Jump to content

2FA - Autentificare in doi pasi


Kelton
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, AT DarkNight said:

Un update chiar necesar, felicitari. Merge sa folosim si aplicatia Authy pentru 2FA?

2FA-ul nostru funcționează doar cu autentificatorul de la Google.

1 hour ago, AT JuiceGRC said:

Foarte bun update, insa daca iti schimbi telefonul, cum schimbi autentificatorul?

Dezactivezi autentificatorul de pe websiteul RPG înainte de-ați schimba telefonul. Apoi îl reactivezi folosind telefonul nou.

1 hour ago, uV .Sokiable said:

Mersi mult, dar totusi ar fi greu sa recuperezi contul daca nu ai acces la pierderea telefonului.

Evident. Același lucru e valabil și acum în cazul în care-ți pierzi accesul la emailul de la cont. Așadar obișnuiește-te să nu pierzi lucrurile de genul.

1 hour ago, Pirosca Lucian Valentin said:

Bă, e destul de util și sunt uimit de chestia asta, dar o sa fie foarte enervant ca trebuie sa stai 2-3 minute mereu sau bagi codul ca sa te loghezi, părerea mea.

Durează 5 secunde să bagi codul din 6 cifre.

58 minutes ago, Vlad O w N said:

Să înțeleg că este doar pentru telefoane?

Da, este doar pentru telefoane.

45 minutes ago, Zeldris said:

Nu stiu ce sa spun. Mai simplu era daca era implementat verificarea prin email atunci cand era detectat un IP nou sau sistemul de operare era schimbat (reinstalat), cum e si pe o comunitate cunoscuta de la noi. Era mult mai usor si simplu de inteles pentru jucatori. Asa sa zicem ca pierzi telefonul, iti este furat, il strici sau mai stiu eu ce, nu ai ss-uri sau 'dovezi' cum ca ai patit ceva cu telefonul ca sa le arati adminilor 6, cam ramai cu ochii in soare. Mna, e bine venita chestia asta cu 2FA, dar exista metode mai simple. 

În primul rând nu ești obligat să activezi așa ceva, decât dacă faci parte din staff. În al doilea rând, la fel poți „pierde” și emailul de pe cont, și ajungi exact în aceeași situație. E mai ușor să-ți pierzi emailul și să ți-l spargă cineva decât să-ți pierzi telefonul. Dar na, asta depinde de fiecare cât e de... aerian, ca să nu zic altfel.

Edited by Kelton
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Hayden ZEW said:

Ideea e buna, dar e cam enervant sa bagi codul ala zilnic si sa mai pierzi 5-10 minute cu asta, plus ca jucatorii mai nabi nu cred ca se vor descurca cu asta.

Dureaza maxim 30 de secunde sa bagi codul, e asa de greu dupa ce bagi parola sa deschizi telefonu, apesi pe o aplicatie si copiezi un cod de 6 cifre? Si chestia asta se face doar o singura data pe zi (daca nu iti schimbi ip-ul)

55 minutes ago, Pirosca Lucian Valentin said:

Bă, e destul de util și sunt uimit de chestia asta, dar o sa fie foarte enervant ca trebuie sa stai 2-3 minute mereu sau bagi codul ca sa te loghezi, părerea mea.

52 minutes ago, TLG MemphiS said:

Imi place, foarte buna ideea!

Dar daca imi schimb din timp telefonul, cum voi actiona?

 

-- Inainte sa iti schimbi telefonul il dezactivezi de pe website si dupa aceea il activezi pe telefonul nou.

Edited by AT Nic
Link to comment
Share on other sites

This is a great idea,. But Maybe if you delete the application or lose the phone, You can receive the codes by email? @Kelton

Link to comment
Share on other sites

Also, it'd be a good idea to send a special fixed code on the account owner's email so in case he loses his phone, his email saves him.

Link to comment
Share on other sites

Eu sugerez sa nu trebuiască să băgăm acel key cat timp ne conectăm pe cont cu același ip. Cand de exemplu încerci sa te conectezi pe alt ip atunci sa iti ceara codul.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, eB Ryd3r said:

Eu sugerez sa nu trebuiască să băgăm acel key cat timp ne conectăm pe cont cu același ip. Cand de exemplu încerci sa te conectezi pe alt ip atunci sa iti ceara codul.

Asa se procedeaza si acum, daca bagi odata key-ul pe website sau pe joc, in ziua respectiva cat timp nu iti schimbi ip-ul, nu mai trebe sa bagi acel key.

6 minutes ago, Z O D said:

Also, it'd be a good idea to send a special fixed code on the account owner's email so in case he loses his phone, his email saves him.

You can save user key and a photo with qr code in 3-4 phones, on google drive, on a cloud, where you want and activate it on multiple devices. You can have I think up to 10 devices linked to same account.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Z O D said:

This is a great idea,. But Maybe if you delete the application or lose the phone, You can receive the codes by email? @Kelton

^

51 minutes ago, IoNNuTExE said:

Ideea este buna, insa se putea face altcv mult mai usor, cum au zis si cei de mai sus, confirmare prin email zic ca era destul de buna.

A mai explicat Kelton la cateva persoane care-i diferenta dintre email si Google Auth, dar cine stie, poate in viitorul indepartat o sa se adauge si aceasta optiune pentru cei old school :)

 

P.S: Scuze de double-post, credeam ca imi uneste automat mesajul asta cu cel de mai sus, aparent nu s-a intamplat asta

Edited by AT Nic
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AT Nic said:

Asa se procedeaza si acum, daca bagi odata key-ul pe website sau pe joc, in ziua respectiva cat timp nu iti schimbi ip-ul, nu mai trebe sa bagi acel key.

You can save user key and a photo with qr code in 3-4 phones, on google drive, on a cloud, where you want and activate it on multiple devices. You can have I think up to 10 devices linked to same account.

Eu zis sa nu il mai bagi niciodata pe acel IP.

Link to comment
Share on other sites

2FA, parola, pin. 

 

Mai lipseste sa te loghezi cu fata, apoi cu iris-ul apoi cu amprenta si dupa sa completezi un puzzle de 1000 de piese.

 

Up: buna initiativa, folositor pentru staff.

 

Felicitari!

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, DiamantulSUPREM said:

Și dacă avem mai multe conturi? 

Poti sa activezi 2FA-ul doar pe conturile la care tii mai mult sau poti pe toate conturile, in aplicatia Google Auth ai o lista cu numele serverului, numele contului si codul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Rough said:

2FA, parola, pin. 

 

Mai lipseste sa te loghezi cu fata, apoi cu iris-ul apoi cu amprenta si dupa sa completezi un puzzle de 1000 de piese.

 

Up: buna initiativa, folositor pentru staff.

 

Felicitari!

Plus un scanner pentru ADN, sa fie complet. ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.