Jump to content

Sugestii - Editia 3


 Share

Recommended Posts

7 hours ago, FlaviuGDFR said:

Salut. Nu mi se pare corect ca ce-i care isi cumpara case si nu mai pot intra sa ramana fara ele si sa ramana si fara banii pe care i a dat pe casa. Macar jumatate din banii pt casa sau cat ar merita casa sa primeasca. Multumesc !

O dată ce nu intri pe joc, mi se pare normal că respectivului nu îi mai pasă de ea și s-a lăsat, nu are de ce să rămână casa aceea ocupată aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

1.Propun sa se adauge biz-uri care de exemplu produc combustibil sau piese pentru masini, etc. Cei care detin biz-ul cu combustibil sa le dea o parte  din banii pe care un jucator ii da cand face plinul la masina, cei care il detin pe acela cu piese pentru masini, tot la fel sa primeasca o suma de bani cand cineva isi repara/tuneaza masina.

2. Daca se implementeaza aceste biz-uri se pot face noi job-uri in care trebuie sa transporti benzina de la o rafinarie la benzinarii si de la o fabrica la PNS.

3. Se poate face o misiune in care trebuie sa furi benzina dintr-un loc si sa o duci la rafinaria de benzina.

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2020 at 5:06 PM, South Silviu. said:

-Propuneri-

 

1) Adăugarea unui sistem prin care poţi lucra "în folosul comunităţii" ( un fel de job ) atunci când eşti la jail, putând câştiga o anumită sumă mică de bani ( 400-600$ ) şi o reducere a sentinţei între 10 şi 25 secunde / cutie transportată. Se poate realiza un mapping frumos în curtea închisorii în care să fie disponibil acest job ( automat se va scoate şi regula cu închisul porţilor la o anumită perioadă de timp ), prin care jucătorii să poată transporta cutii cu "alimente" de la punctul de livrare, până la bucătăria închisorii ( este doar o idee ). Acest sistem să nu fie disponibil pentru cei care au primit Ajail. Acum, timpul petrecut în jail este doar ceva plictisitor, iar lumea să mai mult AFK şi întră din 10-15 în 10-15minute pentru a nu lua kick. Creându-se acest sistem lumea ar fi motivată să facă un job având în vedere că le poate scădea din sentinţă.

2) Rescrierea timpilor de aşteptare, cât şi numarul de curse la job-urile Curier, Drugs Dealer, Arms Dealer, etc. Cu fiecare skill în parte să scadă un anumit număr de secunde. De exemplu la Curier, la skill 1, timpul minim în care poţi ajunge la checkpoint este 2:30min, iar cu fiecare skill să se scadă 10 sau 15 secunde. Degeaba avem de la skill 3, respectiv 5, maşini care au o viteză mai mare, dacă nu putem să ajungem rapid la checkpoint... ai o cursa de 8km si ajungi acolo în 1:30min, iar tu trebuie să mai aştepţi pentru ce? 

 

Curier

 

  • Skill 1: Huntley - timp minim pentru a ajunge la checkpoint: 2.30min
  • Skill 2: Huntley - timp minim pentru a ajunge la checkpoint: 2.15min
  • Skill 3: Feltzer  - timp minim pentru a ajunge la checkpoint: 2minute
  • Skill 4: Feltzer  - timp minim pentru a ajunge la checkpoint: 1.45min
  • Skill 5: Sabre   - timp minim pentru a ajunge la checkpoint: 1.30min

Drugs Dealer

  • Skill 1 - Benson - timp de aşteptare între curse: 5 min
  • Skill 2 - Benson - timp de aşteptare între curse: 4.45min
  • Skill 3 - Topfun Van - timp de aşteptare între curse: 4.30min
  • Skill 4 - Topfun Van - timp de aşteptrare între curse: 4.15min
  • Skill 5 - Orice vehicul personal timp de aşteptare între curse - 3.45min

Şi lista poate continua pentru fiecare job în parte în care e necesitat un anumite timp de aşteptare.

