Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

La ce vârstă ar trebui acordat dreptul de vot?


BIS aka OldNab
 Share

La ce vârstă ar trebui acordat dreptul de vot? (dezbatere)  

21 members have voted

  1. 1. La ce vârstă ar trebui acordat dreptul de vot?

    • 14
      1
    • 15
      0
    • 16
      6
    • 17
      0
    • 18
      5
    • 19
      0
    • 20
      0
    • 21+
      9


Recommended Posts

Numele tău: Big.Stoony.
Poziţia ta: 16 ani
Argumentul 1: Am pus 16 ani deoarece atunci se maturizeaza persoanele de obicei, dar ar trebui sa se dea un fel de test pentru a vota, indiferent de varsta. De ce credeti ca ajung la putere persoane care nu ar trebui sa fie? Toate persoanele care nu arata interes fata de acest subiect voteaza daca ii este oferit un bun material, ceea ce nu este in regula.
Alte precizări:

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Ailime
Poziţia ta: 21+
Argumentul 1: Consider ca sunt destule persoane necoapte la minte in varsta de 18 ani care nu pot vota cum trebuie, ele neterminand nici liceul, dar se duc fuguta la vot, fiind paraleli cu tot ce inseamna politica.
Argumentul 2: Altii nu pot lua decizii pentru ei, deci ce ne face sa credem ca ar putea lua decizii bune pentru intreaga tara?!
Alte precizări: Da, exista persoane care inca de la 14 ani sunt mai mature decat alti adulti, care au inclinatii spre acest subiect controversat si care probabil ar merita drept la vot. Nu zic ca de la varsta de 21 de ani esti gata, capabil de orice, zic ca ar trebui testate cunostintele tuturor inainte de a vota. Nu mai prezint si starea de fapt ca n-are rost, poate oricine sa caute pe google.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ailime said:

ar trebui testate cunostintele tuturor inainte de a vota

Păi testul l-ar putea trece şi un puşti de 14 ani dacă se pregăteşte şi chiar e interesat de politică. De asta n-aş condiţiona dreptul de vot de majorat, ci de un test de cunoştinţe politice.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, BIS aka OldNab said:

Păi testul l-ar putea trece şi un puşti de 14 ani dacă se pregăteşte şi chiar e interesat de politică. De asta n-aş condiţiona dreptul de vot de majorat, ci de un test de cunoştinţe politice.

Dar cine garanteaza ca acela o sa stie vota pe cine trebuie si nu cum il taie pe el capul? Multi stiu politica si fac atatea alegeri proaste.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Ailime said:

Dar cine garanteaza ca acela o sa stie vota pe cine trebuie si nu cum il taie pe el capul? Multi stiu politica si fac atatea alegeri proaste.

Nu există "a vota pe cine trebuie", fiecare votează după propriile afinităţi. Important e să aibă cunoştinţe politice ca să facă o alegere chibzuită.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, BIS aka OldNab said:

Nu există "a vota pe cine trebuie", fiecare votează după propriile afinităţi. Important e să aibă cunoştinţe politice ca să facă o alegere chibzuită.

Eu asa vad lucrurile: mereu alegi intre bine si rau, intre ce e corect si ce e gresit. La alegerile de Presedinte mergi sa votezi cand stii ca X e mai capabil decat Y, si daca ar castiga Y ar fi vai de noi.

 

Sa votezi pe cine trebuie, nu pe oricine, doar de dragul de a avea stampila pe spatele buletinului; acel cineva sa fie un om capabil, care a realizat ceva, cineva care cunoaste binele si incearca sa ajute pe altii, nu care face totul din propriul interes.

Eu nu m-as duce sa votez daca n-as sti ce a facut fiecare dintre candidati (fara sa ma documentez). Mai bine stau acasa decat sa votez un escroc.

 

Stii cum se spune, nu exista pareri gresite. Opiniile difera de la om la om. Se prea poate ca a mea sa nu fie cea mai buna. :) 

Edited by Ailime
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ailime said:

Eu asa vad lucrurile: mereu alegi intre bine si rau, intre ce e corect si ce e gresit. La alegerile de Presedinte mergi sa votezi cand stii ca X e mai capabil decat Y, si daca ar castiga Y ar fi vai de noi.

