Jump to content

Pentru a sarbatori noua lansare de la Intel, AMD ieftineste Ryzen 9 3900X


Recommended Posts

AMD Ryzen 9 3900X

 

Intel a lansat o noua serie de procesoare, iar asta nu cred ca entuziasmeaza pe cineva; cu atat mai putin pe AMD. Cei din urma au anuntat ca Ryzen 9 3900X va avea parte de o reducere de pret, astfel noul MSRP este de 410$. La acest pret, 3900X reprezinta un pericol enorm atat pentru Core i9-10900K cu 10 nuclee / 20 thread-uri cat si pentru Core i7-10700K cu 8 nuclee / 16 thread-uri.

 

Ca de obicei, procesoarele Intel sunt plasate pe la aproximativ 500$ pentru i9 si in jur de 400$ pentru i7. Singurul care ar putea reprezenta o oferta buna, ar fi Core i7-10700KF care va costa undeva sub 400 de dolari si vine fara placa video integrata; adica e mai rece si consuma mai putin, teoretic. Totusi, la 410$, Ryzen 9 3900X ar putea fi o oferta mult prea atractiva.

 

Chiar daca in gaming, Intel reuseste sa isi pastreze inca un avans pe 7% (Core i9 10900K vs Ryzen 9 3900X) datorita frecventei mai mari, in performanta multi-thread AMD inca pastreaza un avans frumusel de 12%, conform Hardware Unboxed. Daca includem in ecuatie si pretul, procesoarele taberei albastre vor avea nevoie de ceva mai mult decat 7% diferenta in gaming ca sa fie o alternativa buna.

 

Din pacate, nu va pot oferi parerea mea despre noua generatie de radiatoare de cam…. scuzati, procesoare de la Intel, deoarece nu am ce testa. In schimb, va mai arat odata review-ul lui AMD Ryzen 9 3900X ca sa intelegeti cam cat de fortos este si de ce o reducere ar putea sa insemne o problema mare pentru Intel.

 

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.