Jump to content

Cum a ajuns horror-ul cu buget redus The Wretched filmul nr. 1 al Americii, pe timp de pandemie


IngeruDrogat
 Share

Recommended Posts

283332l-640x400-b-179238bc.png

 

Filmul cu evenimente supranaturale a fost difuzat în 45 de cinematografe drive-in din America weekendul acesta

 

La începutul anului, principalele filme care ar fi urmat să aibă premiera în mai erau Fastv & Furious 9, Spiral: From the Book of Saw, Black Widow, Scoob și Artemis Fowl. Totuși, epidemia de coronavirus a obligat studiourile fie să amâne premierele, fie să le transfere pe platformele de streaming.

 

Dintre filmele lansate - totuși - pe ecran mare, anume în sistemele drive-in rămase încă deschise pe teritoriul Americii, cel care a avut cel mai mare succes conform Box Office Mojo este horror-ul independent The Wretched. Acesta a dominat clasamentele de când a avut premiera pe 1 mai. Joi, The Wretched - despre un adolescent care descoperă că o vrăjitoare rea locuiește lângă tatăl ei - a fost pe locul numărul 1 în America a treia săptămână la rând.

 

Succesul lui The Wretched nu are drept singur motiv lipsa competiției. Cum cinematografele din întreaga lume s-au închis din martie, distribuitorul filmului, IFC Midnight, și-a schimbat decizia și s-a îndreptat către drive-in-uri. „A fost șocant și oarecum nebunesc”, declară Brett Pierce, om crescut la Detroit, care a regizat filmul în colaborare cu fratele său Drew. Filmul a încasat peste 350.000 de dolari la box-office.

 

Brett a avut devreme o idee despre ce înseamnă un film cu buget scăzut datorită tatălui său Bart Pierce, cândva el însuși regizor aspirant, care a lucrat la efectele speciale pentru filmul de debut al lui Sam Raimi - The Evil Dead din 1981.

 

După ce s-au mutat la Los Angeles, cei doi au făcut în 2011 Deadheads, o comedie cu zombie. Perechea a valorificat ideea de a combina genul de filme cu vrăjitoare cu genul de filme cu monștri.

 

„Mi-a plăcut acest fundal mitologic despre o vrăjitoare numită Black Annie (Annie cea neagră), o vrăjitoare care locuiește sub un copac și care mănâncă copii”, susține Drew. „Am descoperit un alt fundal mitologic, baba Boo, această creatură vrăjitorească a miturilor din Apalași care fură pielea oamenilor. Le-am preluat și le-am combinat cu propriile noastre idei pentru filmul The Wretched”.

 

cinemagia.ro

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.