Jump to content

43,9% din basarabeni susţin Unirea Basarabiei cu România


BIS aka OldNab
 Share

Recommended Posts

ro-e1617717025906.png

 

 

 

Aproape jumătate din populația Republicii Moldova își dorește unirea cu România. Datele respective au fost prezentate în cadrul unui sondaj realizat de Date Inteligente (iData).

 

Astfel, 43,9% din numărul total de respondenți au declarat că susțin Unirea cu România. Potrivit realizatorilor, procentajul adepților ideii unirii cu România a crescut semnificativ în luna martie, întrucât în luna ianuarie și februarie, cercetările realizate de aceeași companie, arătau că ideea unirii Republicii Moldova cu România era susținută de 37,5% din respondenți.

 

De asemenea, în cadrul sondajului realizat în martie, 67,8% dintre respondenți au declarat că își doresc aderarea R. Moldova la Uniunea Europeană.

 

Sondajul a fost realizat pe un eșantion de 1314 respondenți, marja de eroare fiind de +/-2,5%.

 

 

SURSĂ: InfoPrut.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca unirea cu Romania i-ar ajuta neaparat, insa aderarea la Uniunea Europeana ar fi un lucru foarte bun pentru fratii nostri de peste Prut.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Ryz said:

Nu cred ca unirea cu Romania i-ar ajuta neaparat, insa aderarea la Uniunea Europeana ar fi un lucru foarte bun pentru fratii nostri de peste Prut.

Păi aderarea la UE se poate face doar prin Unire :D

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Ryz said:

Nu cred ca unirea cu Romania i-ar ajuta neaparat, insa aderarea la Uniunea Europeana ar fi un lucru foarte bun pentru fratii nostri de peste Prut.

I-ar ajuta, dar este greu să se ajungă acolo. Niciuna dintre părți nu merge în direcția aia. Din motive diferite.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.