Jump to content

Sony Xperia 1 III va primi un singur update software major și 2 ani de actualizări lunare


Alexandru M. Nicolae
 Share

Recommended Posts

Sony-Xperia-1-III-1244-x-631-950x490.jpg

 

Am pus articolul la Bursa zvonurilor, deși informația vine de la Sony Olanda și nu dintr-o sursă neautorizată. Sony Xperia 1 III este un smartphone din categoria premium cu preț de 1300 euro și compania japoneză avea un istoric bun pe partea de suport software. De aici și semnul de întrebare cu privire la ceea ce a fost preluat pe site-urile de specialitate internaționale.

Sony Xperia 1 III ar primi:

  • 1 update major de Android (trecerea de la Android 11 la Android 12);
  • 2 ani de update firmware în regim lunar.

Dacă este adevărat mi se pare a fi o mișcare greșită din partea Sony. Samsung, OnePlus, Google etc mizează pe ideea de suport software pe o perioadă mai lungă de timp (2 ani pentru update major și 3 ani pentru update firmware în regim lunar sau trimestrial etc).

Știu că Sony avea în trecut o listă mare de produse ce primesc update sprea cea mai nouă iterație Google, erau incluse și modele mid-range, când alte companii abia se ocupau de vârfurile de gamă.

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.