Jump to content

Happy Halloween Quest and Gift [RPG Discounts]


Kelton
 Share

Recommended Posts

pretty basic stuff, I’d expect a massive event for Christmas if you’re doing this much for halloween, and also it’s Last but not least, you said least but not last which makes absolutely no sense.

Link to comment
Share on other sites

On 10/18/2020 at 4:24 PM, Kelton said:

:en:  

 

nRLOOBz.png

 

We wish to celebrate together this year also Halloween early, so we have prepared a series of events on the RPG servers.

Between 23 October and 1 November you can participate in special events that you can find below.

 

i1XZyJz.png

 

The /halloweentime command is still available for this special occasion. It allows to set a spooky weather and nighttime.

 

The Quest for this year is a clasic one, in which you need to find 90 pumpkins scattered in all three cities on the map, 30 in each city. You can find the pumpkins using the radar (/radar) or by using the quest map on the RPG website.

 

The progress for the quest gets saved, so unifinshed days can be finished in the following day or recovered in other days. The prizes are as follows:

 

  • The main prize everyone gets automatically: a random sum between $30,000 and $50,000, a sum between 5 and 10 Respect Points, a sum between 5 and 10 Gold.
  • The secondary prize gives you to choose 2 out of 4 prizes: a random sum between 5 and 10 Rob Points, a random sum between 5 and 10 Escape Points, a random sum between 5 and 10 License Hours, a random sum between 5 and 10 Mission Points.
  • Bonus #1 you get when finishing 5 Quests and you get a sum of 200 Gold.
  • Bonus #2 you get when finishing 8 Quests and you get a prize of your choosing between: Car Slot, Hidden Color.
     

nwdmICB.png

 

The /getgift command is of course also available during the event period and can be used up to 4 times per day giving you the following prizes: between $5,000 and $25,000, between 1 and 5 Respect Points, between 10 and 50 Gold, between 1 and 5 days of Premium Account and between 5 and 10 Mission Points.

 

s0c71WV.png

 

During the anniversary period randomly between 11:00 and 23:00 in the Dealership we will be automatically adding stock to the vehicles that have stock 0, up to 3 times per day. Take advantage and if you are online on the servers you might be lucky enough to buy a new vehicle directly from the Dealership.

 

3ELPUa0.png

 

This year too we will bring the gift finding event, this time you will need to find cauldrons. These objects will automatically appear in different areas of the map and if you find them you can win a sum between $500 and $2000 plus between 1 and 10 candy. These gifts will appear only between 09:00 and 23:59 during the event period. 

 

HkCMSNs.png

 

With the candy you have gathered you can access a new type of shop using /candyshop which offers during a limited time the possibility to buy special objects. There are also some restrictions in the Candy Shop so that you cannot abuse. Remember that the purpose is for everyone to have fun.

 

wZm4qag.png

 

Least but not last, we have also prepared a series of discounts during the Halloween events.

Attention, the image above is just for advertising and does not reflect the actual discounts.

 

Discounts will be available until the 1st of November.

 

Shopping guide

Step 1: Register an account on the https://shop.b-zone.ro website or login if you already have an account.
Step 2: Add funds into your account. See the following tutorials about adding funds to the account aici.
Step 3: Convert the credit in Gold by placing orders from the Order page.
Step 4: Buy the desired products with the [/shop] command or go to the DealerShip [/buyvehicle].
Step 5: Enjoy your new acquisitions!
 
For any misunderstandings you can use the LiveSupport service from the shop.b-zone.ro website.
 

the map sucks 

Link to comment
Share on other sites

Consider ca acest quest trebuia bagat la ora 20:00 (astazi sau ieri)  deoarece interesul este destul de maricel si mai crestea numarul de playeri in seara respectiva (poate si in urmatoarele). In rest premiile cam mici raportat la timp. 

