Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Problema HDD


Recommended Posts

Buna, am o problema cu HDD ul de vreo 2 luni cam asa, am avut inainte un HDD ce mi s-a stricat era vechi, folosit de vreo 5 ani i-a venit si timpul am zis ca cu stricarea lui sa fac upgrade la SSD, mi-am luat un SSD de 256GB si am zis ca imi cumpar si un HDD de 1TB ca sa am si memorie. SSD-ul merge perfect dar HDD-ul de cand l-am cumparat am probleme cu el. Il conectez totul frumos si daca ii sa pun un fisier de pe SSD pe HDD urca la 100% instant. Am incercat sa pun windows ul pe HDD ca am zis ca i problema de la SSD cu HDD ii prea mare diferenta de viteze si mno, tot in 100% mergea constant. L-am dus inapoi la garantie mi-au dat altul, l-am conectat, mi-am instalat steam ul pe el nu am avut asa mari probleme, imi mergea cam in 70-80%, dupa am vrut sa mi instalez GTA V-ul imi mergea in 100% constant, si de multe ori se tot deconecta. Nu stiu care ar putea fii problema si ce solutie as avea dar nu cred ca mai este problema de la HDD din moment ce l-am schimbat odata. M-am gandit ca daca nu ar fii problema de la sursa deoarece si acolo am vazut ca am ceva probleme adica daca ma joc ceva imi Power usage pe very high, nu stiu ce sfaturi ati avea? 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/24/2021 at 10:04 PM, S E B Y said:

Buna, am o problema cu HDD ul de vreo 2 luni cam asa, am avut inainte un HDD ce mi s-a stricat era vechi, folosit de vreo 5 ani i-a venit si timpul am zis ca cu stricarea lui sa fac upgrade la SSD, mi-am luat un SSD de 256GB si am zis ca imi cumpar si un HDD de 1TB ca sa am si memorie. SSD-ul merge perfect dar HDD-ul de cand l-am cumparat am probleme cu el. Il conectez totul frumos si daca ii sa pun un fisier de pe SSD pe HDD urca la 100% instant. Am incercat sa pun windows ul pe HDD ca am zis ca i problema de la SSD cu HDD ii prea mare diferenta de viteze si mno, tot in 100% mergea constant. L-am dus inapoi la garantie mi-au dat altul, l-am conectat, mi-am instalat steam ul pe el nu am avut asa mari probleme, imi mergea cam in 70-80%, dupa am vrut sa mi instalez GTA V-ul imi mergea in 100% constant, si de multe ori se tot deconecta. Nu stiu care ar putea fii problema si ce solutie as avea dar nu cred ca mai este problema de la HDD din moment ce l-am schimbat odata. M-am gandit ca daca nu ar fii problema de la sursa deoarece si acolo am vazut ca am ceva probleme adica daca ma joc ceva imi Power usage pe very high, nu stiu ce sfaturi ati avea? 

 

Salut. In primul rand poti incerca un reinstall de windows, de asemenea sa faci o delimitare la partitii dintre SSD si HDD. Daca disk-ul C este facut din SSD, nu extinde memoria acestuia cu memorie din HDD si invers. De fel acest lucru il da peste cap. De asemenea, verifica si incearca sa pui un cablu nou la HDD.

Vezi sa fie bine conectata alimentarea HDD-ului daca este cazul. 

De asemenea, in teorie Very High Power Usage nu ar trebui sa aiba o relevanta asa mare dar incearca sa utilizezi computerul pe balanced power usage sa vezi cum functioneaza atunci!

 

Link to comment
Share on other sites

@S E B Y poti incerca sa opresti din servicii windows update si windows search, acestea iti mananca resrusele, windows 10 e facut pentru SSD, nu pentru HDD, de aceea vei intampina problema asta mai mereu, in video vezi mai multe, tot in services.msc se afla si windows search, faci acelasi lucru pe care il faci si pentru windows update, spor! astept feedback

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.