Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Te rog să îi protejezi pe toţi copiii de acest virus urât, cere un copil Sfântului Nicolae


South Silviu.
 Share

Recommended Posts

WhatsApp-Image-2020-03-19-at-20.09.53.jp

 

 „Ştiu că eşti ocrotitorul copiilor. De aceea, te rog să protejezi pe toţi copiii, şi pe cei obraznici şi pe cei cuminţi, de acest virus urât”, i-a scris Francesco Iarca Nicuşor patronului său spiritual.

 

Scrisoarea a fost redactată în cadrul atelierului desfăşurat online de comunitatea parohială din Pinerolo, Italia, şi urcată, alături de altele, pe site-ul eparhial.

 

Francesco se adresează Sfântului Nicolae căruia îi spune că se roagă în fiecare seară, însă uneori mai visează urât.

 

„Dar eu cred că rugăciunile mele ajung la Doamne şi la tine, sfântul meu protector”, notează copilul care, în inocenţa sa, îl roagă pe Sfântul Nicolae să aibă grijă de toată lumea, chiar şi de animăluţele lui.

Te rog să mai ai grijă de familia mea, de papagali şi de peşti. De fapt, de toată lumea în care trăim, în special de cei bolnavi.

unnamed-8-1-710x890.jpg

Nicuşor face partea din comunitatea românească din Pinerolo. Foto credit: Episcopia Italiei.

 

Un alt copil, Fabio Ichim Gabriel i-a cerut Sfântului Ştefan cel Mare „să ne fie sprijin în lupta cu virusul”.

 

„Tu luptător al ţării noastre, roagă-te lui Dumnezeu, ocrotitorul nostru, să trecem boala aceasta şi vremurile acestea grele”.

 

Parohia din Pinerolo are ocrotitor pe Sfântul Voievod Ştefan cel Mare cinstit de Biserica Ortodoxă Română în data de 2 iulie.

 

Parohul comunităţii este pr. Ciprian Ghizilă.

 

 

 


Sursa 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.