Jump to content

Consilierul premierului despre moldoveni: "Analfabeţi funcţional"


BIS aka OldNab
 Share

Recommended Posts

69855209_10214598947829033_7260584175994

 

 

 

Economistul Bogdan Glăvan, consilier al premierului Ludovic Orban, a scris pe Facebook că în Moldova a întâlnit „analfabetism funcțional uluitor”.

 

Motivația acestei afirmații ar fi aceea că oamenii din zona de est a țării nu poartă masca la fel de ordonat precum ceilalți.

 

„Eu trăiesc în București și nu prea ies din pătrățica mea, așa că atunci când aud apelurile astea repetate la purtat mască mi se par un pic ciudate, recunosc. În București oamenii purtau masca pe stradă dinainte să fie obligatorie. Când am trecut rapid prin Brașov n-am remarcat cine-știe ce indisciplină. Dar aflu cum stă treaba în orașele Moldovei: exact invers. Inclusiv în spitale și în instituții publice nu se respectă regula; asistente medicale care par picate din lună; oameni care vin să se testeze, puși să se înghesuie. Pe scurt, analfabetism funcțional uluitor, no offense”, a scris Glăvan pe Facebook.

 

Consilierul premierului nu face decât să promoveze stereotipii negative despre cetățenii români din zona Moldovei. Coincidență sau nu, Moldova este una dintre zonele unde partidul Guvernului Orban are scoruri mai mici decât în alte părți ale țării.

 

Nicio statistică nu susține acuzația că în Moldova ar fi o rată de infectare mai mare decât în alte zone ale țării.

 

 

SURSĂ: R3Media.

Link to comment
Share on other sites

Hah, întâi să vadă situația din România, apoi să comenteze de alții. Nu știu de moldoveni, dar la mine în oraș cât și prin Oltenia, dacă îi spui cuiva să poarte masca și pe nas mai are umpic și te înjură de îți umple frigiderul (cel puțin eu d-ăștia am întalnit) :))

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Dark Night said:

Hah, întâi să vadă situația din România, apoi să comenteze de alții. Nu știu de moldoveni, dar la mine în oraș cât și prin Oltenia, dacă îi spui cuiva să poarte masca și pe nas mai are umpic și te înjură de îți umple frigiderul (cel puțin eu d-ăștia am întalnit) :))

Sincer prin Oltenia, ma asteptam sa fie mai rau, sa te ia la bataie direct.

Link to comment
Share on other sites

E habarnist mare, Moldova nu are niciun judet în top 5 ale ratelor de infectare, plus situația din teren e ok, in Iași am fost cu autobuzul și toată lumea purta mască, se respecta distanța cât de cât, iar în satul unde locuiesc la fel, până și bătrânii poarta masca când merg la magazin sau biserică. Probleme sunt la cel mai apropiat spital, unde Director e un membru marcant al PNL Neamț, și au o administrare jalnică, crize de personal, medicamente, de fapt lipsește cam tot necesarul de bază.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.