Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

[PAWN] Car Whisper Command


Tupi
 Share

Recommended Posts

În acest tutorial vă voi prezenta cum se poate realiza comanda prin care un jucător poate șopti celor care se află în același vehicul cu el.

 

 

Înainte de toate eu am folosit include-ul: a_samp, sscanf2, foreachzcmd și am definit SCM-ul

#include <a_samp>
#include <zcmd>
#include <sscanf2>
#include <foreach>
  
#define SCM SendClientMessage

 

Acum vom crea comanda în sine prin care vom sopti în vehiculul în care ne aflam.

CMD:carwhisper(playerid, params[])
{
	new message[64], string[128], sendername[16]; //ne cream variabilele de care avem nevoie
	if(sscanf(params, "s[64]", message)) return SCM(playerid, -1, "Use: /carwhisper <Message>"); //verificam daca in sintaxa comenzii s-a folosit un mesaj
	   
	GetPlayerName(playerid, sendername, 16); //luam numele celui care sopteste
	format(string, sizeof(string), "InVehicle %s whisper: %s", sendername, message); //formatam string-ul in felul urmator
	
   	foreach(Player, i) { //scanam toti jucatorii de pe server
    	if(IsPlayerConnected(i) && IsPlayerInVehicle(i, GetPlayerVehicleID(playerid))) SCM(i, -1, string); //verificam daca jucatorul este online si se afla in aceiasi vehicul cu cel care foloseste comanda atunci ii trimitem string-ul formatat mai sus
    	}
      
	return 1;
}

 

Cam aceasta este comanda prin care putem sopti celor care se află în acelasi vehicul cu noi. Voi mai puteți adăuga și alte lucruri, sunete, etc. Sper că v-a fost de ajutor acest tutorial. Pentru orice întrebare/nelămurire puteți trimite un PM la un Programmer sau să deschideți un topic in secțiunea Help and Discussions.

Edited by Tupi
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ZeCo said:

Ca programator, ar trebuii sa postezi ceva facut de tine, nu ceva care gasesti in orice GameMode.

Nu scrie niciunde acest lucru, sunt liber să fac tutoriale despre ce consider eu că ar putea fi util pentru comunitate.

Link to comment
Share on other sites

On 10/21/2020 at 10:41 AM, Tupi said:

Nu scrie niciunde acest lucru, sunt liber să fac tutoriale despre ce consider eu că ar putea fi util pentru comunitate.

Pai, acum fara cearta, ura sau ceva. Am avut si eu gradul de Programator.

La ce te ajuta accest grad? Fiind programator, cum arati ca tu meriti accest grad? Din cate vad ai copiat cateva sisteme din GameMode-uri de pe net si cateva topic uri de pe alte forum-uri..

Nu e treaba mea ce faci, dar ce faci tu nu face un programator.

Link to comment
Share on other sites

On 10/22/2020 at 2:48 PM, ZeCo said:

Pai, acum fara cearta, ura sau ceva. Am avut si eu gradul de Programator.

La ce te ajuta accest grad? Fiind programator, cum arati ca tu meriti accest grad? Din cate vad ai copiat cateva sisteme din GameMode-uri de pe net si cateva topic uri de pe alte forum-uri..

Nu e treaba mea ce faci, dar ce faci tu nu face un programator.

Sincer să fiu, sunt de acord cu tine, dar nu crezi că ești cam ofensator?

Este un om activ și vrea să învețe, de ce nu îi oferim șansa?

Link to comment
Share on other sites

On 10/22/2020 at 3:48 PM, ZeCo said:

Fiind programator, cum arati ca tu meriti accest grad? Din cate vad ai copiat cateva sisteme din GameMode-uri de pe net si cateva topic uri de pe alte forum-uri

Nu trebuie să arăt nimic nimănui. Dacă tu ai impresia că tutorialele făcute sunt copiate de undeva e părerea ta, nu realitatea mea.

On 10/22/2020 at 3:48 PM, ZeCo said:

Nu e treaba mea ce faci, dar ce faci tu nu face un programator.

Tocmai, nu e treaba ta, eu fac ce știu nu ce face altul. :)

 

4 hours ago, CouldnoT said:

Este un om activ și vrea să învețe, de ce nu îi oferim șansa?

Nu înteleg despre ce șansă vorbești sincer :)) 

Link to comment
Share on other sites

  • Tupi locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.