 

3) Mutarea job-ului de Trucker în San Fierro, acel oraş fiind FOARTE slab populat... trebuie făcut ceva în acest sens.

4) Crearea mai mult case scriptate / mapate, cel puţin la exterior... cred că toţi ne-am săturat oarecum de veşnicele şi clasicile case din GTA San Andreas. Adăugându-se aceste case, s-ar crea o oarecare diversitate între acestea, preţurile are varia mai mult.

5) Skin-urile Platinum să ofere un job boost de 10 - 15%.

6) Comanda duty ON/OFF pentru toate facţiunile, aceasta fiindu-se posibilă de accesat şi din casă proprie sau unde avem rent. În momentul în care dăm /duty ON - skinul să fie schimbat în funcţie de rankul deţinut în facţiune, iar atunci când dăm /duty OFF să ni se schimbe skinul cu cel de civil ( setat în prealabil prin comanda /skins ).

7) Adăugarea unui sistem de pet-uri ( animale de companie ) ce pot aduce un anumit beneficiu în funcţie de animal. 

  • Papagal  - 2% job boost
  • Hamster  - 3% job boost
  • Pisică      - 4% job boost
  • Câine      - 5% job boost

Lista poate continua cu mai multe animale şi beneficii.

 

8 ) Eliminarea posibilităţii de a cumpăra din /shop "Reset km"... şi aşa nimeni nu foloseşte deoarece toţi vor maşini cu mulţi km pentru a le creşte, oarecum, valoarea acestora...

9 ) Adăugarea câte un punct de lucru la job-ul "Fisherman" în Los Santos, respectiv, San Fierro... devine monoton să faci fish doar în Las Venturas.

10) Rescrierea şi adăugarea sistem-ului de skill şi vehicule la job-ul de Gunoier. 

11) Adăugarea job-urilor de Pizza Boy ( cred că e destul de popular şi nu necesită mai multe explicaţii sau detalii privind acest job ), spălător de străzi ( utilizând următorul vehicul şi tranversând un anumit număr de checkpoint-uri, la sfârşit de tură să primeşti o anumită sumă de bani ) 

12) Rescrierea job-ului de Chemist. În momentul de faţă, după părerea mea, acest job este printre cele mai plictisitoare şi monotone job-uri de pe server, într-o simplă explicaţie, acesta este fără doar şi poate un job de curier ceva mai avansat.

13) Rescrierea job-ului de Miner. La fel ca şi în cazul jobului de Chemist, acestea doua fiind, zic eu, cât de cât folosite doar atunci când devin "Job of the day". Adăugarea a vehiculelor pe skill-uri, dupa ordinea următoarea: 

 

  • Skill 1: Bobcat
  • Skill 2: Bobcat
  • Skill 3: Sadler
  • Skill 4: Sadler
  • Skill 5: Slamvan

14) Adăugarea unui sistem de rewards privind rapoarte din facţiuni. Cel care face cel mai mare raport în decursul unei săptămâni să poate primi o sumă aleatorie de bani şi gold ( între 100.000$ - 150.000$ şi între 25 - 50 gold ). În privinţa mafiilor, cel care are cele mai multe best-uri să poate primi acest premiu ( + o anumită sumă de materiale / drugs, decisă de către adminii compentenţi.  Acest lucru sunt de părere că ar ridica substanţial activitatea în facţiuni, iar doritorii de a avea rapoarte cât mai mari, respectiv best-uri la war vor avea un motiv în plus de a se dedica.

15) Adăugarea unei comenzi privind alegerea vehicului de job ( doar din acelea care sunt disponibile în funcţie de job ) atunci când avem skill 5. Ar adăuga un plus de diversitate!

16) Adăugarea unei misiuni în oraşul Las Venturas, iar personajul principal din această misiune să fie Zero . Ştim cu toţii că Zero era pasionat de vehiculele cu telecomandă, adica RC Bandito, Goblin, etc. Sunt de părere că se poate crea o misiune chiar frumoasă utilizând aceste vehicule... Ar aduce un plus de diversitate.