 

Sa votezi pe cine trebuie, nu pe oricine, doar de dragul de a avea stampila pe spatele buletinului; acel cineva sa fie un om capabil, care a realizat ceva, cineva care cunoaste binele si incearca sa ajute pe altii, nu care face totul din propriul interes.

Eu nu m-as duce sa votez daca n-as sti ce a facut fiecare dintre candidati (fara sa ma documentez). Mai bine stau acasa decat sa votez un escroc.

 

Stii cum se spune, nu exista pareri gresite. Opiniile difera de la om la om. Se prea poate ca a mea sa nu fie cea mai buna. :) 

binele și răul ține oarecum de moralitate și moralitatea e ceva subiectiv, deci din acest punct de vedere a binelui și a răului cineva poate să considere că X face mai bine decât Y. Rațional, poți să te gândeti că unul poate e de la Harvard și altul de la Universitatea Agricolă, însă poate cel de la Universitatea Agricolă este mai aproape de cetățeni, mai patriot, etc. și astfelacesta este me mai ”bun” pentru un om mai simplu, în timp ce pentru un academician poate cel cu studii mai competente e mai bun.

 

Adică, fiecare vede un candidat în funcțiie de valorile sale și aceste valori de bine și de rău, când vorbim de politică, sunt foarte relative. Dacă avem 5, 6, 7 partide înseamnă că între aceste persoane există un bine indiscutabil: ”bunăstarea României”, însă alegerea ta deja ține despre acel ”bine” relativ care diferă nu doar de la partid la partid, ci și de la persoană la persoană din aceste partide. 

 

Chiar și să zicem situația cu un test, într-un test nu poți întreba situația reală politică a României întrucât cum unul îți zice că PSD e varză, altul argumentează că deciziile lor au fost foarte bune. ”Nu există păreri greșite, opiniile diferă de la om la om”, deci faci un test strict de științe politice, de drept constituțional, etc. Însă cât de relevant e să știi procesul de promulgare a unei legi, adică ceva abstract care nu corespunde realității arenei politice?

 

chiar și cu vârsta de 21 de ani, e oarecum arbitrară cum am mai menționat anterior, unul poate crește mai mult în timp ce altul poate ar fi făcut o alegere mai bună la 18 ani când era proaspăt de după școală și mai știa ceva de la educația civică. Indiferent ce vârsta s-ar pune și să fie argumentată cu: vor acumula experiență de viață, vor vota în cunoștință de cauză, etc. e irelevant întrucât întotdeauna vârsta n+1 va face o alegere mai bună decât n. Privindu-ne individual pe fiecare, peste un an vom face alegeri mai bune decât acum și tot așa. E inevitabil să nu facem greșeli. Chiar și la 50 de ani vom face greșeli care la 60 de ani nu le-am mai fi făcut datorită experienței. Deci, de ce așa mult sancționăm posibilele greșeli ale celor de 18 - 21 ani? Adică, nu că sancționăm ci îi oprim să nu facă greșeli. O alegere perfectă nu există, unica perfecțiune ce există este procesul în care decurg alegerile însă aceasta deja este o temă pentru dacă susținem un test pentru a putea vota sau nu, nu o voi discuta aici.

 

vârsta se acordă ținând cont de momentul în care deja poți păși cu ambii pași în societate și nu să stai la pragul ușii casei. Când deja ești recunoscut om capabil să se căsătorească, să cumpere o casă, etc. atunci trebuie să ai și dreptul la vot - 18 ani.