Link to comment
Share on other sites

E foarte ușor să ne dăm cu părerea asupra unor lucruri pe care nu le cunoaștem în totalitate. În fiecare an lumea se plânge de anumite lucruri, ceea ce e firesc oarecum, pentru că fiecare vrea ceva nou, ceva interactiv, ceva mai interesant. Pe un joc creat în 2004 nu știu exact ce așteptări aveți voi. Ultima versiune a sampului a fost scoasă acum mai bine de 4 ani de zile dacă nu greșesc, că nici măcar forumul și wiki-ul de la samp nu mai funcționează deci RIP support pentru developeri, și totuși lumea mai are așteptarea să apare câte ceva wow. Pe un joc atât de vechi, limitat de limbajul de programare și de lipsa de suport din partea celor care au creat clientul de samp nu prea putem face mare brânză.

 

La lucrurile de mai sus a se ține cont și de faptul că avem 12 ani de la deschidere. Mulți dintre jucătorii noștri nici nu s-au născut când s-a înființat comunitatea asta. Stafful nostru, cu scripterii în cap, nu mai e la vârsta pubertății să aibă timp berechet ca să-și permită să muncească zi de zi la update-uri majore cum ar vrea toată lumea chiar dacă îi plătim pentru că nu lucrează moca. Am trecut de mult de stadiul liceului, chiar și al facultății și scripterii trebuie să-și împartă timpul între muncă full time pentru că sunt angajați, timpul lor liber și din nou muncă pe B-Zone. Cu siguranță o să existe persoane care o să zică „păi de ce nu aduceți alt scripteri capabili?” de parcă scripterii cu experiență ar crește pe garduri și de parcă putem da GM-ul nostru la care s-a muncit în toți acești ani pe mâna oricui.

 

Cât despre lucrurile pe care le-ați propus, există limitări ale sampului care fac implementarea lor nu tocmai eficientă. Cu cât există mai multe sisteme de genul, cu atât îngreunăm din nou procesorul, apare lagul și apoi iar vă plângeți că nu e ok. Eu unul am înaintat propuneri de genul „stage la mașini”, „assisturi la waruri” la scripter și mi s-a spus că nu ar fi tocmai ok de implementat așa ceva. Având în vedere că scripterul nostru lucrează cu GM-ul de atâta timp cred că știe mai bine ca mine sau ca voi ce ar merge și nu ar merge implementat relativ eficient. Nu știu cât de eficiente sunt sistemele de genul pe alte comunități sau ce impact ar avea asupra CPU-ului pentru că nu joc acolo. Poate au găsit vreo metodă care să nu le creeze probleme ori poate au probleme în anumite momente când sunt prea mulți online.

 

Așadar revenind cu ce am început, e ușor să-ți dai cu părerea. Am mai spus-o și o s-o mai repet, vom continua să muncim la comunitate când ne ține timpul și sănătatea. E normal să vrei mai mult, să vrei mai bine, să vrei altceva ce vezi la vecinul, așadar nu avem cu opri gândurile de genul, voiam doar să lămuresc cel puțin o parte dintre voi cum stau lucrurile dacă tot vă dați cu părerea.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Kelton said:

E foarte ușor să ne dăm cu părerea asupra unor lucruri pe care nu le cunoaștem în totalitate. În fiecare an lumea se plânge de anumite lucruri, ceea ce e firesc oarecum, pentru că fiecare vrea ceva nou, ceva interactiv, ceva mai interesant. Pe un joc creat în 2004 nu știu exact ce așteptări aveți voi. Ultima versiune a sampului a fost scoasă acum mai bine de 4 ani de zile dacă nu greșesc, că nici măcar forumul și wiki-ul de la samp nu mai funcționează deci RIP support pentru developeri, și totuși lumea mai are așteptarea să apare câte ceva wow. Pe un joc atât de vechi, limitat de limbajul de programare și de lipsa de suport din partea celor care au creat clientul de samp nu prea putem face mare brânză.

 

La lucrurile de mai sus a se ține cont și de faptul că avem 12 ani de la deschidere. Mulți dintre jucătorii noștri nici nu s-au născut când s-a înființat comunitatea asta. Stafful nostru, cu scripterii în cap, nu mai e la vârsta pubertății să aibă timp berechet ca să-și permită să muncească zi de zi la update-uri majore cum ar vrea toată lumea chiar dacă îi plătim pentru că nu lucrează moca. Am trecut de mult de stadiul liceului, chiar și al facultății și scripterii trebuie să-și împartă timpul între muncă full time pentru că sunt angajați, timpul lor liber și din nou muncă pe B-Zone. Cu siguranță o să existe persoane care o să zică „păi de ce nu aduceți alt scripteri capabili?” de parcă scripterii cu experiență ar crește pe garduri și de parcă putem da GM-ul nostru la care s-a muncit în toți acești ani pe mâna oricui.