 

Dacă îmi mai vin idei pe parcurs, voi da pur şi simplu un EDIT.

 

În principiu, sunt de părere că este mare nevoie de lucruri noi, fresh, care să atragă jucatorii la job-uri ( creând unele noi ), adăugarea elementelor de mapping (aduce un plus estetic foarte frumos).

 

Din cauza faptului că nu se poate da edit la postare ( Nu ştiu cine a avut inteligenţa asta de a interzice editarea propriilor postări ), voi mai adăuga prin acest quote câteva propuneri în plus. 

 

-Propuneri #2-

 

17) Jucătorii să nu mai poate să-şi "remorcheze" vehiculele atunci când acestea le sunt tractate de către un membru Tow Truck Company. Propun afişarea unui mesaj informativ, cum ar fi acesta "Ne pare rău, însă vehiculul nu poate fi remorcat deoarece este tractat în acest moment de un membru TTC"

18) Adăugarea unei insule pe langă HQ-ul mafiei Green Street Bloods ( Sau în ORICE alt loc ), iar pe lângă această insulă se pot adăuga şi nişte case mapate, lucruri în plus... consider că ar aduce un plus de diversitate pe server.

19) Adăugarea unui sistem prin care serverul acordă AUTOMAT bonus-uri la un anumit număr de playeri conectaţi, după cum urmează ( aceste premii le puteţi "schimba" dacă consideraţi că sunt prea mari ?

  • 500 jucători online: 5.000$, 1 RP.
  • 600 jucători online: 7.500$, 2 RP.
  • 750 jucători online: 10.000$, 3 RP.
  • 800 jucători online: 13.000$, 4 RP+1MP
  • 950 jucători online: 15.000$, 6 RP+3MP
  • 1000 jucători online: 20.000$, 8 RP + 4MP

20) Scoaterea Tow Trucker-urilor de la jobul de Mechanic. Acestea să fie exclusive doar facţiunii TTC... nu văd care le este rostul la acest job dacă nu pot tracta alte vehicule.

21) Adăugarea beneficiului prin care cei care deţin cont premium să primească dublu respect point la fiecare payday ( 2RP / payday ).. Ar aduce un motiv în plus prin care jucătorii ar fi motivaţi să-şi achiziţioneze un cont premium din [/shop].

22) Rescrierea sau scoaterea job-ului de Pocket Thief. E inutil acest job, nimeni nu îl foloseşte, noroc că câteodată mai pică un task despre acest job şi jucătorii mai încearcă să-l completeze, în rest este inutilitate acest job.

23) Majorarea câştigurilor la job-ul Bus Driver

24) Adăugare "non-colission mode" între TOATE vehiculelor de la joburi. De exemplu: Trucker cu trucker, Mule cu Mule, etc. Exact cum este şi la job-ul "Tăietor de lemne". Nu ar mai fi atâta neplăceri cauzate de coliziunile dintre jucători.

25) De asemenea, propun şi adăugarea unui sistem prin care un jucător nu va putea "împinge" vehiculul de job unui alt jucător... de foarte multe ori se trezeşte câte un deştept să împingă vehiculul de la job "Tăietor de lemne", spre exemplu...

26) Adăugare "non-colission mode" între vehiculele ce pătrund în zona de la jobul de Fisherman LV ( mai exact această porţiune: CLICK ). Se creează o mare harababură atunci când se adună multe vehicule în acea zonă, iar coliziunile sunt foarte dese, neputând să pleci cu maşina intactă de acolo.

27) Adăugarea unui sistem prin care cei care avem rent la o casă cu garaj să ne putem parca maşinile în acesta, deoarece s-ar scădea semnificativ lag-ul de pe server dacă maşinile ar fi, să zis eu, "depozitate" în garaj.

28) Adăugarea unui sistem de "trunk" ( portbagaj ), în care jucătorii îşi pot ascunde materialele, drogurile, armele sau eventual o sumă modică de bani.