 

Edited by Dan Cooper
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: ArminN
Poziţia ta: 18+ 
Argumentul 1: Din punctul meu de vedere, cand ajungi la varsta de 18 ani, esti declarat major si poti sa faci mai multe lucruri decat cand erai minor si iti erau interzise niste lucruri. Printre care se enumera si dreptul de a vota. Consider ca aceasta varsta este una ideala si potrivita, pentru ca, daca ar putea vota minori intre 14 si 16 ani, atunci vor exista mai multe probleme, deoarece inca nu au ajuns sa fie destul de maturi pentru a lua decizii mai importante ce se vor aplica in viitor. 
Argumentul 2: O mare problema ar fi ca, unele persoane de 18+ nu au un minim de cunostinte, din cauza mai multor probleme, spre exemplu abandonul scolar inca de la o varsta frageda, neterminarea celor 10 clase obligatorii, lipsa diplomei de bacalaureat s.a.m.d. In acest caz, multe persoane de genul, merg sa voteze, doar pentru a avea pe verso, stampila specifica votului si nu constientitizeaza ceea ce au facut. 
Alte precizări: In concluzie, consider ca varsta de 18 ani este una in echilibru pentru a vota, insa oricum ar fi, vor exista minusuri si plusuri, ca in oricare alta propunere. Toate cele bune, interesante debate-uri, mai astept si altele!

Link to comment
Share on other sites

         Numele tău: Diecast                                                            Poziţia ta: 21                                                                        Argumentul 1: 21+ ești  matur din punctul meu de vedere să iei o alegere Bună la vârsta asta  mai ales că nu mai ești minor unde nu prea gândești asa bine                                                    
Argumentul 2: Abia la vârsta de 18 începi să iei anumite decizi corecte in felul asta înveți și din greșeli                                                                                  Alte precizări:  Sunt de acord cu 21+  

Edited by Diecast
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: VISU1998..
Poziţia ta: 18 ani
Argumentul 1: De la 18 ani ești major și sunt de acord să poți sa votezi îți asumi ce faci                                        Argumentul 2: Altii nu pot lua decizii în locul tău .Si este cel mai bine să votezi cum crezi tu ca este bine să nu  te iei după altcineva 
Alte precizări: Vă mulțumesc pentru timpul acordat 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Diecast said:

         Numele tău: Diecast                                                            Poziţia ta: 21                                                                        Argumentul 1: 21+ ești  matur din punctul meu de vedere să iei o alegere Bună la vârsta asta  mai ales că nu mai ești minor unde nu prea gândești asa bine                                                    
Argumentul 2: Abia la vârsta de 18 începi să iei anumite decizi corecte in felul asta înveți și din greșeli                                                                                  Alte precizări:  Sunt de acord cu 21+  

Postare fără sens, avertisment verbal.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Nathen
Poziţia ta: Varsta minima de 16 ani.
Argumentul 1: Majoritatea tarilor din lume au stabilit o varsta de vot, tendinta generala fiind de reducere a acesteia in timp. In acelasi timp, aproape toate democratiile moderne ce au ajuns la o relativa maturitate se confrunta cu o criza de prezenta la vot, aceasta fiind intr-o continua scadere. Acest lucru a fost explicat prin faptul ca noile generatii nu sunt interesate de politica, avand prioritati diferite, ei neprivind votul ca o responsabilitate civica. Printre posibilele solutii la aceasta criza se regaseste si implicarea tinerilor in procesul electoral mult mai devreme, acest lucru fiind posibil prin reducerea varstei de vot.
Argumentul 2: Un studiu efectuat dupa reducerea varstei de vot in Austria arata ca aceasta a dus la reducerea impactului pe care parintii il au asupra votului copiilor. In schimb, exista un efect atat direct cat si indirect al scolii asupra interesului politic. Scolile care sustin implicarea civica si politica fie direct, fie indirect prin educatie politica, au ajutat la cresterea interesului politic in randul tinerilor. Studiul concluzioneaza spunand ca scaderea varstei de vot in Austria a dus la cresterea interesului fata de alegeri in randul tinerilor, intarind sistemul democratic.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Riqqeloff
Poziţia ta: 21+
Argumentul 1: Dupa parerea mea si dupa studiile stiintifice de la aceasta varsta putem discuta despre un individ foarte format din punct de vedere al personalitatii si de ce nu, al inteligentei. 
Argumentul 2: Aceasta este o varsta la care se presupune ca am avut timp suficient sa ma documentez si mai ales sa imi dau seama ce inseamna votul. 
Alte precizări: Test de inteligenta inainte de a vota si fara discrimitari pe criterii rasiale. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.