Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

[PAWN] PlayerInteriorCommand


Tupi
 Share

Recommended Posts

În acest tutorial vă voi prezenta cum se poate realiza comanda prin care puteți să setați interiorul un jucător.

 

Înainte de toate eu am folosit include-ul: a_samp, sscanf2, zcmd și am definit SCM-ul.

include <a_samp>
#include <zcmd>
#include <sscanf2>
  
#define SCM SendClientMessage

 

Acum vom crea comanda în sine prin care vom seta interiorul unui jucător.

CMD:setinterior(playerid, params[])
{
    new id, int, string[128], sendername[16], giveplayer[16]; //ne cream variabilele de care avem nevoie
    //eu verificarea pentru admin o voi face in felul urmator, adica daca este logat cu parola RCON
    if(!IsPlayerAdmin(playerid)) return SCM(playerid, -1, "Eroare: Nu ai acces la aceasta comanda!");
    //insa voi o puteti face in functie de enum-ul pe care il aveti in gamemode (ex: if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] < 1) )
    if(sscanf(params, "ui", id, int)) return SCM(playerid, -1, "Use: /setinterior <PlayerName/PlayerID> <InteriorID>"); //verificam daca in sintaxa comenzii s-a folosit un nume/id si un numar
    if(!IsPlayerConnected(id) || id == INVALID_PLAYER_ID) return SCM(playerid, -1, "Error: This player is not online!"); //daca jucatorul nu este conectat returnam un mesaj informativ
    if(int < 0) return SCM(playerid, -1, "Invalid interior id"); //daca interiorul este mai mic de 0 atunci o sa returnam un mesaj informativ
	
    SetPlayerInterior(id, int);
  	
    GetPlayerName(playerid, sendername, 16);
    GetPlayername(id, giveplayer, 16);
  
    format(string, sizeof string, "I-ai setat lui %s interiorul cu ID %d.", giveplayer, int);
    SCM(playerid, -1, string);
    format(string, sizeof string, "Adminul %s ti-a setat interiorul %d.", sendername, int);
    SCM(id, -1, string);
      
    return 1;
}

 

Cam aceasta este comanda prin care un admin de nivel X sau X+ poate să seteze interiorul unui jucător. Sper că v-a fost de ajutor acest tutorial. Pentru orice întrebare/nelămurire puteți trimite un PM la un Programmer sau să deschideți un topic in secțiunea Help and Discussions.

Link to comment
Share on other sites

  • Tupi locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.