Jump to content

Biblia (s.d.)


BIS aka OldNab
 Share

Recommended Posts

Autor: s.n.

Titlul cărţii: Biblia

Anul publicării: s.d.

Genul cărţii: Istorie, religie

Numărul de pagini: 1416

Scurtă descriere: Cartea reprezintă fundamentul celei mai răspândite religii de pe planetă, creştinismul.

Recenzie personală: Dacă vă pasionează istoria antică, atunci o să vă placă. De asemenea, dacă sunteţi creştini, este obligatoriu să o citiţi. Eu am citit-o pentru că mi-am propus să citesc Biblia, Coranul şi Talmudul, şi am început cu Biblia fiindcă istoria ţării noastre este una creştină.

Link to comment
Share on other sites

Which version have you read brother? I heard that every government has made its own version depending on their political tendencies.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Ailime said:

Interesant, sunt curioasă... în cât timp ai reușit să o citești și te-a ajutat ceea ce ai citit în viață?

E greu de zis fiindcă nu mi-am propus să o citesc într-o perioadă bine definită, să zicem într-o săptămână. Adevărul e că n-am citit-o pe toată, ci doar părţile care se refereau la doctrină şi pilde, din moment ce nu mă interesează istoria antică a Orientului Mijlociu înflorită cu fantasmagorii. Se pot citi cam 2 pagini pe minut dacă eşti un cititor experimentat, fiind o carte lejeră, pentru tot omul.

 

Legat de ajutatul în viaţă, mi-e greu să spun, din moment ce abia am terminat-o săptămâna asta. Eu mi-am propus să citesc Biblia, Coranul şi Talmudul pentru a avea o mai bună înţelegere a acestor trei religii şi, mai ales, să mă ajute în dezbateri pe teme religioase, notându-mi toate lucrurile pe care le-am considerat interesante, mai ales contradicţiile. Dacă întrebarea făcea referire la schimbatul vieţii, nu, nu mi-a schimbat viaţa faptul că am citit Biblia. Doar am aflat mult mai multe lucruri despre creştinism şi doctrina acestei religii, ceea ce mi-am şi propus. Sunt deist de fel, şi sunt şanse minime să-mi schimbe poziţia oricare din cele trei cărţi.

 

4 hours ago, CouldnoT said:

Which version have you read brother? I heard that every government has made its own version depending on their political tendencies.

It's the latest version made available by the Romanian Orthodox Church.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.