to comment
Share on other sites

Desi am avut posibilitatea sa plec din tara de langa parinti sa  studiez in Franta de la o varsta destul de frageda, mai exact la 13 sau 14 ani, am decis sa raman alaturi de parinti, de casa, de prieteni si sa studiez in tara.In viitor probabil tot in tara, in cadrul armatei, daca nu-mi iese chestia cu fotbalul.Insa regret ca am fost prost si nu am plecat cand am avut ocazia, probabil ca o duceam destul de bine acum, asta e, am realizat ca am fost prost prea tarziu si cand nu-mi pot schimba decizia :))

Link to comment
Share on other sites

As dori sa merg la facultatea de Drept in Romania deoarece sunt obisnuit cu limba si cum la facultate vor fi lucruri mai grele, va trebui sa le inteleg foarte bine. M-am gandit la familie si am decis ca decat sa am toate aceste ganduri mai bine aleg Romania.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.