Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

O Dacia 1300 din 1975 se vinde la preț de Logan 2021 în dotarea de top.


ZDMarian
 Share

Recommended Posts

O Dacia 1300 din 1975 se vinde la preț de Logan 2021 în dotarea de top.

De ce este bătrâna Dacia atât de specială?
 

 

Dacia-1300-DDR-oldtimer-1st-hand-7900km-11.thumb.jpg.bd33c26078e7c97618f1abe8d4cefa0b.jpg

 

 

 

  •     Dacia 1300 este o mașină care a marcat istoria românilor. Este un autoturism de familie fabricat de compania Dacia începând cu anul 1969.

 

    Acesta a apărut în urma licenței obținută de la compania franceză Renault, intrând în producție în august 1969 și având la bază modelul Renault 12. La acea vreme modelul avea un aspect modern și era considerat o mașină foarte economică. Ultima berlina a fost produsă în luna iulie din 2004. După mai bine de trei decenii de producție, a ieșit de pe linia de asamblare a fabricii de la Colibași exemplarul cu numărul 1.959.730.    

 

    Cei care vor să colecționeze această mașină au la dispoziție site-urile cu mașini rulate. Pe mobile.de am găsit un exemplar foarte bine întreținut care are un preț de 12,490 de euro. Acesta se apropie de prețul unui Logan 2021, nou-nouț.

 

  •     Dacia 1300 (din 1975), cu doar 7.900 km se vinde cu 12,490 de euro

 

    Proprietarul menționează în anunț că mașina este la prima mână, ceea ce o face destul de specială. Această Dacia 1300 a avut un singur proprietar, ea fiind fabricată în 1975.

 

    Sub capotă are un motor pe benzină de o capacitate cilindrică de 1.298 cm³ ce produce o putere de 38 kW (52 CP), tracțiune față și cutie de viteze manuală. Mașina este foarte bine întreținută. Este un vehicul care vine cu istoric complet, inclusiv contract de cumpărare, toate facturile și toate documentele. Mașină a fost ținută în garaj, nu s-a fumat în ea și nu a avut accidente.

 

    Dispune de radio, lumini de ceață, un interior roșu din material textil, acoperit cu huse de protecție (din 1975), cotieră centrală spate, iar la vânzare se oferă și mai multe piese de schimb pe care proprietarul le-a adunat  în decursul timpului.

 

    Prețul ei este de 12.500 de euro, aproape cât un Logan 2021 nou-nouț. Un Logan 2021 în versiunea Comfort este echipat cu motorul TCe 90 CVT și costă 12.950 de Euro (TVA inclus).

 

Sursa

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, IoNNuTExE said:

Multi oameni au decis sa investeasca banii in masinile vechi deoarece in timp le creste valoare spre deosebire de masininle noi care daca ai mers 3km cu ea, le scade pretul radical.

Iar eu consider asta ca fiind un lucru bun, clasicul nu va murii niciodata.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, saif akrout said:

gg

 8. Posturile făcute aiurea/pentru +1/off topic (ex.: "frumoasă postare", "de mult căutam asta”, "mersi") vor fi sancţionate cu avertisment verbalPostările vor fi apreciate prin ducerea cursorului peste butonul cu reacţii din colţul din dreapta-jos al postării, care arată astfel: aX9twVJ.png.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ZDMarian said:

Iar eu consider asta ca fiind un lucru bun, clasicul nu va murii niciodata.

Total de acord, aceeasi parere o am si eu si pana la urma stii vorba aia, alea erau masini numuritoare, nu ca astea din ziua de azi, numai plastice, cand puneai mana pe o masina veche, simteai ca, conduci...

Link to comment
Share on other sites

  • Tupi locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.