Jump to content

Economia Serverului / Server Economics


Recommended Posts

:ro:   Avand in vedere ca Fuziunea ne-a fost de mare ajutor pentru a stabiliza activitatea playerilor a afectat si economia intr-un procentaj destul de mare, casele,bussines-urile au ramas propietari cei de pe RPG 1 iar celorlalti li s-au acordat banii. Automat preturile tuturor caselor si ale biz-urior au crescut considerabil insa nu pot intelege personal de ce preturile masinilor au crescut asa la o anumita gama si voi da exemplu :

-Infernus 1,620,000$(1,62kk) DS  / La player se vinde cu 1,850,000$(1,85kk) negociabil.

-Bullet  1,570,000$(1,57kk) DS / La player se vinde cu 1,650,000$(1,65kk) negociabil.

-Hotring A 8,000,000$(8kk) DS / La player se vinde cu 6,500,000$(6,5kk) negociabil.

-Maverick 8,000,000$(8kk) DS / La player se vinde cu 6,5000,000$(6,5kk) negociabil.

Am dat aceste exemple pentru ca sunt cele mai bune pentru a vedea cat de INSTABILA poate fii Economia in momentul de fata la capitolul masini, adica inteleg ca au crescut si numarul de masini de tip pentru fiecare, dar nu cred ca este logic sa creasca pretul la Infernus/bullet si sa scada la ceva mai scump, sper ca se intelege ce vreau sa spun pe langa asta foarte multe masini care si-au stagnat pretul inainte/dupa fuziune cum ar fii cele  LOW COST daca sunteti de parere ca masinile ar trebui sa-si pastreze valoare in functie de KM/Zile si pretul DS dati un like la acesta postare si pretul unui maverick/hotring/monster sa revina la normal. 

Nu este vorba doar despre masinii ci si despre case/biz-uri ca si exemple va pot da Zona Jefferson(LS) preturile au crescut considerabil si era si normal si la bussines-uri la fel tocmai daia am facut acest topic pentru a vedea faptul ca multi va "tepuiti" singuri vindeti masinile pe preturi incorecte!

 

:en:   Thanks to Fusion, the servers were better stabilized from the point of view of the players activity. This has considerably affected the server economy, the houses, the bussines, the cars.What we do realize is that all the prices have risen, but in terms of cars it is a little unstable. I will try to exemplify you :

-Infernus 1,620,000$(1,62kk) DS  / to player for sale with 1,850,000$(1,85kk) negociable.

-Bullet  1,570,000$(1,57kk) DS / to player for sale with 1,650,000$(1,65kk) negociable.

-Hotring A 8,000,000$(8kk) DS / to player for sale with 6,500,000$(6,5kk) negociable.

-Maverick 8,000,000$(8kk) DS / to player for sale with 6,5000,000$(6,5kk) negociable.

I gave these examples because they are the best to see the differences and how unstable the economy can be in this chapter,we can understand that the number of machines has increased on the server but we can not understand why the luxury range has decreased dramatically in this way It is not logical that the price will rise for Bullet / Infernus and fall for something more expensive Hotring / Maverick, And the cheap range of cars has remained at the same price something totally unfair, If you also think that cars should keep their value depending on how much it costs in DS and KM / Days give a like to this post,thanks.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Evident ca au crescut preturile, in primul rand update-urile trecute au schimbat cursul banilor de la job-uri si anume se castiga mult mai bine ca inainte(mai ales daca ai cont premium) si in legatura cu masinile, ele au acum preturile spuse de tine sau chiar mai mari din pricina faptului ca s-a adaugat acel stock in ds, fiind pe 0, e normal sa vinzi ceva mai scump. E exact ca in realitate, apar 50 de off-white-uri la 170 de euro si dupa le vinzi cu 800-900 de euro. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, South Allecsandru said:

@Robica total de acord dar esti de acord ca ar trebui sa se vanda cele mentionate de mine la preturile normale si nu la 5,9 / 6.5 mi se pare o banalitate.

