Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Bug - APP - Search


F4L Carter.

Recommended Posts

Nick-ul tau: [F4L]Carter.
Server: RPG1
Descrierea bugului: Nu stiu daca doar la mine se intampla treaba asta, dar cand dau sa verific o aplicatie pe RPG se incarca foarte greu ce este drept, iau pas cu pas aplicatia respectiva si cand termina de gandit search-ul nu se gaseste nici macar aplicatia membrului respectiv, nu zice ca aplicatia este a lui sau ca a folosit aplicatia in alte parti, pur si simplu nu gaseste nimic, am intrebat admin 4 si a spus ca ar fi un bug pe partea asta cu search-ul asa ca raportez bugul asta tot din vorbite cu admin 4.

Circumstantele in care s-a produs bugul: Verificare aplicatie.
Screenshot(s): Puteti verifica si voi aplicatia lui Liviu_Ampile de la mine din Tsar Bratva, primul rand este ok dupaia nu mai gaseste nimic. Nu cred ca are rost sa fac poze la asa ceva pentru ca aveti acces si voi si prefer sa ramana confidentialitatea asta asa. Daca ar fi ceva sa ma contactati in privat si discutam acolo.

Link to comment
Share on other sites

De încărcat încarcă greu pentru că are websiteul de verificat absolut toate aplicațiile existente, ceea ce nu e o sarcină foarte ușoară la 318 mii de aplicații.

 

Apoi, căutarea ar trebui făcută pe fraze, nu pe toată aplicația. Dacă aplicația conține spații în plus, cuvinte schimbate, nu vei găsi vreodată aplicații asemănătoare căutând după toată aplicația sau după părți mari din aplicație. Din motivul ăsta e recomandat să cauți pe fraze care-ți par că ar fi folosite de mai multă lume. Dacă iei fiecare propoziție/frază pe rând de la început și până la sfârșit îți va da rezultate. Dacă copiezi fraze mult prea lungi sau întregi paragrafe, vei avea probleme din multiple motive și nu vei avea rezultate nici măcar de la persoana de la care copiezi textul.

 

Nu e vreun bug de la website, tot la fel funcționează și căutarea direct în sql.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kelton said:

De încărcat încarcă greu pentru că are websiteul de verificat absolut toate aplicațiile existente, ceea ce nu e o sarcină foarte ușoară la 318 mii de aplicații.

 

Apoi, căutarea ar trebui făcută pe fraze, nu pe toată aplicația. Dacă aplicația conține spații în plus, cuvinte schimbate, nu vei găsi vreodată aplicații asemănătoare căutând după toată aplicația sau după părți mari din aplicație. Din motivul ăsta e recomandat să cauți pe fraze care-ți par că ar fi folosite de mai multă lume. Dacă iei fiecare propoziție/frază pe rând de la început și până la sfârșit îți va da rezultate. Dacă copiezi fraze mult prea lungi sau întregi paragrafe, vei avea probleme din multiple motive și nu vei avea rezultate nici măcar de la persoana de la care copiezi textul.

 

Nu e vreun bug de la website, tot la fel funcționează și căutarea direct în sql.

 

Aplicatia o verific pe fraze , De la A la B pana la primul punct sa zic, daca mi se pare prea lung textul scurtez pana in primul punct. Deci verific fraza cu fraza nu toata aplicatia , am modificat aplicatii si cu diacritice crezand ca problema este acolo si nu, nu este acolo. Am modificat si spatiile intre cuvinte daca era prea mare spatiul si am refacut-o pe toata in parte. La semne cum ar fi & / % imi da eroare si nu incarca nimic, pur si simplu da eroare pagina asta am observart. Dar la unele aplicatii nu merge nici un text scurt dintr-o fraza sa caut si apare problema aia de nu imi gaseste nici aplicatia lui. Am intrebat admin 4 si a zis ca este bug la search cateodata, de asta am si raportat.

Link to comment
Share on other sites

Eu luasem la membrul pe care tu l-ai menționat din aplicația de la propria facțiune frază cu frază și mi-a găsit rezultate.

Și da, e posibil să apară erori când există anumite caractere speciale pentru că un query în sql interpretează caracterele respective ca fiind parametri și nu simplu text. Repet, ăsta nu e bug ci așa funcționează căutarea în sql.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Kelton said:

Eu luasem la membrul pe care tu l-ai menționat din aplicația de la propria facțiune frază cu frază și mi-a găsit rezultate.

Și da, e posibil să apară erori când există anumite caractere speciale pentru că un query în sql interpretează caracterele respective ca fiind parametri și nu simplu text. Repet, ăsta nu e bug ci așa funcționează căutarea în sql.

Am inteles, mersi frumos de ajutor ;) zi faina

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.