Jump to content

[CLEO] Trimiterea a mai mult de 3 mesaje printr-o singura comanda


Tupi
 Share

Recommended Posts

 

După cum știti dacă vreți să trimiteți mai mult de 3 mesaje printr-o singură comandă în acest fel nu este posibil, se vor trimite decât primele 3.

:command
0AF9: samp say_msg "Mesaj 1"
0AF9: samp say_msg "Mesaj 2"
0AF9: samp say_msg "Mesaj 3"

0AF9: samp say_msg "Mesaj 4"
SAMP.CmdRet()

Însă, totuși există o modalitate simplă prin care se pot trimite mai mult de 3 mesaje printr-o singură comandă. Această modalitate se bazează pe o buclă care se repetă la nesfârșit și pe funcția WAIT cu un delay de 600 milisecunde (interval necesar pentru a nu apărea probleme de la server). 

:comanda
0@ = 1 // ii setam variabilei (0@ in cazul meu) valoarea 1 pentru a putea fi verificata de catre bucla
SAMP.CmdRet()

Met.1 (Bucla folosind JUMP)

:loop

if 0@ == 1 // verificam daca variabila (in cazul meu 0@) are valoarea 1 setata in comanda noastra
then
	// daca are valoare 1 ii spunem ce sa execute (in cazul meu sa trimita mai multe mesaje)
	
	0AF9: samp say_msg "Mesaj 1"
	wait 600 // setam un delay pentru urmatorul mesaj care urmeaza sa fie trimis de 600 milisecunde
	0AF9: samp say_msg "Mesaj 2"
	wait 600 // -//-
	0AF9: samp say_msg "Mesaj 3"
	wait 600 // -//-
	0AF9: samp say_msg "/Comanda 1"
	wait 600 // -//-
	0AF9: samp say_msg "/Comanda 2"
	wait 600 // -//-
	0AF9: samp say_msg "/Comanda 3"
	
	//etc
	
	0@ = 0 //iar la final dupa ce s-a executat tot ce am vrut noi, setam variabila (0@ in cazul meu) pe 0 pentru a nu se repeta la nesfarsit.
end

jump @loop

Met.2 (Bucla folosind WHILE)

WHILE TRUE
WAIT 0

if 0@ == 1 // verificam daca variabila (in cazul meu 0@) are valoarea 1 setata in comanda noastra
then
	// daca are valoare 1 ii spunem ce sa execute (in cazul meu sa trimita mai multe mesaje)
	
	0AF9: samp say_msg "Mesaj 1"
	wait 600 // setam un delay pentru urmatorul mesaj care urmeaza sa fie trimis de 600 milisecunde
	0AF9: samp say_msg "Mesaj 2"
	wait 600 // -//-
	0AF9: samp say_msg "Mesaj 3"
	wait 600 // -//-
	0AF9: samp say_msg "/Comanda 1"
	wait 600 // -//-
	0AF9: samp say_msg "/Comanda 2"
	wait 600 // -//-
	0AF9: samp say_msg "/Comanda 3"
	
	//etc
	
	0@ = 0 //iar la final dupa ce s-a executat tot ce am vrut noi, setam variabila (0@ in cazul meu) pe 0 pentru a nu se repeta la nesfarsit.
end

END

Ambele metode fac exact același lucru, rămâne la decizia voastră pe care vreți să o folosiți. Așadar, așa se pot trimite mai mult de 3 mesaje pintr-o singură comandă în cea mai simplă modalitate. De aici depinde doar de voi unde v-ar putea fi util acest tutorial, un exemplu ar fi la un mod care salută pe mai mult de 3 chatul pintr-o singură comandă, etc. Sper că v-a fost de folos, dacă aveți orice întrebare/nelămurire puteți deschide un topic în secțiunea Help And Discussions sau un PM la un Programmer.

 

Edited by Tupi
Adaugare metoda 2
Link to comment
Share on other sites

  • Tupi locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.