Jump to content

Windows 10X ar putea ajunge pe laptop-uri mai devreme decat credeam


Recommended Posts

Windows 10X

 

Microsoft a prezentat in toamna anului trecut ceea ce avea sa fie evolutia Windows-ului in format pentru laptop-uri dual-screen. Este vorba despre Windows 10X, un sistem creat special pentru a profita mai bine de spatiul si avantajele oferite de doua ecrane. Un exemplu bun care ar putea pune in valoare noul sistem de operare este Surface Neo. Chiar daca la baza, sistemul ramane acelasi, Microsoft a implementat cateva caracteristici care faciliteaza utilizarea de ecrane multiple. Lucrurile se schimba odata cu nevoile, iar compania americana a declarat ca Windows 10X va ajunge prima oara pe laptop-uri.

 

Bine, exista si o motivatie pentru aceasta schimbare. Microsoft insista ca sunt din ce in ce mai multe dispozitive care folosesc Windows 10. Ba chiar se pare ca anual se inregistreaza o crestere cu 75% fata de numarul precedent. Chiar daca nu stiu cat de adevarata este a doua parte a acestei declaratii, cererea cu siguranta exista; cu atat mai mult cu cat oamenii au inceput sa lucreze de acasa. Tinand cont de asta, pare momentul oportun pentru lansarea lui Windows 10X pe laptop-uri.

 

Quote

Cu Windows 10X am incercat sa ne axam pe flexbilitate, iar aceasta flexibilitate ne-a pemis sa regandim sistemul de operare si pentru dispozitive single-screen. In acest fel vrem sa ne ajutam clientii sa lucreze, sa invete si sa se joace in moduri noi. Dispozitivele cu un singur ecran vor fi prima expresie a lui Windows 10X, urmand sa asteptam momentul oportun pentru a lansa sistemul si pentru dispozitive cu doua ecrane.

 

Panos Panay, Chief Product Officer of Windows and Devices, Microsoft

 

Ce este Windows 10X?

 

In momentul in care Windows 10X a fost prezentat, Microsoft a sustinut ca nu este un sistem de operare construit de la zero. Acesta este dezvoltat pe ceea ce exista deja pe piata, adica Windows 10. In schimb, noua varianta a sistemului include cateva imbunatatiri care vor facilita implementarea acestuia pe sisteme mobile. In acest fel, ni s-a promis un sistem de management al bateriei, astfel incat cele doua ecrane sa poata fi sustinute fara probleme.

 

Nu stiu exact cum se va traduce toata treaba asta in utilizare, dar daca Windows 10X va fi un sistem mai usor de rulat si putin mai aerisit decat ce avem acum, eu il astept cu bratele deschise. Personal, pe laptop nu ma joc, ci este biroul meu departe de birou. Un sistem de operare mai light fara atat de multe aplicatii de care nu ma ating oricum, ar fi bine-venit. Lasati-mi browser-ul si suita Office; restul vi le dau cu drag!

 

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.