Jump to content

Aţi condus înainte de a împlini 18 ani?


BIS aka OldNab
 Share

Aţi condus înainte de a împlini 18 ani?  

95 members have voted

  1. 1. Aţi condus înainte de a împlini 18 ani? (sondaj)

    • Da
      82
    • Nu
      13


Recommended Posts

@TLG Andrei04 asta cu experienţa pe drumuri necirculate e fix pix. De când mă ştiu am fost cu volanul în mână, iar când am devenit suficient de înalt pentru a ajunge la pedale am început să conduc singur, cu tata în dreapta, evident. Ziceai că tu ai 6 ani experienţă, eu aveam pe puţin 10 când am început să fac şcoala, inclusiv cu camioane. Nu ştiu dacă trăieşti într-un oraş mare, dar la mine în Iaşi, dacă nu era instructorul să frâneze, făceam câteva accidente. Chiar şi după ce am luat permisul era să o comit de câteva ori. Că ştii tu să schimbi vitezele e una, să conduci în trafic cu alte mii de maşini, e alta. OK, pe drumuri necirculate e relativ sigur să conduci, în cel mai rău caz accidentezi maşina/pe tine/cei care sunt complici la infracţiunea ta. În schimb, dacă te pun pe tine cu cei 6 ani de experienţă pe drumuri forestiere în aceeaşi maşină cu unul care n-a mai condus în viaţa lui înainte de alea 3 luni de şcoală de şoferi, fac pariu că el va lua examenul, în timp ce tu vei pica ruşinos.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, BIS aka OldNab said:

@TLG Andrei04 asta cu experienţa pe drumuri necirculate e fix pix. De când mă ştiu am fost cu volanul în mână, iar când am devenit suficient de înalt pentru a ajunge la pedale am început să conduc singur, cu tata în dreapta, evident. Ziceai că tu ai 6 ani experienţă, eu aveam pe puţin 10 când am început să fac şcoala, inclusiv cu camioane. Nu ştiu dacă trăieşti într-un oraş mare, dar la mine în Iaşi, dacă nu era instructorul să frâneze, făceam câteva accidente. Chiar şi după ce am luat permisul era să o comit de câteva ori. Că ştii tu să schimbi vitezele e una, să conduci în trafic cu alte mii de maşini, e alta. OK, pe drumuri necirculate e relativ sigur să conduci, în cel mai rău caz accidentezi maşina/pe tine/cei care sunt complici la infracţiunea ta. În schimb, dacă te pun pe tine cu cei 6 ani de experienţă pe drumuri forestiere în aceeaşi maşină cu unul care n-a mai condus în viaţa lui înainte de alea 3 luni de şcoală de şoferi, fac pariu că el va lua examenul, în timp ce tu vei pica ruşinos.

Dacă tu crezi asta, să iti fie de bine. Nu am zis că sunt si nici nu sunt cel mai bun sofer dar stiu anumite persoane care erau cu instructorul in masina si efectiv ai tremura mana pe volan si rata treptele. Când a fost să dea sala a picat de 3 ori la rând cu 7, 11 si 10 puncte.  Inca odată chiar dacă conduci pe un drum necirculat tot trebuie să sti cât de cât sa conduci, deoarece pe acele drumuri nu exista asfalt ci  pietris care te fură suficient de repede dacă nu esti atent, drumurile acelea nu sunt drepte sunt mai mult coborâsuri si urcușuri. + că am zis de 1000 de ori si repet că prietenii care imi dau masina nu mi-o lasă singur pe mână.

 

 

Edited by TLG Andrei04
Link to comment
Share on other sites

Da, cred ca aproape toată lumea a condus măcar o data înainte sa facă 18 ani. Evident, nu pe drumuri publice, ci pe drumuri de tara sau zone nepopulate pentru a nu provoca accidente cu alte persoane.

Link to comment
Share on other sites

Da, cu tata pe camp, sa ma invete sa controlez masina nu era drum public nu am pus in pericol pe nimeni doar am prins experienta si mi a fost de folos la scoala de soferi si la examen.

Link to comment
Share on other sites

yes i used to drive before 18 as i am driving vehicles when i was 14 years and it was so cool at that time but now driving is little bit boring but is ok.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.