Jump to content

Sfaturi pentru slabit!


Kimbal
 Share

Recommended Posts

 

th.jpg.35a19c8de496d3583453cf1560bd00b0.jpg

 

 

Salut, numele meu este Bogda, am 23 de ani si sunt tehnician nutritionist. In timpul liber practic fitness/culturism la nivel de amator ca si hobby.

 

 

Multi mi-ati cerut sa fac un tutorial de slabire mai usor decat precedentul, deci here we go again. Daca in primul tutorial v-am explicat cum sa va aflati numarul de calorii pe care trebuie sa le mancati pentru slabire, in acest 'tutorial' am sa va prezint cateva trucuri pe care eu personal le folosesc atat in dieta mea cat si in dieta persoanelor cu care lucrez.

 

Recapitulare: S-a dovedit stiintific ca singura metoda prin care corpul slabeste (arde tesut adipos) este prin deficitul caloric, deci trebuie sa consumati mai putine calorii decat are nevoie corpul in mod normal pentru supravietuire. Deficitul caloric obliga corpul sa foloseasca rezervele de grasime corporala ca si sursa de energie. 

 

Urmatoarele sfaturi pe care vi le dau sunt trick-uri universale pe care le poate folosi toata lumea, dar nu sunt obligatorii.

 

1. Consuma minim 2 litri de apa pe zi. Sunt dovezi stiintifice care arata ca consumul ridicat de apa duce la o accelerare a metabolismului (corpul va consuma mai multe calorii). Iti va reduce senzatia de foame pe moment si te ajuta sa ramai hidratat.

 

2. Elimina pe cat posibil mancarea procesata. Prin mancare procesata ma refer la: Dulciuri, mezeluri, sucuri, foietaje, patiserie, McDonalnd's. Ele vin la pachet cu calorii ascunse din grasimi + alti conservanti si coloranti.

 

3. Consuma cat de multe legume si fructe. Legumele si fructele sunt foarte dense in volum si foarte sarace in calorii, un factor foarte important atunci cand esti la slabire este sa PACALESTI SENZATIA DE SATIETATE. Acest lucru este posibil doar prin consumarea fructelor si legumelor.

 

4. Evita cat posibil grasimile saturate. GRASIMILE SATURATE sau asa numitele ''grasimi nesanatoase'' se gasesc in special in produsele de origine animala: branza grasa, carne grasa, unt, smantana. Incearca ca dieta ta sa fie formata aproape in totalitate de grasimi NESATURATE: nuci, arahide, caju, seminte de in, seminte de dovleac, avocado, ulei de masline etc.

 

5. Controlul portiei: Seteaza-ti dinainte se mananci portia de mancare si foloseste o farfurie mica. E dovedit stiintific ca folosind o farfurie mica, ajuta consumarea unui numar mai mic de calorii din cauza psihologice. 

 

6. Cand mananci in oras alege varianta cea mai sanatoasa: la shaorma nu-ti pune cartofi prajiti, iar sosul sa fie pe baza de iaurt si nu de maioneza. Doar prin eliminarea surselor de grasimi (cartofii prajiti si maioneza) ai transformat shaorma intr-o masa cat de cat sanatoasa. Daca mananci pizza incearca o pizza vegetariana sau clasica margherita. Renunta la pizza cu grasimi multe: Canibale, quatro formaggi, carbonara etc.

 

7. Nu mai praji in baie de ulei. Foloseste cuptorul pentru pregatirea alimentelor si oferale doar un spray de ulei deasupra pentru a capata acea crusta crocanta. Prin prajirea in baie de ulei, alimentele retin uleiul in compozitie.

 

8. Fa miscare zilnic. Daca n-ai timp sa mergi la sala de forta, incearca sa faci minim 10000 de pasi pe zi sau sa alergi 15 minute. O viata activa inseamna mai multe calorii arse de catre corp.

 

9. Mananca doar carbohidrati COMPLECSI: Painte integrala, orez integral, paste integrale, legume, fructe. Datorita numarului mare de fibre existente in compozitia lor, carbohidratii complecsi se digera mult mai lent si ofera o satietate de lunga durata, iar curba glicemiei nu coboara la fel de rapid ca si in cazul carbohidratilor simpli (zahar, paine alba, orez alb etc).

 

10. Pregateste-ti mancarea dinainte. Pregatind mancare in avans pe 2-3 zile, este mai putin probabil sa deviezi de la program.

 

Urmand sfaturile mele de sus, nu doar ca veti pierde din kilogramele nedorite, dar veti avea si un stil de viata sanatos. Evident ca astea nu sunt toate sfaturile pe care le pot da, dar am selectat cele mai importante 10 lucruri pe care toata lumea trebuie sa le faca in viata lor pentru a avea un stil de viata sanatos. 

 

 

sursa: text propriu

 

Pentru sfaturi in nutritie, sala, culturism/fitness va rog sa-mi dati un PM.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.