Jump to content

Cele mai bune 11 filme ale tuturor timpurilor, potrivit lui Quentin Tarantino


Ailime
 Share

Recommended Posts

878726l.jpg?ts=1596023280

  • Quentin Tarantino este unul dintre cei mai mari regizori din toate timpurile dar care sunt filmele lui preferate?


Quentin Jerome Tarantino este un regizor de film, scenarist, producător și chiar actor în propriile sale filme. Cele mai cunoscute creații ale sale sunt Reservoir Dogs (1992), Pulp Fiction (1994), Jackie Brown (1994), Kill Bill Vol. 1 (2003), Kill Bill Vol. 2 (2004), Death Proof (2007), Inglourious Basterds (Ticăloși fără glorie, 2009). Filmele realizate de Tarantino i-au adus acestuia premii la Oscar, Globul de Aur, BAFTA și Palme d'Or. În 2007, Total Film l-a clasat pe locul 12 în topul celor mai buni regizori din toate timpurile.

 

  • Nimeni nu iubește filmele mai mult ca Tarantino. Acest lucru se vede clar în toate creațiile sale, dar mai ales în Once Upon a Time in Hollywood de anul trecut.

th?id=OIP.5A_N-Ihth2SwHPFgzC7O8gHaE8&pid=Api&P=0&w=238&h=159

 

"Când fac un film, sper să reinventez un pic genul", a spus odată Tarantino. "O fac pur și simplu în stilul meu. Îmi creez propriile versiuni Quentin... Mă consider un student la film. E ca și cum m-aș pregăti pentru a fi profesor, iar ziua în care voi muri este ziua în care am terminat. Este un studiu pe tot parcursul vieții."

Acest mod de gândire ne-a oferit niște filme grozave!

 

  • În 2008, Tarantino a trimis o listă scrisă de mână la Empire Magazine cu 11 dintre filmele sale preferate. Iată care sunt:

 

1. The Good, the Bad and the Ugly – Sergio Leone, 1966
2. Rio Bravo – Howard Hawks, 1959
3. Blow out – Brian De Palma, 1981
4. Taxi Driver – Martin Scorsese, 1976
5. His Girl Friday – Howard Hawks, 1940
6. Five Fingers of Death – Jeong Chang-Hwa, 1972
7. Pandora's Box – G. W. Pabst, 1929
8. Carrie – Brian De Palma, 1976
9. Unfaithfully Yours – Preston Sturges, 1948
10. Five Graves to Cairo – Billy Wilder, 1943
11. Jaws – Steven Spielberg, 1975

sursa

 

Link to comment
Share on other sites

  • Ailime locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.