Jump to content

Consola PS5 nu va fi compatibila cu aceste jocuri


Alexandru M. Nicolae
 Share

Recommended Posts

Consola PS5 nu va fi compatibila cu aceste jocuri

 

CEO-ul Sony Interactive Entertainment a confirmat ca consola de jocuri Sony PS5 nu va avea compatibilitate cu productiile de gaming pentru anumite console PlayStation mai vechi. Asta pentru ca hardware-ul noului dispozitiv de gaming nu a putut fi compatibilizat cu acele productii de gaming.

Pentru jucatorii care doresc sa se bucure de o multime de jocuri, consola Xbox Series X a companiei Microsoft din Statele Unite ar putea fi alegerea potrivita.

 

Asta pentru ca aceasta consola are compatibilitate retroactiva cu jocurile pentru pana la primul Xbox, atata vreme cat acele jocuri erau deja compatibile cu Xbox One X.

 

 

Dar cum ramane cu Sony PS5? Din pacate pentru gameri, CEO-ul Sony Interactive Entertainment, Jim Ryan, a confirmat intr-un interviu pentru Famitsu ca PS5 nu va fi compatibila cu productiile de gaming pentru PS3 sau pentru consolele PlayStation mai vechi.

Potrivit lui Ryan: “Am avut in vedere ingineria specializata pentru PS5 in timp ce am produs consola. PS4 are deja 100 de milioane de gameri; ne-am gandit ca unii gameri vor dori sa joace jocuri PS4 si pe PS5, asa ca am inclus compatibilitate pentru PS4. In timp ce implementam acest lucru, ne-am concentrat eforturile asupra folosirii unui SSD foarte performant si pe noul controler DualSense. Din pacate, nu am reusit sa implementam astfel de compatibilitati (pentru PS3)”.

 

Acest lucru e destul de dezamagitor pentru gamerii PS5 care sperau sa poata juca si alte jocuri in afara de cele pentru PS4 si PS5. Cu toate acestea, poate ca acest lucru nu e prea regretabil, deoarece unul dintre motivele pentru care gamerii isi cumpara console mai noi e pentru a se bucura de hardware nou si de jocuri optimizate pentru acesta. Ce crezi despre asta? Va fi lipsa compatibilitatii PS3 pentru PlayStation 5 un inconvenient?

 

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.