Jump to content

Problema lag Laptop-GTA


Recommended Posts

Salut. Am un laptop nu prea bun (veti vedea pe poza) si imi merge mereu cam greu. De joc nici nu nu mai zic mai mult de 30-40fps, nu ating si asta cu un mopdack very low. Daca pun jocul default nici la 20fps nu ajung. Ma puteti ajuta va rog cu ceva, poate se price cineva si sunt unele setari care se poate de facut sau nustiu. https://imgur.com/a/iARZGsS 

https://imgur.com/a/iARZGsS

Multumesc si sper sa aveti un raspuns bun. ❤️

Link to comment
Share on other sites

Windows 10 scade performanta jocului. Fii sigur ca ai macar 70% folosit din discul in care se afla sistemul si nu mai mult, scade foarte mult din performanta nu a jocului dar si in general. Fa loc liber si scapa de tot gunoiul ca Temp, de programe care iti folosesc mult din resurse, cel mai bine e un reinstall la Windows si formatat. Curata laptopul de praf, pasta termocoductoare reinoita si alte cchestii legate de interiorul laptopului.

Link to comment
Share on other sites

Buna !

Performantele unui joc depind cel mai mult de placa video, rami, procesor si mediul de stocare. In cazul in care ai o placa video carata de componente ceva mai vechi, esti nevoit sa recurgi la metode de optimizare a jocului.

 

In primul rand daca activezi de pe Windows 10, poti merge la Power Options - Power Plan si acolo sa schimbi de pe Balanced pe Ultimate Performance (procesul asta practic ajuta componentele sa functioneze fara limitari de windows). Apoi mergi pe desktop - click dreapta - Display settings - graphic settings - acolo cauti jocul (clientul san andreas) apoi il setezi si pe el pe Ultimate Performance

In al doilea rand ai putea sa dezactivezi optimizarile fullscreen (mergi la clientul jocului - click dreapta - properties - compatibility si bifezi disable fulscreen optimizations apoi dai apply).

Ai putea sa deschizi jocul folosindu-se de commandlines. Mergi in folderul jocului - creezi un document text cu numele commandlines si introduci comenzile astea ( -malloc=system -USEALLAVAILABLECORES -nomansky +mat_antialias 0 -sm4 ).

Daca driverul video integrat (dupa cum vad) iti permite sa schimbi setari, atunci joaca te cu ele si dai cat pe low vrei.

 

In joc

Esc - settings - display setup - advanced:

draw distance pe low

antialiasing la 0

poti scadea putin rezolutia

texture quality pe low / medium

 

Poti totodata descarca http://systemexplorer.net/ , il instalezi, il deschizi, cauti procesul san andreas in timp ce il ai deschis, click dreapta - process priority - high apoi dai si pe permanent

 

In cazul in care disk-ul tau (hdd-ul mai degraba) este prea folosit poti merge la services - cauti procesul superfetch si ii dai disable.

 

Ultima solutie este un downgrade la Windows 7

Edited by TheWolfy707
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea propunerilor, exceptie facand a lui Madalin reprezinta masuri utile, dar temporare sau ineficiente. 

Fara suparare, componentele detinute de tine sunt depasite de mult timp din punct de vedere al performantei.

Abia poti rula Windows 10 la performante medii, nu consider ca ar trebui sa te gandesti pe partea de gaming.

Recomandarea mea este sa iti schimbi calculatorul.

Daca nu ai posibilitatea de a face acest lucru, iti recomand si eu asemenea un downgrade la Windows 7.

O sa vezi diferenta daca schimbi windows-ul, dar tot o sa ai probleme pe partea de performante gaming (in cazul jocurilor 2015+ consider eu). Programele folosite de tine pentru costumizare, le folosesc si eu si nu consuma resurse considerabil dar in cazul tau, consider ca orice kb conteaza. 

Sfatul meu final este sa iti faci un upgrade la laptop. In cazul in care nu ai posibilitatea, un downgrade la Windows 7!

 

Link to comment
Share on other sites

Problema e simpla, nu ai suficienta memorie RAM pentru a rula in limite normale Windows 10. Windows 10, foloseste in jur de 2 GB de RAM, plus ca daca mai ai si alte programe care ruleaza direct de la startup, e clar ca ramai cu cateva sute de MB RAM. Am un laptop asemanator, dar am Windows 7 si GTA-ul imi ruleaza in 45-55 fps cu browser-ul deschis (Chrome). Din ce vad ai si versiunea Pro de Windows 10, care vine cu multe programe si functii pe care nu ii intereseaza pe multi utilizatori. Daca nu vrei sa faci downgrade la 7, iti recomand sa le dezistalezi si sa opresti cateva functii ale windows-ului. Exista tutoriale pe Google / Youtube, dar daca nu iti faci upgrade cu inca 4 GB RAM, nu te astepta sa ai performante prea decente.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.