Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

USR-PLUS, dispuşi să se alieze cu PSD şi PRO România


BIS aka OldNab
 Share

Recommended Posts

Candidatul USR-PLUS la Primăria Timișoarei, Dominic Fritz, promite o altfel  de revoluție - spotmedia.ro

 

 

Primarul ales al Timișoarei, Dominic Fritz, a anunțat, joi, că este dispus să facă o alianţă cu PSD sau Pro România, dacă PNL nu răspunde ultimatumului său privind o alianţă cu USR-PLUS la Consiliul Local Timişoara şi Consiliul Judeţean Timiş.

 

„Eu am spus că până luni seară o să vreau să știu foarte clar dacă da sau nu, PNL, sub conducerea lui Nica vrea să facă o majoritate cu noi în Consiliul Local și Consiliul Județean. Dacă după luni seară, ei revin și zic că nu vor, o să trebuiască să analizez alte opțiuni. Chiar sunt curios la ce se gândește domnul Nica, cu cine vrea să facă o majoritate, care sunt alte opțiuni. Eu încă sunt încrezător că putem ajunge la o concluzie, dar de astăzi noi, cei care ne dorim politică bazată pe transparență, pe principii, trebuie să fim și mai atenți. (...) În momentul acesta este în mâinile domnului Nica dacă vrea ca PSD sau PRO România să facă parte din guvernare. El este singurul om care decide. (...) O să încep să vorbesc cu toți cei care au fost votați de timișoreni, inclusiv cu consilierii care fac parte din PSD și PRO România. O să analizez situația luni seară" a declarat Dominic Fritz, potrivit publicației Opinia Timișoarei.

 

Declarațiile belicoase făcute miercuri de liderul USR, Cătălin Drulă, au aruncat în aer alianța PNL-USR în Timiș și în Timișoara. Liberalii s-au declarat jigniți de Drulă, care spusese că USR nu mai acceptă să facă guvern cu PNL dacă va fi tot Ludovic Orban prim-ministru, și au întrerupt negocierile pentru Consiliul Județean, negocieri conduse din partea USR exact de Cătălin Drulă. 

 

 

SURSĂ: Digi24.

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, RW TOTENKOPF said:

Tot ce pot spune, cand vad astfel de lucruri, e ca ma nelinisteste teribil faptul ca va trebui sa facem o alianta de guvernare dupa alegerile parlamentare cu ei.

Puteţi reface USL, au trecut doar 6 ani, sigur s-au păstrat relaţiile. :)

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, BIS aka OldNab said:

Puteţi reface USL, au trecut doar 6 ani, sigur s-au păstrat relaţiile. :)

Cea mai mare greseala a PNL ului a fost USL ul. In niciun caz. Ma bucur foarte mult ca nu prea mai sunt oameni din generatia respectiva

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RW TOTENKOPF said:

Cea mai mare greseala a PNL ului a fost USL ul. In niciun caz. Ma bucur foarte mult ca nu prea mai sunt oameni din generatia respectiva

Poftim? Partidul e condus de generaţia respectivă :)) Iohannis şi Orban.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, BIS aka OldNab said:

Poftim? Partidul e condus de generaţia respectivă :)) Iohannis şi Orban.

Pe vremea respectiva Partidul era condus de Crin Antonescu. A mai auzit cineva ceva de el? Eu care sunt acolo nu am mai auzit nimic de el :)) Iohannis nu a avut nicio treaba cu USL.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, RW TOTENKOPF said:

Pe vremea respectiva Partidul era condus de Crin Antonescu. A mai auzit cineva ceva de el?

Da, şi agarici gen Orban şi Iohannis erau subalterni.

 

1 minute ago, RW TOTENKOPF said:

Iohannis nu a avut nicio treaba cu USL.

Nu, zău? Iohannis era mână-n mână cu PSD chiar înainte de USL :)) făcuseră alianţă cu PSD în 2009, în ideea că Geoană devine preşedinte, iar Iohannis prim-ministru.

 

Mircea Geoană, întrebare cheie pentru Klaus Iohannis: "Dacă nu, înseamnă că  e ca la Băsescu" | DCNews

Geoana: Iohannis sa-si aleaga 15 ministri; in zona de program economic am o  viziune mai coerenta

Lumea uită. Păi nu era Iohannis premierul candidatului Geoană în 2009? Cum  să nu meargă acum pe mâna PSD?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, RW TOTENKOPF said:

In fine, tot a fost cea mai mare greseala. Important e ca am invatat din ea si nu se va mai repeta.

Aşa zice şi Ciolacu de experienţa Dragnea. Toate partidele din Parlament sunt compromise şi nu mai au niciun fel de valoare în ochii mei.

Link to comment
Share on other sites

Observ că e un membru PNL aici, tare, și eu sunt membru USR, dar spre deosebire de majoritatea oamenilor intrați în politică eu nu susțin orbește tot ceea ce face partidul, acum la conducerea USR se afla Team Barna, o grupare foarte nocivă ce a călcat în picioare democrația internă și visele naive ale multor membrii, Cătălin Drula face parte din Team Barna, e doar un slugoi oportunist, Fritz însă e un om neutru, o persoana de calitate și chiar cred că ar trebui să-i dați o șansă și pun pariu că nu va dezamăgi.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ryz said:

Observ că e un membru PNL aici, tare, și eu sunt membru USR, dar spre deosebire de majoritatea oamenilor intrați în politică eu nu susțin orbește tot ceea ce face partidul, acum la conducerea USR se afla Team Barna, o grupare foarte nocivă ce a călcat în picioare democrația internă și visele naive ale multor membrii, Cătălin Drula face parte din Team Barna, e doar un slugoi oportunist, Fritz însă e un om neutru, o persoana de calitate și chiar cred că ar trebui să-i dați o șansă și pun pariu că nu va dezamăgi.

Din cauza team Barna a pierdut USR ul aproape un milion de voturi. Nu contest, Fritz pare un om care doreste binele comunitatii. Btw, nici eu nu sustin orbeste linia de partid, eu nu am fost de acord cu candidatura lui Robu si Scripcaru. Sustin ca trebuiau sa faca un pas in spate, exact cum a facut Orban cand a fost anchetat.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RW TOTENKOPF said:

Din cauza team Barna a pierdut USR ul aproape un milion de voturi. Nu contest, Fritz pare un om care doreste binele comunitatii. Btw, nici eu nu sustin orbeste linia de partid, eu nu am fost de acord cu candidatura lui Robu si Scripcaru. Sustin ca trebuiau sa faca un pas in spate, exact cum a facut Orban cand a fost anchetat.

Aripa reformistă din PNL mi se pare ok, dar aveți mult de muncă, gen Chirica la Iași, puteați mai mult..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.