Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Xiaomi a lansat două noi notebook-uri: Mi Laptop Pro 15 cu ecran OLED și Mi Laptop Pro 14 cu ecran LCD și refresh rate de 120Hz


Recommended Posts

Mi Laptop Pro 15

 

Xiaomi a lansat o mulțime de dispozitive în ultimele două zile. Pe lângă telefoane, compania a anunțat produse Smart Home, dar și noi laptopuri. Este vorba despre Xiaomi Mi Laptop Pro 15, care are un ecran OLED și Mi Laptop Pro 14, un model cu ecran LCD și refresh rate de 120Hz. Ambele sunt ușoare și sosesc cu procesoare Intel Core i5 și i7 de ultimă generație. Aflăm toate detaliile în rândurile de mai jos.

Mi Laptop Pro 15

Mi Laptop Pro 15

Acest model iese în evidență întrucât are un ecran de 15 inch E4 OLED, produs de către Sasmung. Este același ecran care se află și pe telefoanele flagship, însă rezoluția sa este 3.5K și ajunge la o luminozitate maximă de 600 nits. Acest panou este 10-bit și oferă suport pentru 100% din gama de culori DCI-P3. Raportul de aspect este 16:10 pentru productivitate sporită. De asemenea, ecranul este protejat de Gorilla Glass, iar carcasa este din aluminiu, după cum ne-a obișnuit Xiaomi.

La interiorul lui Mi Laptop Pro 15 se află CPU-uri Intel Core i5 și i7 (generația a 11-a), iar ca placă video adoptă GeForce MX450 cu 2GB VRAM. Bateria este o unitate de 66WHr, iar laptopul oferă suport pentru încărcare rapidă, la 100W. Pe partea de conectivitate amintim doar un port Tunderbolt 4 și două porturi USB-C. Totuși, Xiaomi a ales să includă un dongle gratuit pe care îl vom găsi în pachet. Acesta oferă un port USB-A și unul HDMI. Mai târziu compania va anunța și o variantă cu procesor AMD Ryzen 5000H. Iată și prețurile la care vor fi vândute cele două variante în China:

  • Intel Core i5, 16 GB RAM, 512 GB SSD – aproximativ 845 euro
  • Intel Core i7, 16 GB RAM, 512 GB SSD – aproximativ 1.038 euro

 

Mi Laptop Pro 14

MiLaptop14-665x374.jpg

 

Acest notebook cântărește doar 1.5 kilograme și aduce un ecran IPS LCD de 14 inch cu refresh rate de 120Hz. Rezoluția este 2.5k și la fel ca “fratele său”, oferă un raport de aspect 16:10. Rămâne la carcasa de aluminiu, dar este puțin mai compact. La interior are o baterie de 56 WHr care se încarcă la 100W, dar are un singur port – Thunderbolt 4. Xiaomi include totuși un pachet un dongle care prezintă un port HDMI și unul USB-A.

Notebook-ul este disponibil în variante cu CPU Core i5 sau Core i7 (Gen 11) și grafică GeForce MX450. Precomenzile pentru acest model încep pe 26 aprilie în China, iar livrările ar urma să fie onorate pe data de 1 mai. Iată și prețurile la care se comercializează:

  • Intel Core i5, 16 GB RAM + 512 GB stocare: 690 euro
  • Intel Core i7, 16 GB RAM + 512 GB stocare: 908 euro

Ambele laptopuri aduc conectivitate WiFi 6, Bluetooth 5.2 și nu au camere Web în partea frontală. Totuși, arginile au fost reduse în acest fel la minim.

 

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.