Jump to content

Sugestii - Editia 5


Kelton
 Share

Recommended Posts

Membrii din clanuri sa primeasca arme ca cei din mafii in momentul in care dau /clanduty, folosirea lor sa fie valabila doar pe zonele de spray. Nu mi se pare normal ca membrii unui clan care sunt intr-o mafie sa foloseasca avantajul unor arme impotriva altor clanuri fara membrii in mafie. Ma refer la egalitatea in lupta, daca nu se pot adauga arme mai este o varianta a sugestiei, in momentul in care se da /clanduty si jucatorul respectiv este in mafie sa nu mai primeasca armele specifice.

Edited by South Vladyyyyy
Link to comment
Share on other sites

Un update la sistemul de achievementuri ar fi bine primit. Unele nici nu le mai poti realiza: "The Tour Guide" si unele cresc exagerat de rapid in dificultate, de exemplu  SMG Gunner (250 kills) si SMG Master (1500 kills). Parerea mea e ca ar fi mai decent sa fie cel putin inca un achievement intre, de exemplu 750 kills. (si asta nu e singurul tip de realizari care creste exagerat, dintr-o data). 


Aceste realizari sa ofere premii in functie de dificultate si de tipul acestora si sa fie actualizate, nu doar $ si gold.
De exemplu, cele mai dificile realizarile de la factiuni ar putea oferi cate o injumatatire de raport sau chiar un raport optional. Cele de la general mai multi bani si ceva gold, cele de la joburi bani si mp, iar cele de la staff putin mai mult gold.

 

De asemnea cred ca se pot adauga mai multe achievementuri la helperi/admini si nu numai. Exemple: "deschide x ann-uri" sau "baneaza x persoane pentru 30 de zile sau mai mult". Nu am stat sa ma gandesc la altele, dar sunt destul de sigur ca se gasesc macar inca 10-15 realizari interesante.
 

Din punctul meu de vedere, actualul sistem de achievementuri e degeaba. Nimeni nu incearca neaparat sa le completeze, esti recompensat nesemnificativ si [/achievements] pe joc este total inutil. 
Cred ca un update la sistem ar da jucatorilor lucruri de facut pe server si ar mai trezi putin cheful de joburi si diverse actiuni necesare pentru a le completa. 

 

 

Idei de realizari noi:

- bunker (vinde x stoc, aprovizioneaza cu y provizii) si pentru a incuraja jucatorii sa se ajute intre ei: ajuta un prieten de x ori sa vanda/aprovizioneze; 

- pot fi puse diverse easter egg-uri pe harta si cand le gasesti sa primesti putin gold si badge in "Achievements";

- realizari pe care le poti reconpleta, la joburi in special. De ex. daca ai facut x ture la quarry sa poti recompleta ultimul achievement (cel mai greu) si sa primesti doar recompensa de la acela sau sa acorde job boost doar la jobul respectiv pentru o perioada de timp;

- etc. (dau edit daca e)

 

 

// Ca helper sa ai acces la [/nmute perioada]. Prea des apar trolleri, mai ales seara, care spameaza n-uri aiurea si ori faci spam cu nskip ori o sa iti apara in log 30 de /n-uri primite de la aceasi persoana. 

Edited by Kazuto ToV
Link to comment
Share on other sites

Propun o chestie care mi se pare destul de interesanta si pe care am vazut-o pe un server HARD RP de FiveM.

Sa nu mai existe joburile Arms Dealer, Drgus dealer, etc. in fiecare oras cate unul. Daca ar fi un job doar intr-un oras anume gen doar in SF (pentru ca e un oras mort de cand ma stiu) mai multi oameni ar fi acolo, nu ar avea de ales practic.

Pe serverul ala de FiveM daca aveam nevoie de un lucru anume trebuia sa merg la capatul celalalt al hartii, deoarece era unic oarecum. Adauga un element interesant jocului.

Link to comment
Share on other sites

Consider ca ar fi utile doua mici imbunatatiri pe partea de clanuri, care ar usura traiul membrilor de clan, dar si al liderilor.