29) Gândită o soluţie privind job-ul de Curier ( Transporter ), mai exact mă refer la faptul că sunt unii care din plăcere sau nu, intră intenţionat în cei care fac acest job, iar acest lucru este stresant şi urât... filmarea în totalitate a evenimentului respectiv iese din calcul pentru că nu cred că stă cineva să filmeze în avans. Deci, propun următorul lucru, ori HP-ul de la masinile de job să fie 100 şi să se poată repara de la un PNS ( eventual Mechanic job ), ori să fie implementat "non colission mode" iar vehiculele de la jobul curier ( transporter ) să nu sufere scăderea de HP atunci când se "lovesc" cu alte vehicule.

30) Tractorul spawnat de la job-ul Fermier să apară în /v - vehicles ca fiind un vehicul inchiriat, iar acesta să se poate respawna de acolo, fie la biz-ul agricol, fie în ultimul loc cunoscut, eventual să îi putem da /park... este foarte stresant că mereu când ne conectăm/reconectăm pe server să trebuiască să mergem la biz-ul agricol doar pentru a respwna un amărât de tractor. La fel stă şi în legătură cu "lopata", aceasta să rămână salvată şi dupa reconectare.

31) Implementarea unui sistem de "inventar" în care să se regăsească tipurile de skin-uri pe care le deţinem, obiectele ( costumele sau cele de la jobul de fermier ( seminte, lopata, etc ) ).

32) Posibilitatea ca închirierea unei parcele să fie disponibilă şi pe o perioadă mai lungă de timp ( 2 zile + ), iar daca nu se mai plantează nimic în acel interval să ni se scoată automat parcela. Un alt lucru privind acest capitol despre parcelele de la jobul Fermier este următorul: Atunci când plantăm cactuşi, de exemplu, iar timpul necesar pentru maturitate expiră, iar noi recoltăm cactuşii, să avem posibilitatea să plantăm din nou cactuşi, prelungindu-se AUTOMAT chiria pe respectiva parcelă ( cel puţin la cea PUBLICĂ )...

33) Repararea posturilor de radio ce nu funcţionează, cum ar fi Radio ZU, BBC, etc... 

34) Oferirea de premii pentru jucătorii de pe [/goldaward], care nu au reuşit să se claseze pe locul 1. Consider că acest lucru ar aduce la un plus de motivare privind activitatea jucătorilor. Mai jos vă las propunerea mea privind premiile acordate: 

  • Locul 2: 500 gold
  • Locul 3: 250 gold
  • Locurile 4-5: 100 gold
  • Locurile 6-10: 250.000$
  • Locurile 11-20: 100:000$

35) O propunere destul de importantă! Scăderea timpului de expirare a nivelului de wanted, după cum urmează:

  • Wanted 6: 5 minute
  • Wanted 5: 5 minute
  • Wanted 4: 5 minute
  • Wanted 3: 5 minute
  • Wanted 2: 5 minute
  • Wanted 1: 5 minute

Este absurd să asteptăm câte 15 minute/nivel de wanted pentru ce? Cei din departamente au un avantaj mult prea mare în acest caz... 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Propun sa se  poata cumpara sloturi in clan pe langa cele standard (15,25,50...). De multe ori ne lovim de problema ca am cumparat deja prelungirea clanului  cu un anumit numar de sloturi, avem clanul full si mai gasim pe cineva dar suntem nevoiti sa scoatem pe altcineva din clan. S-ar putea cumpara din shop sloturi cu anumita valabilitate care sa nu afecteze structura clanului.

De ex: 1 slot clan cu valabilitate 7 zile = 100 gold.

Ne-ar ajuta enorm sa se implementeze ceva de acest gen!!!

Link to comment
Share on other sites

Propun sa putem si noi taximetristii sa facem raport cu masinile personale deoarece majoritatea factiunilor au acest drept.Ar fi frumos ca de la un anumit rank (gen rank 3+) sa putem face raportul cu masina personala care sa fie conforma unei masini de factiune (culoare galbena,fara hidraulice,paintjob,etc).