 

Cât despre lucrurile pe care le-ați propus, există limitări ale sampului care fac implementarea lor nu tocmai eficientă. Cu cât există mai multe sisteme de genul, cu atât îngreunăm din nou procesorul, apare lagul și apoi iar vă plângeți că nu e ok. Eu unul am înaintat propuneri de genul „stage la mașini”, „assisturi la waruri” la scripter și mi s-a spus că nu ar fi tocmai ok de implementat așa ceva. Având în vedere că scripterul nostru lucrează cu GM-ul de atâta timp cred că știe mai bine ca mine sau ca voi ce ar merge și nu ar merge implementat relativ eficient. Nu știu cât de eficiente sunt sistemele de genul pe alte comunități sau ce impact ar avea asupra CPU-ului pentru că nu joc acolo. Poate au găsit vreo metodă care să nu le creeze probleme ori poate au probleme în anumite momente când sunt prea mulți online.

 

Așadar revenind cu ce am început, e ușor să-ți dai cu părerea. Am mai spus-o și o s-o mai repet, vom continua să muncim la comunitate când ne ține timpul și sănătatea. E normal să vrei mai mult, să vrei mai bine, să vrei altceva ce vezi la vecinul, așadar nu avem cu opri gândurile de genul, voiam doar să lămuresc cel puțin o parte dintre voi cum stau lucrurile dacă tot vă dați cu părerea.

You are right, sorry about my comment earlier and we appreciate that you’re keeping the fun alive. ESPECIALLY the map, it was super innovative and cool.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Mugetsu. said:

Ai dreptate, Kelton, dar la propuneri au fost si multe chestii care tineau de QOL (quality of life), nu de impletementat prostia de stage si dracu stie ce alte cacaturi. Puteti implementa si voi schimbari minore care sa te si ajute, gen cum am zis mai sus, ca tot s-a propus de ani de zile. Sa inlocuiti si voi rob points / escape points de la quest-uri cu acceptpoints pentru cei din PD. Scoateti / imbunatatiti sistemul de test log din joc, ca e jalnic si plin de bug-uri. Sa incercati, daca puteti, sa reduceti din textdraw-uri. Sa scoateti din anumite tipuri de cutii, ca unele mna, fac unele sisteme redundante. Cine mai face drugs dealer cand poate sa ia cutie ezpz, de exemplu. Sa bagati inapoi quest-ul cu 150 de obiecte pe care il faci o singura data. Sa aiba collision off vehiculele de la mai multe job-uri si, eventual, sa fie si functional, nu ca la lumberjack de te arunca 50km si el nu pateste nimic. Sa fie scoase din hotdog stands, ca lumea sa foloseasca ceva mai mult business-urile de mancare si / sau medicii. Sa nu se mai dea ore la licente la quest, ca nu prea ii ajuta pe instructori. Ai dreptate in privinta sistemelor de tip stage si assists. Asta de stage pe langa faptul ca e cam degeaba, ca mna, e cam fake. Asta de assist-uri, ca trebuie sa fie contorizate constant damage-urile si asta mananca extrem, EXTREM de mult din procesor. Ar putea fi bagat un mod de a scapa de wanted si la rob-urile solo, cine stie. Idei care sa nu provoace lag si / sau sa nu fie greu de implementat exista.

Aici gandesti bine mane ?

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Mugetsu. said:

Sa inlocuiti si voi rob points / escape points de la quest-uri cu acceptpoints pentru cei din PD

Tocmai din motiv de genul premiul constă din 4 lucruri la alegere, ca să poată și polițiștii să-și aleagă altceva pe lângă rob / escape points. Vom vedea dacă putem adăuga alternativa de accept points, însă și acolo celor cu rank mic nu le va fi de folos.

 

10 hours ago, Mugetsu. said:

Scoateti / imbunatatiti sistemul de test log din joc, ca e jalnic si plin de bug-uri.