 

- e util sa poti sa te ocupi de membrii din clan chiar si de pe web, insa ceva ce ii scade drastic frumusetea este ca nu poti modifica accesele membrilor clanului de pe web in calitate de lider si consider ca ar fi foarte folositor sa se adauge o modalitate prin care sa poata fi modificate

 

- de multe ori vrei sa spawnezi toate masinile de clan, sa arate frumos langa hq, si stai sa le spawnezi pe rand.. am mai auzit de la cineva ideea adaugarii unei comenzi care le spawneaza pe toate.. sau chiar si un buton destinat pentru asta in meniul de pe /cvs ar merge..

Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu propunerea de locatie la jobul Trucker in caz de se va muta in SF si sa fie mult mai usor de facut si sa se faca cat de cat decent la populatie si SF-ul.

 

1) - Prima poza e unde poti da [work], eu zic ca e destul de mare incat poti avea loc unde sa incepi munca. Poza - https://postimg.cc/8JNwQDCM

 

2) - A doua poza consta in a da [/getjob], eu zic ca in interior ar merge acel "I ", eu am facut 2 poze sa fie aici si sa si dea si oamenii o parere daca am sau nu dreptate si daca poate fi adaugat in aceasta zona. {EDIT - ACEL " I " SA FIE CA SI LA LVSI, INTRARE CA SI INTR-O CASA SI SA DAI [/GETJOB}. Poza - https://postimg.cc/d74Z3KB8

 

Si daca e o propunere okei si se va realiza candva, zic sho, nu stiu, in locul actualului job Trucker sa vina jobul cel nou. Nu stiu ce job ar merge acolo, dar asta zic eu ca e solutia ca si orasul San Fierro sa fie macar 10-20% mai populat din 100%. O sa ramana tot LS / LV si SF, dar macar sa fie si el cat de cat decent ca si populatie.

 

Cat despre propunerea lui @SaRtOR cu [/crates] sa fie mutate in SF, eu zic ca ar fi o idee buna, nu toti isi permit Maverick sau Shamal sa ajunga mult mai rapid in varf, asa ca pot fi multe solutii in SF sa fie adaugate cutiile.

Edited by YourCharisma
Link to comment
Share on other sites

1) Pentru membrii din News Reporters ar fi de ajutor un sistem la ziar de freeze, exact ca la /live, pentru a evita DM, Hitmeni, etc. (pentru că iși dă reset, și trebuie sa-l iei de la capăt, pentru necunoscători).

2) Regândirea sistemelor de reset la turfs, deoarece mulți jucători s-au lasat din cauza asta, pentru ca nu se mai pot cucerii 72 de turfs, pentru a dobandii un record in adevaratul sens al cuvantului.

3)Nu am.

 

Pa.

Link to comment
Share on other sites

NEWS REPORTERS (ziare) -

- Propun să poți anula publicarea ziarului. Cu toții știm că atunci când greșim ceva la un ziar n-avem ce face decât să-l publicăm. După publicare ni se pune automat punct la raport, ceea ce n-ar fi rău însă poți fi suspectat de 'fraudare raport'. De asemenea, cu această greșeală trebuie să aștepți un rank 3+ să vină la HQ-ul facțiunii să ți-l șteargă. 

- La fiecare rând terminat din ziar serverul să pună automat space între rândul nou creat și rândul vechi.

- De asemenea, mai propun să-ți poți edita ziarul (nu știu dacă s-ar găsi o modalitate, dar ar fi frumos să poți). 

HITMEN - Atunci când te omoară un Hitmen să scrie pe chat 'Ai fost omorât de către un hitmen' sau ceva de genul. 

Edited by NeXuS.
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, FROG ZEW said:

Copiezi sugestiile altora deja.

Sugestiile astea despre ziare mi-au venit atunci când mă încercam să fac un ziar. M-am uitat peste acest topic și n-am văzut să fie vreo sugestie de acest gen.

Edited by NeXuS.
Link to comment
Share on other sites

1.Propun adaugarea unui nou tip de account pe langa cel care deja exista (Cont premium)

-Sa se adauge de exemplu (Vip Acount ) sau ceva de genu. pe care sal poti optine din /shop .