Link to comment
Share on other sites

On 3/17/2020 at 1:51 PM, DubaiMAGIC said:

!Propun sa se bage coliziuni la job-ul curiere, cum e si la taietor de lemne.

Pai și care mai e rostul dacă se adaugă no colision la curier? De ce crezi că are Low HP vehiculul? Nu să fie mai greu?

Link to comment
Share on other sites

On 3/15/2020 at 4:23 PM, MihaiRpg2 said:

+1, sunt de acord cu tine. Eu acuma ceva timp am luat la fel ban aiurea pe motiv "Cheats(NoRecoil)" am avut dovada video si nimic, tot n am luat unban, si eu as vrea sa-l scoata este foarte aiurea, se dau warninguri aiurea, si mi am pierdut si contul de level 50 cu rank 6.

+1 - Și eu am primit ban pe nedrept când era RPG4 și m-am apucat prima dată de SA:MP, pe atunci nu știam ce inseamnă No Recoil, am tot povestit asta, dar nu s-a schimbat nimic, e urât să primești ban aiurea.

Link to comment
Share on other sites

1.Sa apara o licente separata pentru motociclete, ca in realitate pentru ca sunt tipuri de carnet diferite.

2.Bechiul sistem de portabagaj la masini.

3.Avionele sa fie si ele alimentate cumva.

4.Schimbarea jobului trucker, gen cum e jobul curier.

5.Eliminarea/Maririrea acelei limite de 150 de obiecte de pus in casa.

6.Un sistem de livrare ca job cum e FoodPanda/Glovo/TakeAway.

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu mi s-ar parea o idee buna ca la job-ul FISH sa poti merge cu barca in  ocean  si sa poti pescui de pe ea, oricum barcile acelea din zona de /work actuala stau degeaba

Edited by FuNNkyZ
Link to comment
Share on other sites

Salutare, doresc sa sugerez un sistem, va rog sa apasati butonul cu inima pentru a face asta posibil.

Doresc ca RC-urile sa poata si spawnate la player prin comanda /g.

Ceva gen sa fie ca in realitate, ai o jucarie la tine.

Sa fie o obtiune pe /g doar la RC-uri numita "Scoate afara". Iar severul ar beneficia de un stil mult mai RP.

Propunerea a doua... Toata comunitatea de SAMP doreste adaugarea unui buton de RESCALE al obiectelor din meniul /hu, dorim sa economisim bani si de exemplu sa nu mai cauzam lag serverului, mai bine un obiect mare decat mai multe mici. Cele 2 floor-uri de la pagina 17 sunt prea mici si prea folosite chiar si prea multe pe server, doresc aceasta propunere sa fie acceptata mai mult decat orice.

A treia propunere: Doresc sa poti despawna RC Bandit-ul in timp ce ai dat /enterrc. 

A patra propunere: Doresc ca safebox-ul sa poata fi despawnat de la distanta. Ar fi mai util pentru toata lumea.

A cincea propunere: Dorim ca noi membrii PD sa putem sta pe o masina in timp ce avem duty. 

A sasea propunere: Aceasta este similara cu propunerea 5, dar de data asta dorim sa avem pe cineva pe masina. De exemplu eu vreau sa fac arrest-uri cu RC Bandit-ul, suspectul sa stea pe el si sa aiba /cuff, sa fie lipit in totalitate.

Multumesc pentru timpul acordat citirii acestei sugestii!

 

Edited by Gabihard
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, BadWolf aka ShaGy said:

1.Sa apara o licente separata pentru motociclete, ca in realitate pentru ca sunt tipuri de carnet diferite.

2.Bechiul sistem de portabagaj la masini.

3.Avionele sa fie si ele alimentate cumva.

4.Schimbarea jobului trucker, gen cum e jobul curier.