Iti dau dreptate, nu stiu, piata in general si-o fac jucatorii, vazand ca unu vinde asa, face si celalalt si celalalt si tot asa pana se stabileste un anumit pret pe general.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Mi-a fost greu sa citesc acest topic, sa inteleg ceea ce ai vrut sa scrii si care sunt intrebarile/nelamuririle tale pentru ca topica si ortografia lipsesc pe alocuri.

Daca am inteles eu bine, nedumerirea ta este de ce anumite masini se vand mai scump, iar altele mai ieftin fata de pretul din DealerShip. Raspunsul este simplu: piata libera. Fiecare jucator poate vinde si cumpara la orice pret. Pretul este decis in functie de cerere si oferta. Cu cat va exista o cerere mai mare pentru un anumit bun, cu atat el se va vinde mai scump. Cu cat oferta este mai mare, cu atat pretul va fi mai mic. Noi, ca si administratori, nu ne-am propus niciodata sa avem preturi stabilite pentru piata second-hand, ci am dorit sa lasam mana libera jucatorilor.

In incheiere, economie instabila inseamna un ecosistem in care banii pe care ii ai astazi nu mai au aceeasi valoare maine. Faptul ca pretul fluctueaza de la o zi la alta pentru vehicule este un fenomen absolut normal, vezi piata bursiera.


O zi faina!

Link to comment
Share on other sites

@Bobo  Multumesc mult de raspuns si apreciez ca ti-ai facut timp, sunt de acord, nu am spus ca este vina administratorilor, este fix vina jucatorilor, am facut acest topic deoarece foarte multi s-au tot plans de treaba asta neintelegand faptul ca tot vina lor este.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, South Allecsandru said:

@Bobo  Multumesc mult de raspuns si apreciez ca ti-ai facut timp, sunt de acord, nu am spus ca este vina administratorilor, este fix vina jucatorilor, am facut acest topic deoarece foarte multi s-au tot plans de treaba asta neintelegand faptul ca tot vina lor este.

Nu e vina nimanui ca piata fluctueaza. Nu tre sa dai vina pe cineva sau ceva.

Link to comment
Share on other sites

E marfa omului, daca ai stii inainte cum se vindeau masinile, crede-ma ca asta ti se parea o economie foarte normala
Inainte, cam prin septembrie 2019 un infernus stock era 2.2kk :))))

Si + se pot vinde mai scump deoarece acuma se fac si bani  mai usor :)

Link to comment
Share on other sites

Si asa s-au inmultit baietii cu Infernusuri si Hotringuri. Nu vreau sa repet ce au zis cei de mai sus, inclusiv Bobo, dar asta este realitatea corecta. Piata si-o fac jucatorii. Si sa mai creasca, nu am nimic impotriva. Preturile astea mari sunt influentate si de stock-urile din DS care acum sunt limitate, inainte nefiind - alt lucru care a ajutat serverul, dupa mine. Joc de 6 ani pe B-Zone, este printre primele "iubiri" ale copilariei (poate de aici gandirea asta putin mai aspra despre subiectul asta) si cred ca asa este cel mai OK. Intr-adevar, nu pare realist, dar in cazul de fata pare varianta cea mai buna.

 

Adevarul e ca banii se fac si mai repede acum, inca un plus pentru scumpirea masinilor.

 

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Da, nu-mi place nici mie ce s-a făcut în ultimii ani pe comunitate, toți acum au mașini scumpe la nivel mic și toți neuauziții, păi prin 2013-2014 îi știai pe toți care aveau Infernus și Bullet, te rugai de ei să-ți dea și ție key, vedeai truckeri la greu pe server, dacă aveai Feltzer pe vremea aia era VIS =)), că na...tu munceai și primeai parca 800$ :(

 

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca cel mai ok lucru ar fi o denominare la averile playerilor

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.