Jump to content

Animaţia Tot înainte/Onward a fost interzisă în mai multe ţări din Orientul Mijlociu


IngeruDrogat
 Share

Recommended Posts

488226l-640x400-b-b18feba6.jpg

 

Referinţele lesbiene din filmul pentru copii a deranjat autorităţile din mai multe state

 

Mai multe pieţe de film din Orientul Mijlociu au interzis producţia Disney/Pixar Onward (desen animat de aventuri, pentru toate vârstele) datorită aluziilor filmului la o relaţie lesbiană.

 

Filmul este despre doi fraţi elfi adolescenţi - cu vocile lui Chris Pratt şi Tom Holland - care încearcă să îşi învie tatăl defunct, care a reuşit printr-un truc magic să revină pentru 24 de ore pentru a-şi întâlni fii. În film, fraţii de deghizează şi discută cu o femeie-ciclop, Specter, cu vocea lui Lena Waithe care spune „Nu e uşor să fii părinte - fiica iubitei mele îmi scoate peri albi”.

 

Kuweit, Oman, Qatar şi Arabia Saudită au interzis filmul datorită acestei replici. Rusia, care are o istorie în a interzice materialele LGBT, a cenzurat scena modificând cuvântul din „iubită” în „partener”.

 

Intervievată de Variety, Lena Waithe a explicat că replica - una care îl face pe acest personaj primul gay din producţiile Disney-Pixar  - a fost ideea ei. „I-am întrebat: Pot folosi cuvântul iubită?”, relatează Waithe.

 

„Era ceva de genul: sună ciudat”, îşi aminteşte Waithe. „Chiar aveam o voce gay, cred. De aceea mi se părea ciudat să spun soţ”. Reacţia lor a fost „Da, este în regulă”. Erau atât de calmi şi relaxaţi. Şi rezultatul a fost ceva special. Imaginea de mai jos, din film, le arată pe cele două poliţiste care sunt şi partenere de viaţă.

 

cinemagia.ro

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.