5.Eliminarea/Maririrea acelei limite de 150 de obiecte de pus in casa.

6.Un sistem de livrare ca job cum e FoodPanda/Glovo/TakeAway.

Sunt total PRO acestor propuneri!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Propun ca in oricare factiune liderul sa stea cu functia sa nu mai mult de 5 luni, pentru a le oferi sansa de a deveni lider si altor jucatori care depun efort in factiune si se implica in oricare activitate.

Link to comment
Share on other sites

Propun WIPE general pe RPG1.  Toate factiunile sunt pline de rankuri mari care nu-si mai fac treaba. Inteleg ca au stat ani de zile in factiune, dar in momentul de fata, devine totul monoton cand vezi ca au cate 2-3 ani in factiunea respectiva. Nu mai exista dorinta de a incerca sa iesi in evidenta, cu rapoarte etc cand toti au rank 5. Nici nu-ti vine sa intrii intr-o factiune cand vezi 10 membrii rank 5.

Link to comment
Share on other sites

Adaugarea in anumite perioade si "Rob NON-STOP" cum este situatia din acest moment cu acest COVID-19 (Coronavirus) am observat o activtate destul de mare pe serverele B-zone si de ce nu sa se scoata intervalul in care nu poti da ROB. Nu ma refer doar pentru luniile acestea cat este acest virus si pe viitor sa se mai adauge chestia asta, nu doar de zilele comunitati. Chiar am ramas impresionat ca de exemplu la ora asta cand scriu eu aceasta propunere sunt playerii care fac questul :).

 

Salut.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Sa poti intra in clan doar prin aplicatie pe website, pentru ca majoritatea jucatorilor intra in clanuri fara aplicatie.

2. Sa poti cumpara casele cu gold direct din joc, sa nu trebuiasca sa faci ticket.

3. Sa mariti limita de jucatori la factiuni cu +5 locuri.

4. Sa mariti economia, deoarece totul a crescut foarte mult.

5. De fiecare data cand este quest, sa fie doar acela cu job-uri, pentru ca este mult mai facut de jucatori. 

6. Sa se adauge +1 skill la fiecare job, pentru a motiva fiecare jucator sa faca job-uri.

7. Adaugati la vanzare anumite case cu gold din Palomino Creek, Montgomery, etc.

8. Sa faceti orasul San Fierro mai populat.

  

    Multumesc de intelegere!

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by RW Liviu99
Link to comment
Share on other sites

Propun ca la clanurile de 75 slots, sa puneti 2 luni valabilitatea in loc de 1 luna pentru ca e 5500 gold adica 150 de lei, si sa dai 150 de lei pentru in clan pe SA:MP in 2020, nu prea merita, daca tot dai macar sa-si merite banii daca s-ar extinde valabilitatea la 2 luni, zic ca si-ar cumpara mai multi jucatori dar asa nu prea se merita.

Acuma na, treaba voastra faceti ce vreti.

Link to comment
Share on other sites

1) Use this interior as the new city hall interior https://pastebin.com/hxa8jDYw

2) Increase the faction members slots as the number of players in the server increased.

3) Add something like the Best worker of the week, a list with the top 5 players who made the highest amount of money from work only.

Edited by CouldnoT
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Andrei2005 said:

1.La job-ul arms dealer să numai aștepți cateva minute până poti da din nou /work.

2.Să se scoată wanted de la arms dealer/car jacker.

 

cu prima is de acord, cu a 2-a nu, pentru ca d-aia se numesc " joburi illegale " pentru ca primesti wanted. Ai mai vazut tu undeva la un job legal sa primesti wanted de exemplu?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, EveLyNTM said:

cu prima is de acord, cu a 2-a nu, pentru ca d-aia se numesc " joburi illegale " pentru ca primesti wanted. Ai mai vazut tu undeva la un job legal sa primesti wanted de exemplu?

Ai dreptate as vrea prima propunere neaparat sa fie pusa în aplicare

Link to comment
Share on other sites

  • Kelton unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.