De scos degeaba îl scoți că nu rezolvi nimic. Trebuie sesizate problemele concrete cu el ca să putem repara ceva. Pentru asta există secțiunea de https://b-zone.ro/bugs 

 

10 hours ago, Mugetsu. said:

Sa scoateti din anumite tipuri de cutii, ca unele mna, fac unele sisteme redundante. Cine mai face drugs dealer cand poate sa ia cutie ezpz, de exemplu.

Cine dorește să-și crească și skillul la job și nu doar pentru a cumpăra droguri o să facă acest job și cu astfel de cutii.

 

10 hours ago, Mugetsu. said:

Sa bagati inapoi quest-ul cu 150 de obiecte pe care il faci o singura data

Ideea questurilor curente este de-a oferi jucătorilor activitate zilnic pe o perioadă determinată, că tot se plânge lumea că nu are ce face pe server. Dacă adăugăm un quest vechi cu 150 de obiecte pe care le cauți o dată, ai terminat questul în 2 zile iar în rest revii din nou la plictiseală. Așadar cu ce e mai benefic un quest de genul pentru jucătorul care caută să aibă câte ceva de făcut pe server? E benefic doar pentru cei care efectiv joacă puțin și vor să profite din plin de premii. Să nu mai zic că orice proprietar de server caută să aibă activitate constantă pe server/joc, indiferent că vorbim de sa-mp sau altele, așadar nu e nici în interesul serverului să adugăm questuri scurte. Cu cât există lucruri care să țină lumea mai mult timp pe servere cu atât o să aveți și voi cu cine să interacționați mai mult, putând face questurile împreună și așa mai departe. Am mai spus-o cândva, nu e nimeni obligat să facă questul dacă nu dorește. E un eveniment care e implementat periodic și care e adăugat pentru cei care vor o activitate în plus, oferindu-le niște premii totodată. Însă nu vă bagă nimeni pe gât să-l faceți dacă nu doriți.

 

10 hours ago, Mugetsu. said:

Sa aiba collision off vehiculele de la mai multe job-uri si, eventual, sa fie si functional, nu ca la lumberjack de te arunca 50km si el nu pateste nimic.

Tocmai ce vorbeam mai sus de limitările sampului. Sistemul ăsta de coliziuni e făcut nativ extrem de prost, astfel că nu avem cum repara problema asta de te împinge cel care are coliziuni off când tu ai coliziuni on. La lumberjack problema mai este și că acele coliziuni le poți seta pe vehicul, nu și pe obiecte. Astfel că obiectele de tip buștean pe care le atașăm de tir pentru a părea mai RP jocul rămân cu coliziuni. Le-am putea scoate cu totul, dar pe urmă te-ai plimba cu tirul gol și nu ar mai avea același efect.

 

10 hours ago, Mugetsu. said:

Sa fie scoase din hotdog stands, ca lumea sa foloseasca ceva mai mult business-urile de mancare si / sau medicii.

Și proprietarii bizurilor de tip hotdog ce părere crezi că o să aibă despre asta? Nu ne-ar fi greu să scoatem din standuri, dar pe urmă ghici cine o să vină să ni se plângă... asta pe lângă jucătorii care sunt prea comozi să sune la paramedici sau să intre în alte tipuri de bizuri pentru a-și lua viață.

 

10 hours ago, Mugetsu. said:

Sa nu se mai dea ore la licente la quest, ca nu prea ii ajuta pe instructori.

Dar ce să se dea atunci?

 

10 hours ago, Mugetsu. said:

Ar putea fi bagat un mod de a scapa de wanted si la rob-urile solo, cine stie.

Nu am adăugat posibilitatea de-a scăpa de wanted la solo rob tocmai pentru că e un sistem de-o dificultate redusă față de cel în rob pe echipe. E mult mai ușor să dai singur rob, așadar nu am dorit să încurajăm jucătorii să facă asta mereu singuri, oferind anumite avantaje sistemului de rob pe echipe (scăpatul de wanted) pentru a avea lumea motivație să folosească și celălalt sistem. Escape points are lumea destule în ziua de astăzi, deci se poate evada ulterior din închisoare, oferind din nou activitate în plus.

Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2020 at 9:33 AM, Kelton said:

E foarte ușor să ne dăm cu părerea asupra unor lucruri pe care nu le cunoaștem în totalitate. În fiecare an lumea se plânge de anumite lucruri, ceea ce e firesc oarecum, pentru că fiecare vrea ceva nou, ceva interactiv, ceva mai interesant. Pe un joc creat în 2004 nu știu exact ce așteptări aveți voi. Ultima versiune a sampului a fost scoasă acum mai bine de 4 ani de zile dacă nu greșesc, că nici măcar forumul și wiki-ul de la samp nu mai funcționează deci RIP support pentru developeri, și totuși lumea mai are așteptarea să apare câte ceva wow. Pe un joc atât de vechi, limitat de limbajul de programare și de lipsa de suport din partea celor care au creat clientul de samp nu prea putem face mare brânză.

 

La lucrurile de mai sus a se ține cont și de faptul că avem 12 ani de la deschidere. Mulți dintre jucătorii noștri nici nu s-au născut când s-a înființat comunitatea asta. Stafful nostru, cu scripterii în cap, nu mai e la vârsta pubertății să aibă timp berechet ca să-și permită să muncească zi de zi la update-uri majore cum ar vrea toată lumea chiar dacă îi plătim pentru că nu lucrează moca. Am trecut de mult de stadiul liceului, chiar și al facultății și scripterii trebuie să-și împartă timpul între muncă full time pentru că sunt angajați, timpul lor liber și din nou muncă pe B-Zone. Cu siguranță o să existe persoane care o să zică „păi de ce nu aduceți alt scripteri capabili?” de parcă scripterii cu experiență ar crește pe garduri și de parcă putem da GM-ul nostru la care s-a muncit în toți acești ani pe mâna oricui.

 

Cât despre lucrurile pe care le-ați propus, există limitări ale sampului care fac implementarea lor nu tocmai eficientă. Cu cât există mai multe sisteme de genul, cu atât îngreunăm din nou procesorul, apare lagul și apoi iar vă plângeți că nu e ok. Eu unul am înaintat propuneri de genul „stage la mașini”, „assisturi la waruri” la scripter și mi s-a spus că nu ar fi tocmai ok de implementat așa ceva. Având în vedere că scripterul nostru lucrează cu GM-ul de atâta timp cred că știe mai bine ca mine sau ca voi ce ar merge și nu ar merge implementat relativ eficient. Nu știu cât de eficiente sunt sistemele de genul pe alte comunități sau ce impact ar avea asupra CPU-ului pentru că nu joc acolo. Poate au găsit vreo metodă care să nu le creeze probleme ori poate au probleme în anumite momente când sunt prea mulți online.

 

Așadar revenind cu ce am început, e ușor să-ți dai cu părerea. Am mai spus-o și o s-o mai repet, vom continua să muncim la comunitate când ne ține timpul și sănătatea. E normal să vrei mai mult, să vrei mai bine, să vrei altceva ce vezi la vecinul, așadar nu avem cu opri gândurile de genul, voiam doar să lămuresc cel puțin o parte dintre voi cum stau lucrurile dacă tot vă dați cu părerea.

Eu inteleg ca nu este timp, nu sunt oameni, sunt unele limitari si tocmai pentru asta va apreciez munca, in special a ta de a raspunde la tickete, dar problema subliniata de mine pe langa ca altii fac mai multe si la noi nu se poate (am inteles ca nu sunt oameni/timp) era si ca sunt unele chestii minore, cum ar fi ca subliderii sa aiba mai multe sarcini, sa nu fie degeaba, membrii pd sa nu mai fie nevoiti sa faca zilele cu drugs, mats (pe care nu au voie sa le detina, deci le arunca) si altele poate si mai bune ce nu tin de implementari de genul "mari".

De altfel ca sa faceti loc la sistemele noi ati putea sa le scoateti pe cele vechi care nu mai sunt folosite de nimeni, de la joburi, misiuni, sistemul de testeri (unde exista moduri mai bune decat, poate, orice sistem pe care l-ati implementa, deci nu isi au rostul) si lista poate continua si multe chestii din acestea se gasesc la sectiunea de propuneri cu multe +1.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.