 

2.Propun sa fie bagat un sistem de premiere in functie de lvl 50+ 100+ 150+ etc...

-Bonusurile primite acum sunt prea putin.

 

3.Salari la final de luna sau saptamana pentru mebrii factiunii.

-in bani + o suma de gold.

Link to comment
Share on other sites

1. Propun sa fie adaugate mai multe parcele ca sunt prea putine.

 

2. Propun o comanda pentru a vedea cate stoc -uri si provizii mai avem in bunker sa nu fim nevoiti sa mergem tot timpul la bunker.

 

3. Propun adaugarea unui quest odata la doua saptamani sau orice altceva ca sa fie activitatea mai crescuta pe server.

 

Link to comment
Share on other sites

@@ JOB TRUCKER @@

 

Propun modificarea jobului Trucker in felul urmator:

  •  Incepi o cursa [ex: Creek LV] de la locatia actuala [Blueberry].
  •  Dupa ce ajungi la checkpoint in Creek LV, primesti un alt checkpoint intr-o alta locatie de pe mapa, m-am gandit la cateva locatii AICI.
  •  Cand ajungi la urmatoarea locatie primesti banii pe cursa finalizata + o alta cursa random.

- Vad mult mai benefic si mai atractiv sistemul asta, este plictisitor sa mergi pe acelasi traseu de N ori, majoritatea jucatorilor aleg mereu aceleasi curse, cea mai scurta sau cea mai lunga.

 

 

@@ ROB SOLO @@

 

Propun o modificare la rob solo:

  •  Daca tot nu exista posibilitatea sa scapi de wanted, sa existe o sansa 50/50 sa nu primesti wanted.. exista si jafuri perfecte.
  •  Fie aceasta sansa sa depinde de timpul in care spargi seiful, fie sa faci ceva inainte de patrunde in casa/biz, pentru a te face nevazut.
Edited by ROBBEN ToV
Link to comment
Share on other sites

Sugestiile mele pentru serverele de sa:mp, sunt:

Taxi: Adaugarea unui TARIF de noapte pentru factiuni de TIP TAXI
Propun [
/fare 40] intre orele 22:00--->08:00.

Event: In timpul unui eveniment de tip SLENDERMAN, sa se dezactiveze automat numele jucatorilor pentru organizator cat si helper.


Trucker: Sa fie mutat din nou Truck-ul in SF pentru a readuce acel oras, cat de cat, la normalitate.

MARATON: Dupa ce esti la zi cu maratonul, sa poti face puncte si pentru urmatoarele zile (indiferent daca ai PRO sau nu). La ce ma refer? De exemplu esti la day 22 si esti la zi cu el, sa poti face in continuare puncte pentru zilele 23/24/25/.../30(31). Si o data ce avensezi in zile, sa iti poti revendica premiul cu ziua. (ex: Maraton day: 25, sa iti revendici premiul pe 25 septembrie).

[/trade]: Atunci cand iti transferii bani de pe un cont pe altu prin comanda /trade, sa iti i-a si dobanda. Mi se pare ceva normal deorece am putea spune ca facem un /transfer.

 

Link to comment
Share on other sites

Propunere nouă:

 

Aș propune, ca în Transfender să existe opțiunea de a scoate un singur element de tuning. Spre exemplu, eu doresc să scot doar NOS-ul de pe mașină, dar din câte am văzut, nu se poate. E puțin aiurea să scoți și neon, și hidraulice, și roți, când ai avea nevoie să scoți doar un element.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca parcelele sunt limitate si prea putini pot lucra la noul job farmer, cred ca ar fi o idee buna sa se implementeze si vechiul job, pentru cei ce nu detin parcela. Asa ar putea face toata lumea skill fara sa plateasca 200 gold pe zi si s-ar putea bucura toata lumea de acest job. Personal imi mai pierdeam timpul uneori acolo, deoarece puteam sa fac si alte lucruri in timp ce lucram la jobul respectiv.

