Jump to content

[PAWN]PlayerSetVirtualWorldCommand


Tupi
 Share

Recommended Posts

În acest tutorial vă voi prezenta cum se poate realiza comanda prin care puteți să setați virtual world-ul un jucător.

 

Înainte de toate eu am folosit include-ul: a_samp, sscanf2, zcmd și am definit SCM-ul.

include <a_samp>
#include <zcmd>
#include <sscanf2>
  
#define SCM SendClientMessage

 

Acum vom crea comanda în sine prin care vom seta virtual world-ul unui jucător.

CMD:setvirtual(playerid, params[])
{
    new id, vw, string[128], sendername[16], giveplayer[16]; //ne cream variabilele de care avem nevoie
    //eu verificarea pentru admin o voi face in felul urmator, adica daca este logat cu parola RCON
    if(!IsPlayerAdmin(playerid)) return SCM(playerid, -1, "Eroare: Nu ai acces la aceasta comanda!");
    //insa voi o puteti face in functie de enum-ul pe care il aveti in gamemode (ex: if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] < 1) )
    if(sscanf(params, "ui", id, vw)) return SCM(playerid, -1, "Use: /setvirtual <PlayerName/PlayerID> <VirtualID>"); //verificam daca in sintaxa comenzii s-a folosit un nume/id si un numar
    if(!IsPlayerConnected(id) || id == INVALID_PLAYER_ID) return SCM(playerid, -1, "Error: This player is not online!"); //daca jucatorul nu este conectat returnam un mesaj informativ
    if(int < 0) return SCM(playerid, -1, "Invalid interior id"); //daca interiorul este mai mic de 0 atunci o sa returnam un mesaj informativ
	
    SetPlayerVirtualWorld(id, vw);
  	
    GetPlayerName(playerid, sendername, 16);
    GetPlayername(id, giveplayer, 16);
  
    format(string, sizeof string, "I-ai setat lui %s virtualul cu ID %d.", giveplayer, vw);
    SCM(playerid, -1, string);
    format(string, sizeof string, "Adminul %s ti-a setat virtualul %d.", sendername, vw);
    SCM(id, -1, string);
      
    return 1;
}

 

Cam aceasta este comanda prin care un admin de nivel X sau X+ poate să seteze virtual world-ul unui jucător. Sper că v-a fost de ajutor acest tutorial. Pentru orice întrebare/nelămurire puteți trimite un PM la un Programmer sau să deschideți un topic in secțiunea Help and Discussions.

Link to comment
Share on other sites

  • Tupi locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.