Jump to content

Problema OBS - FPS


Iucian ToV
 Share

Recommended Posts

Salut, eu folosesc programul OBS pentru a filma unele momente din joc legate de raport si am vazut ca de la 100-110 fps, cand aprind filmarea scade la 40-50 fps. Cum as putea rezolva problema asta? pentru a nu mai avea lag cand filmez si pentru a avea o experienta placuta in acelasi timp. 

Edited by South lucian.lpv
Link to comment
Share on other sites

Salut! In functie de la ce capitol stai mai bine poti seta ca obs-ul sa filmeze folosind CPU-ul sau GPU-ul. De altfel daca tot nu rezolvi iti recomand OBS clasic, mai ales pe partea de samp mie cel putin mi se pare ca merge mult mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am instalat acel OBS Clasic, presupun ca se numeste OBS Broadcaster, am selectat sa filmez Game Capture, iar fisierul se salveaza ca tip de deschidere internet edge iar ecranul e negru daca vreau sa vad filmarea, cum ar trebui sa procedez corect?

Link to comment
Share on other sites

De preferat e sa-l fi luat de pe site-ul oficial. Game capture daca iti merge e bine, mie imi merge doar monitor capture.

Ca sa schimbi in MP4 filmarea trebuie sa mergi la setari, iar aici daca imi zici si ce PC ai te ajut eu sa iti faci niste setari.

Deci odata intrat la setari, ai broadcast settings > file output only > file path (dai browse), alegi locatia unde sa se salveze si selectezi jos, mai jos de campul unde pui numele fisierului tipul (adica MP4). La fel faci si la Reply Buffer cu acelasi nume si asta e tot.

Link to comment
Share on other sites

Eu personal iti recomand Bandicam pentru a filma ceea ce ai tu nevoie. Open Broadcaster Software iti necesita prea multe resurse care de cele mai multe ori sunt greu de oferit chiar si de pe un PC, in special de pe un laptop, asadar Bandicam nu necesita multe resurse, e usor de folosit, filmarile nu sunt exagerat de mari, e ideal pentru dovezile de pe samp.

 

In alta ordine de idei daca vrei neaparat sa folosesti OBS-ul trebuie sa mergi pe forumul celor de la OBS si sa iei legatura cu cineva de acolo care sa-ti faca setarile cele mai bune in functie de configuratia ta pentru cel mai bun randament posibil. Din proprie experinta iti spun, orice setare catusi de nesemnificativa conteaza, o cifra daca o gresesti sau daca e ceva selectat gresit iti laguieste toata filmarea, de aceea iti zic, trebuie cineva care stie exact care sunt cele mai bune setari pentru configuratia ta, cineva din domeniu.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Tupi said:

Eu personal iti recomand Bandicam pentru a filma ceea ce ai tu nevoie. Open Broadcaster Software iti necesita prea multe resurse care de cele mai multe ori sunt greu de oferit chiar si de pe un PC, in special de pe un laptop, asadar Bandicam nu necesita multe resurse, e usor de folosit, filmarile nu sunt exagerat de mari, e ideal pentru dovezile de pe samp.

 

In alta ordine de idei daca vrei neaparat sa folosesti OBS-ul trebuie sa mergi pe forumul celor de la OBS si sa iei legatura cu cineva de acolo care sa-ti faca setarile cele mai bune in functie de configuratia ta pentru cel mai bun randament posibil. Din proprie experinta iti spun, orice setare catusi de nesemnificativa conteaza, o cifra daca o gresesti sau daca e ceva selectat gresit iti laguieste toata filmarea, de aceea iti zic, trebuie cineva care stie exact care sunt cele mai bune setari pentru configuratia ta, cineva din domeniu.

Da, voi lua legătura, am filmat și cu bandicam doar ca cu acel program ba nu filmează, ba filmarea e black screen, ba filmarea e foarte laguita și nu se înțelege nimic, așa am decis sa merg pe obs chiar dacă folosește multe resurse totuși e mult mai ok.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, South lucian.lpv said:

Da, voi lua legătura, am filmat și cu bandicam doar ca cu acel program ba nu filmează, ba filmarea e black screen, ba filmarea e foarte laguita și nu se înțelege nimic, așa am decis sa merg pe obs chiar dacă folosește multe resurse totuși e mult mai ok.

Ok, nu sunt acasa, dar iti voi spune in mare.

La enconding: quality balance: 10

Max bitrate 10.000-20.000 (vezi cum merge)

La advanced debifezi toate casutele inafara de hotkeys, x264 cpu pui cea mai mare setare, ignora avertizarea, iar la enconding profile pui high

Iar la video: 30-60fps (vezi cum merge)

 

Nu e greu de facut setari la obs clasic, imi spui cum merge. La laptopul tau ar trebui sa nu-ti prea simta obs-ul clasic.

Edited by TheTom
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, TheTom said:

Ok, nu sunt acasa, dar iti voi spune in mare.

La enconding: quality balance: 10

Max bitrate 10.000-20.000 (vezi cum merge)

La advanced debifezi toate casutele inafara de hotkeys, x264 cpu pui cea mai mare setare, ignora avertizarea, iar la enconding profile pui high

Iar la video: 30-60fps (vezi cum merge)

 

Nu e greu de facut setari la obs clasic, imi spui cum merge. La laptopul tau ar trebui sa nu-ti prea simta obs-ul clasic.

Merge foarte bine acum, nu mai am lag absolut deloc, mulțumesc foarte mult pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

  • Tupi locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.