 

Pentru a incuraja jucatorii sa lucreze mai mult la joburi, fiindca se platesc extrem de putin, propun ca in weekend-uri sa fie un bonus de 30% job boost pentru cei fara cont premium si 50% job boost pentru cei cu cont premium. (Care se cumuleaza, pe langa celelalte job boosturi <maraton, cp sau daily job>). 

Edited by Kazuto ToV
Link to comment
Share on other sites

1. Economia - schimbarea ei sau resetarea ei

Ar fi ok o oarecare resetare a economiei pentru ca suntem prea multi playeri care au averi prea mari, cel mai mare interes in sa-mp il ai atunci cand trebuie sa agonisesti o avere, odata ce o ai iti pierzi interesul, e ca si cum ai atinge un platou, datorita job-urilor si misiunilor chiar si jucatorii noi isi pot permite o masina precum infernusul (care era o masina destul de rara si destul de dorita acum 4 ani in urma).

Edited by LORD LUCAZ
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce un jucator a primit o somatie acest jucator sa nu mai poate folosii comenzile urmatoare timp de 3 minute: [/throw drugs], [/fputdrugs] si [/cputdrugs]. Se face abuz pentru a ramane cu drogurile si pentru a scapa de wanted.

Link to comment
Share on other sites

Activitati in cadrul factiunii

 

Salutare! Cred ca vorbesc in numele tuturor liderilor de factiuni atunci cand spun ca in momentul in care dorim sa organizam niste activitati mai complexe ne lovim de diferite piedici, cum ar fi sa nu gasim un admin disponibil pentru a veni sa ne ajute la activitate, sa nu putem face evenimente pe [/requestevent], etc. Asa ca vin propunerea unui sistem alternativ celui de [/requestevent], la care sa aiba acces doar staff-ul factiunii si sa poata fi folosit in scopul organizarii de activitati. Cred ca acest lucru ar incuraja membrii sa vin in numar mai mare la activitati, dat fiind faptul ca vom avea mai multe optiuni iar acestea nu vor mai fi atat de monotone. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Doar o mica sugestie, daca tot nu raman culorile HIDDEN dupa vanzare, hai sa se faca urmatoarea chestie: odata pus hidden pe un vehicul sa putem schimba culoarea, dar cu o anumita limitare, gen odata pe luna sa putem schimba o culoare, nu ambele.

Link to comment
Share on other sites

 

Pentru a evita țepele atunci cand doresti sa cumperi un clan sa nu il mai cumperi prin /transfer si /setclanowner si sa mearga sa pui orice suma de bani in trade pentru ca nimeni nu are incredere in nimeni sa dea primul si asa pot aparea tepele.

Link to comment
Share on other sites

Propun ca wipe ul la turfuri sa fie scos sau macar mutat odata la 3 luni. 
Nu mai putem face recorduri in mafie deoarece este foarte greu sa iei 48 Turfs in 30 zile, 72 nici macar nu este posibil. 
Ne batem 30 zile pentru niste gold amărât care nici macar nu ne ajuta. A ti bagat sistemu pentru a mai scapă de codati, ba din contra acum sunt si mai multi
Sistemul este ineficient si ne si incurca in a face recorduri.

Edited by NC xDarks
Link to comment
Share on other sites

Propun ca vehiculele inchiriate sa apara pe lista de masini personale pe durata inchirierii lor.

 

Dai /vehicles si sa apara in lista cu [rented] sau (rent) si sa ai posibilitatea sa dai Locate/Localizeaza, Remorcarea lor la rent inapoi respectiv posibilitatea de a opri inchirierea, Unrent.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, South Noreo said:

Propun ca vehiculele inchiriate sa apara pe lista de masini personale pe durata inchirierii lor.

 

Dai /vehicles si sa apara in lista cu [rented] sau (rent) si sa ai posibilitatea sa dai Locate/Localizeaza, Remorcarea lor la rent inapoi respectiv posibilitatea de a opri inchirierea, Unrent.

Te salut, in legatura cu ce ai zis, inchiriaza un vehicul si vei vedea ca pe /v iti apare ca e masina de la rent si ca o poti localiza si abandona cand vrei tu, asta bineinteles daca ai luat o pe o durata de 24h sau mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.